صنعت کار » واردات سیگار به صفر رسید

تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه کشور

واردات سیگار به صفر رسید

رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد: واردات سیگار در 2 ماه نخست امسال به صفر رسید.


به گزارش صنعت کار از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی اصغر رمزی» افزود: فروردین و اردیبهشت پارسال ۵۰۳ میلیون نخ سیگار به کشور وارد شد.
وی در مورد واردات تنباکوی معسل (تنباکوی قلیان میوه ای) نیز گفت: واردات این تنباکو در ۲ ماه نخست سال گذشته ۲ هزار و ۲۸۸ تن بود که با ۶۷ درصد کاهش، امسال به ۷۴۹ تن رسیده است.
آمار مطرح شده توسط رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در مورد واردات سیگار، مربوط به واردات رسمی است که علاوه بر این، همچنان از سایر کشورهای همسایه بویژه عراق، امارات، افغانستان و پاکستان کالای دخانی قاچاق به صورت انبوه وارد کشور می شود.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در مورد صادرات محصولات دخانی نیز گفت: در ۲ ماه نخست پارسال ۸۵۰ کیلوگرم تنباکوی سنتی به سایر کشورها صادر شده بود که این رقم در ۲ ماه نخست امسال به ۳۸ هزار و ۶۰ کیلوگرم رسید.
وی ادامه داد: صادرات تنباکوی معسل نیز از ۱۳ هزار و ۴۸۲ کیلو گرم در دو ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ به ۳۳ هزار و ۶۴۰ کیلوگرم رسید که رشدی برابر با ۱۴۹ درصد را نشان می دهد.
رمزی علت این تغییرات عمده در واردات و صادرات را اجرایی کردن تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در ۴ سال اخیر دانست و توضیح داد: این تبصره دولت را مکلف کرده بود تا واردات سیگار را با همان برند اصلی، تولید داخلی کند.
وی اضافه کرد: واردات سیگار در سال ۱۳۹۴، ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ بود که با راه اندازی کارخانه های جدید و تکمیل ظرفیت کارخانه های موجود، این رقم به ۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون نخ در سال ۱۳۹۶ رسید.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اظهار داشت: برنامه سال ۱۳۹۷ رساندن میزان واردات به حداقل ممکن است.
وی در مورد تولید سیگار در داخل کشور نیز گفت: تولید داخلی در سال ۱۳۹۳ حدود ۲۹ میلیارد نخ بود اما با اجرای این تبصره قانونی در سال ۱۳۹۶ (تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور) تولید داخل با ۶۹ درصد افزایش به ۴۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ رسید.
منبع:ایرنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات