صنعت کار » نخستین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد

نخستین سکوی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نصب شد

پس از اتمام موفقيت آميز مراحل ساخت و انتقال نخستین سكوي دریایی طرح توسعه فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی ، اين سازه ساعت 20:30شب (جمعه ، 4خردادماه) با ثبت رکورد کمتر از دوساعت از زمان بلند کردن سکو، در موقعیت استقرار پایه های سکوی فاز 22 این طرح در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش صنعت کار؛ فرهاد ایزدجو مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در جریان عملیات نصب این سکو گفت: با اتمام عمليات حفاري در دریا و آماده سازي سكوی ۲۲، مراحل نصب این سازه ۲۳۰۰هزارتني توسط شناور نصاب HL 5000 انجام شد و پيش بيني مي شود با راندن لوله های CRA و تکمیل عملیات هوک آپ ( اتصال سکو و تجهیزات جانبی به چاه ها)و راه اندازی توسط تيم هاي فني ويژه ، تا پایان آبان ماه ۹۷به بهره برداری برسد.

به گفته این مجری طرح، سکوی فاز ۲۲، نخستین عرشه فراساحلي از میان ۱۰ سکویی است كه در قرارداد همكاري مشترك شركت نفت و گاز پارس و شرکت صدرا، پس از پایان کار ساخت و پیش راه اندازی در یارد این شرکت، توسط جرثقيل بارج ۵۰۰۰ تني HL بر روی شناور FLB124 بارگیری و بعد از عمليات مهاربندي و حمل، در موقعيت دریایی فاز ٢٢ نصب شد.

وی به مشخصات فنی سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: در این سکو۳۳۰۰۰ هزار اینچ-قطر عملیات لوله کشی، ۸۲ هزار و ۳۵۵ متر کابل کشی برق و ابزار دقیق و ۳۸۳۰ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است. ضمن اینکه این سکو داراي ۵۷ دستگاه تجهيزات مكانيكي و فرايندي است و در مراحل ساخت آن نیز ۲ میلیون و ۳۳۰هزار نفر ساعت کار اجرایی صورت گرفته است.

مهندسی، ساخت و اجرای ایرانی سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی

ایزدجو با اشاره به اینکه سكوي۲۲، نخستین سکوی توليدي و انتقال مواد هيدروكربوري فازهاي ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبي است كه توسط متخصصان ایرانی به مرحله نصب درآمده است ، عنوان كرد: با نصب و بهره برداري از اين سكو، روزانه ۵۰۰ ميليون فوت مكعب گازشیرین( ۱۴،۲ ميليون متر مكعب) معادل يك دوم يك فاز استاندارد گازي پارس جنوبي به توان توليد گاز كشور افزوده خواهد شد.

ایزدجو افزود: تمامي مراحل مهندسي ، ساخت و اجراي عمليات اين سكو توسط شركتهاي ايراني انجام گرفته و بخش عمده ای از كالاها و تجهيزات مورد نياز اين سازه از منابع توليد كننده داخلي سفارش گذاري و تامین شده است.

مجری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی پارس جنوبی با تاکید اجرای دستورالعمل های ایمنی در مرحله ساخت و نصب ، در بخش کارفرما و پیمانکار اجرا کننده حوزه فراساحل این فازها گفت: راه اندازی گام به گام سکوهای این طرح نیز در قالب دستورالعمل های ایمنی ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران ، صورت می گیرد.

وی در ادامه به وضعیت عملیات ساخت دیگر سکوهای اصلی و اقماری این طرح پرداخت و با اشاره به ساخت سه سكوي دريايي ديگر اين فاز در شركت صنعتی دريايي ايران افزود:درحال حاضر پيشرفت ساخت سكوي اقماري ۲۴A، به ۹۴,۵ درصد و سكوهاي اصلي ۲۳ و اقماري ۲۴B طرح توسعه فازهاي ۲۲-۲۴ پارس جنوبي به ترتيب ۹۱،۲ و ۸۴،۲ درصد رسيده است.

مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با بیان اینکه دو سکوی اصلی ۲۲ و ۲۳ به ترتیب با دو خط لوله ۱۸ و ۲۰ اینچ به سکوهای اقماری ۲۴A و ۲۴B و دو سکوی اصلی هم بوسیله دو خط لوله ۳۲ اینچ به پالایشگاه طرح توسعه فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی متصل می شود، افزود: گاز استخراجي ازاین سکوها پس از انتقال به پالایشگاه بخش خشکی، فراوری و به شبكه سراسري گاز تزريق مي‌شود.

طرح توسعه فاز هاي ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع(LPG)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت صنعتي دريايي ايران (صدرا) و شركت پتروسينا آريا و در حال اجرا است.
منبع:شرکت نفت و گاز پارس
انتهی پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات