صنعت کار » تکلیف صنعت بیمه در فراگیر نمودن بیمه جامع بلایای طبیعی

یادداشت/

تکلیف صنعت بیمه در فراگیر نمودن بیمه جامع بلایای طبیعی

در طی چند سال گذشته انواع حوادث و بلایای طبیعی و انسان ساز را در کشورمان تجربه نمودیم . در این حوادث شاهد ورود خسارتهای مالی و جانی سنگین و بعضا کمر شکن به زیاندیدگان بوده ایم.


به گزارش صنعت کار، در پاره ای از مواقع هموطنان خسارت دیده تحت پوشش بیمه های مربوط به ریسک واقعه رخداده بودند که ازسوی بیمه گران مورد حمایت قرار گرفته اند اما در بیشتر مواقع متاسفانه خسارت دیدگان فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بوده اند و بهمین دلیل برای بازگشت به شرایط زندگی عادی و کار قبل از وقوع حوادث یا محتاج کمک های بلاعوض دولت آنهم فقط در حوادث و بلایای طبیعی که فراگیر هستند و یا اینکه نیازمند اخذ وام از بانکها که آنهم مستلزم داشتن مدارک لازم و زمانبر میباشد و تا سالهای بعد نیز ناچاربه پرداخت اقساط وام هستند و اینکه بتوانند نسبت به پرداخت به موقع اقساط وام ها و ایفای تعهدات به موقع خویش در قبال بانک ها بعلل مختلف موفق باشند ،ریسک دیگریست که در جای خود محل بحث و بررسی جامع دارد .

مطالعه تجربه زلزله های کرمان و کرمانشاه در سال پیش و شرایط هموطنان خسارت دیده نشان میدهد که هیچ روشی برای حمایت از خسارت دیدگان حوادث مختلف عقلا و منطقا نمیتواند جایگزین#خدمات و پوشش های بیمه ای گردد.

در همین چند ساله اخیر حوادث طبیعی رخداده مختلف شامل :
زلزله -سیل -سرمازدگی -خشکسالی -برف سنگین -تگرگ -طوفان و….موجب خسارتهای سنگین مالی و جانی برای هموطنان گردیده

پس از زلزله کرمانشاه از سوی برخی از مدیران فنی شرکت های بیمه دارای تجربه و اعتبار اجتماعی بالاتر تلاشهای مطالعاتی و اجرایی برای تعمیم و توسعه پوشش های بیمه حوادث و بلایای طبیعی صورت پذیرفته ،لیکن بعلت وسعت جغرافیایی کشورمان و عدم هماهنگی بین سازمانهای بیمه گری و سازمانهای شهری و روستایی و مشکلات اقتصاد خانوار در برخی از روستاها و شهرهای کوچک نسبت به تامین حق بیمه ها هنوز برنامه مشخص بازاریابی سراسری توسعه این پوشش ها تهیه و تنظیم نشده .

بعنوان یک کارشناس مطالعات ریسک و بیمه با شناخت چندین ساله از اخلاق و روحیات مدیران و کارشناسان نهاد ناظر ،بیمه مرکزی و شرکت های بیمه اطلاع دارم که این همکاران عزیز کوچکترین تردیدی برای اجرایی و فراگیر شدن خدمات و پوشش های بیمه ای ندارند و فقط برای تحقق این برنامه حمایتی نیازمند پشتیبانی دولت ،مجلس و انجمن های مردم نهاد اقتصادی و اجتماعی ،خصوصا سازمانهای متولی دولتی شامل وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت کشور الخصوص شوراهای اسلامی روستا ها و شهر میباشد .
همت کنیم -تلاش نماییم تا پوشش های جامع بیمه ای بهمراه آموزش های ایمنی و راههای پیشگیری از وقوع ریسک ها در شهرها و روستاهای کشورمان برای حمایت کامل و بدون هیچ اما و اگری از هموطنانمان در مواقع بحرانی فراگیر شود.

کارشناس مطالعات ریسک و بیمه: حاجی اشرفی
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات