صنعت کار » سود دلالان در صنعت پتروشیمی بیشتر از تولیدکننده است

یک تولید کننده :

سود دلالان در صنعت پتروشیمی بیشتر از تولیدکننده است

نشست آشنایی با اعتبار اسنادی از طریق اعتبارات اسنادی بانک تجارت در پتروشیمی جم با حضور مدیران عامل پتروشیمی جم ، شرکت بازرگانی تاپکو و مدیران بانک تجارت برگزار شد.


به گزارش صنعت کار، در این نشست، مهندس سید حسین میر افضلی گفت: در حال حاضر پتروشیمی جم و بانک تجارت همکاری های بسیاری دارند و در حوزه ال سی ریالی این همکاری ها در حال گسترش است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تولیدکنندگان در حوزه صنایع پایین دست مواد اولیه خود را دریافت و به محصولات ارزشمند تبدیل کرده و اشتغال زایی خوبی نیز ایجاد کرده اند، افزود: امیدواریم رابطه بین تولید کننده صنایع بالا دست و پایین دست پتروشیمی نزدیک تر شده و بتوانیم در جلسات دوره ای تبادل نظر داشته باشیم؛ ارایه راهکار های سازنده می تواند در آینده اهداف تعیین شده را محقق کند.

به گفته میرافضلی؛ همکاری صنایع بالادست و پایین دست در این موضوع خلاصه نمی شود که گریدهای مختلف مانند PE100 و BL3 و ۵۲۵۱۸ و … در بورس عرضه شده و توسط صنایع پایین دست خریداری شوند؛ چرا که در حال حاضر ظرفیت تولید در صنایع پایین دست ۳۰ درصد است.

مدیرعامل پتروشیمی جم افزود: پتروشیمی جم ال سی سه ماهه مواد اولیه را در اختیار تولیدکننده ها قرار می دهد و آنها پس از فروش محصولات خود، پول ما را پرداخت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پتروشیمی جم ظرفیت تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گرید پایپ را به طور سالانه دارد، گفت: با این حال در سال گذشته تولید گرید پایپ در این مجمواه ۳۰۰ هزارتن بود.

مدیرعامل پتروشیمی جم ادامه داد: همواره روال این بوده که شرکت های پتروشیمی در بورس محصولات خود را عرضه کرده و عده ای نیز به دنبال دلالی هستند و مصرف کننده واقعی نیز به دلایلی مانند چک های برگشتی، قدرت پایین در دریافت ضمانت نامه و نقدینگی های اندک قادر به خرید از بورس نیستند و همواره دلال ها از امتیاز آنها استفاده کرده و محصولات را خریداری می کنند و با قیمت بالا دوباره به مصرف کنندگان واقعی می فروشند.

در ادامه این نشست، دکتر نجفی، مدیر عامل شرکت بازرگانی تاپکو گفت: با توجه به نزدیکی پتروشیمی جم به بندرعسلویه، رویکرد اولیه این مجتمع صادراتی بوده است، از این رو در سال ۹۵ حدود ۷۰ در صد محصولات پتروشیمی جم صادر شد، اما در سال ۹۷ این روند به بازار داخلی برگشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بررسی نیاز بازار ایران در شرکت تاپکو آغاز شده است، گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات حوزه صنعت پتروشیمی خریدهای نقدی برای مصرف کنندگان است که با فعال شدن خریدهای اعتباری می توان بخشی از آن را مرتفع کرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی تاپکو در ادامه گفت:امیدواریم بتوانیم فروش اعتباری محصولات خود را افزایش دهیم تا هزینه ای که دلال ها به بازار پلیمر برای مصرف کارخانه های پلاستیک اعمال می کنند را کم تر کنیم و با هزینه ماهیانه ۱٫۵ درصد که هزینه مرسوم واحد های داخلی است بتوانیم به نتیجه برسیم.

وی همچنین گفت: برای برخی از گریدها مانند لوله با انجمن تولید کنندگان لوله در حال مذاکره هستیم تا برای تولید و خرید به تعادلی برسیم، همچنین سیاست شرکت تاپکو در حال حاضر تامین بازار داخل و کاهش صادرات گرید لوله است.

وی در پایان یادآور شد: برای سایر گرید ها نیز شرکت تاپکو آمادگی دارد تا با مصرف کنندگان وارد مذاکره شده و تولید را براساس نیاز داخل هماهنگ کند.
منبع: روابط عمومی پتروشیمی جم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات