صنعت کار » ایران رکورددار ظرفیت‌سازی متانول در جهان شد

ایران رکورددار ظرفیت‌سازی متانول در جهان شد

عملیات ساخت، تکمیل و راه‌اندازی 13 طرح جدید متانول در مجموع با 20.5 میلیون تن ظرفیت در دست ساخت بوده که امسال با بهره برداری سه طرح ظرفیت تولید متانول ایران با افزایشی دو برابری از مرز 10 میلیون تن عبور می‌کند.

به گزارش صنعت کار، در شرایط فعلی ظرفیت تولید متانول ایران ۵ تا ۵٫۵ میلیون تن در سال بوده که با ساخت همزمان ۱۳ طرح دید متانول ظرفیت تولید این محصول پتروشیمیایی کشور با افزایشی حدود ۵ برابری به بیش از ۲۵ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

بر این اساس از مجموع ۱۳ طرح در دست ساخت متانول ایران، سه پروژه متانول آخرین مراحل ساخت، راه اندازی و پیش راه اندازی را پشت سر می‌گذارد و پیش بینی می‌شود با رفع برخی موانع فنی و عملیاتی از جمله تکمیل زیرساخت‌های ارائه خدمات و سرویس‌های جانبی و یوتیلیتی در فاز دوم صنایع پتروشیمی عسلویه زمینه بهره‌برداری از این طرح ها تسریع شود.

در شرایط فعلی طرح متانول کاوه در منطقه دیر با ظرفیت دو میلیون و ۳۱۰ هزار تن و به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع در دست ساخت متانول ایران و جهان به مرز ۱۰۰ درصد رسیده و تولید آزمایشی متانول در این مجتمع آغاز شده است.

علاوه بر این طرح متانول پتروشیمی بوشهر و مرجان هر یک با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول از دیگر طرح‌های پیشتاز بوده که به ترتیب ۹۵ و ۹۷ درصد پیشرفت ساخت دارد.

با بهره‌برداری از این سه طرح جدید در مجموع حدود پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن امسال به ظرفیت تولید متانول ایران افزوده شده و عملا ظرفیت تولید این محصول پتروشیمیایی در سال ۹۷ به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر از طرح متانول سبلان با حدود ۷۵ درصد پیشرفت، متانول کیمیای پارس خاورمیانه با بیش از ۷۰ درصد و متانول دنا با نزدیک به ۶۰ درصد پیشرفت ساخت باید به عنوان سه طرح پیشتاز دیگر متانول کشور یاد کرد که هر یک از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول برخوردار هستند.

در این بین طرح‌های متانول آپادانا با ۳۷ درصد، دی پلیمر آرین با ۳۰ درصد، لاوان با ۲۵ درصد، سیراف با ۳۷ درصد، متانول دوم خارگ با ۳۰ درصد، آرمان با ۲۳ درصد و ارگ شیمی پارسا با ۱۲ درصد از دیگر طرح های در دست ساخت متانول کشور به شمار می روند.

در مجموع ۱۳ طرح در دست ساخت متانول ایران دارای حدود ۲۰ میلیون و ۵۶۰ هزار تن ظرفیت تولید هستند که این ظرفیت تولید متانول می تواند با اجرای طرح های جدیدی در حاشیه طرح های موجود در قالب پروژه های MTO، MTP، GTP، GTPP و GTX و … منجر به تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات جدید پلیمری در کشور بشود.

در همین حال، موسسه گلوبال دیتا انرژی، اخیرا اعلام کرده است: ایران با سبقت گرفتن از کشورهایی همچون آمریکا و چین به بزرگترین متانول‌ساز صنایع پتروشیمی جهان تبدیل شده است.
منبع:انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات