صنعت کار » هزار نقطه تولید و مصرف گاز ایران کنترل شد

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز خبرداد:

هزار نقطه تولید و مصرف گاز ایران کنترل شد

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: بیش از هزار نقطه تولید، انتقال، توزیع و مصرف گاز در سراسر کشور از لحاظ کمیت، کیفیت، دما، جریان و مصرف گاز در هر لحظه، کنترل شد.

به گزارش صنعت کار،مهدی جمشیدی‌دانا، درباره فعالیت مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ، گفت: مرکز دیسپچینگ، یکی از راهبردی‌ترین مراکز شرکت ملی گاز است که وظیفه نظارت بر کیفیت تولید، انتقال و توزیع گاز را برعهده دارد.

وی با بیان این‌که گاز تولیدی پالایشگاه‌ها از نظر کمی و کیفی از سوی مرکز دیسپچینگ کنترل می‌شود، افزود: پس از ورود گاز به شبکه انتقال سراسری، گاز را به وسیله کمپرسورهای تقویت فشار برای مبادی مصرف ارسال می‌کنیم و به شرکت‌های گاز استانی تحویل می‌دهیم، پس از آن شرکت گاز هر استان وظیفه گازرسانی به تمام بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و نیروگاهی را برعهده دارد که تمامی این مراحل نیز از سوی مرکز دیسپچینگ، کنترل می‌شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز، وظیفه خطوط انتقال گاز سراسری اول، دوم، سوم، چهارم، ششم، هشتم و دهم را انتقال گاز از جنوب به شمال کشور عنوان کرد و ادامه داد: در زمستان پارسال روزانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه‌ها فرآورش شد که ۶۰ میلیون مترمکعب از این میزان مربوط به میعانات گازی، ال‌پی‌جی و گوگرد است. از کل میزان تولید، روزانه حدود ۷۵۰ میلیون مترمکعب گاز وارد شبکه انتقال سراسری می‌شد که این رقم در یک روز به رکورد ۷۵۷ میلیون مترمکعب رسید.

جمشیدی‌دانا، برنامه‌ریزی برای انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌های گاز و شبکه انتقال را از دیگر وظایف مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی مرکز دیسپچینگ، در ۶ ماه نخست سال، تعدادی از پالایشگاه‌ها وارد مرحله تعمیرات اساسی می‌شوند، همچنین شرکت انتقال گاز نیز به تعمیر خطوط و ایستگاه‌های تقویت فشار می‌پردازد، اما همه این عملیات باید به گونه‌ای انجام شود که فرآورش و انتقال گاز پایداری خود را از دست ندهد و خللی در روند تولید و توزیع گاز کشور به وجود نیاید.

به گفته وی، بر اساس برنامه‌ریزی مرکز دیسپچینگ، در ۶ ماه دوم سال، به‌‌ویژه ماه‌های آذر، دی و بهمن، بیشترین میزان گاز تولیدی برای مصرف‌کنندگان داخلی به‌‌ویژه بخش خانگی اختصاص می‌یابد، بنابراین نرم‌افزاری برای ارتباط مستقیم با سازمان هواشناسی در این مرکز راه‌اندازی شده تا شرایط آب و هوایی همه مناطق کشور به طور مستمر بررسی و میزان گازرسانی به هر شهر و روستا مطابق این بررسی انجام شود. افزون بر این، استفاده از چنین نرم‌افزاری امکان آمادگی مرکز دیسپچینگ برای مقابله با شرایط غیرعادی مانند سرمای شدید را فراهم می‌کند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز، میزان گاز ورودی و خروجی پالایشگاه‌های گازی را متفاوت اعلام کرد و ادامه داد: گاز از سوی شرکت ملی نفت در میدان‌ها برداشت می‌شود و سپس به پالایشگاه‌های گاز وارد می‌شود، اما میزان گاز ورودی پالایشگاه‌ها با میزان گاز فرآورش شده که به شبکه انتقال گاز تزریق می‌شود، متفاوت است. بخشی از این گاز ورودی، سهم میعانات گازی، ال‌پی‌جی و گوگرد است و بخشی نیز مربوط به ضایعاتی است که برای تصفیه کامل از گاز جدا می‌شوند.
منبع:شانا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات