صنعت کار » هویت ناشناخته گاز ایران در جهان

هویت ناشناخته گاز ایران در جهان

چنانچه ذخایر گاز کشور را با ذخایر نفت مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که ذخایر گازی ایران در جهان اول است، اما در نفت در رتبه سوم یا چهارم قرار داریم. به عبارتی دیگر در کشور ما، در حال حاضر گاز زیرمجموعه نفت است. در حالی که این نفت است که باید زیرمجموعه گاز قرار بگیرد.

ماهنامه صنعت کار نوشت، من معتقدم جایگاه گاز در ایران مغفول واقع شده و تشکیل وزارت گاز در کشور ضروری است، زیرا آینده انرژی جهان بر اساس گاز پیش می‌رود و تا زمانی که در کشور گاز زیرمجموعه نفت باشد، جایگاه واقعی خود را پیدا نخواهد کرد.

اگر وزارت گاز راه‌اندازی شود، کار عجیبی صورت نگرفته است و در آن زمان گاز محور توسعه در کشور قرار می‌گیرد و در آن شرایط می‌تواند برای کشور درآمدزایی ارزی داشته باشد.

به طور کلی جایگاه گاز در ایران از نظر ساختاری دچار مشکل است. ایران می‌تواند به شکل‌های متنوع از قبیل LNG ،ساخت  فرآورده‌های متشکل از گاز و … در بازارهای جهانی گاز سهم داشته باشد. البته در برخی از بخش‌ها مانند LNG فعالیت‌هایی کرده است اما تولید نداشته است.باید در ایران نگاه تازه‌ای به گاز ایجاد شود و گاز نباید گرفتار نفت باشد.

ایران در بخش صادرات گاز هنوز در ابتدای راه قرار دارد،تا زمانی که زیرساخت‌ها در بخش گاز اصلاح نشود و وزارت گاز به صورت مستقل فعالیت نکند، در بخش صادرات گاز نیز با مشکل مواجه هستیم. جایگاه گاز ایران در جهان شایسته نیست. با وجود اینکه نباید در صادرات گاز محدود به کشورهای همسایه باشیم و باید افق دید خود را گسترش دهیم اما هنوز در بخش صادرات گاز به کشورهای همسایه هم مشکل داریم. ایران باید هاب بازار جهانی گاز باشد.

قراردادهای صادرات گاز به کشورهای همسایه متعلق به دولت‌های قبل است و دولت یازدهم و دوازدهم نتوانسته‌اند قرارداد جدیدی را برای صادرات گاز امضا و اجرا کند.

درمورد عملکرد شرکت ملی گاز ایران در زمینه گازرسانی به استان‌ های کشور نیز باید گفت هر سال در فصل زمستان شرکت ملی گاز ایران اعلام می‌کند در تامین نیازهای داخلی مشکلی ندارد اما زمانی که سرما به اوج خود می‌رسد، با قطع گاز در برخی از استان‌ها مواجه می‌شویم. این موضوع حاکی از آن است که در تامین نیازهای داخلی دچار مشکل هستیم و شبکه‌های گازرسانی استانی از ساختار مطلوبی برخوردار نیستند.

استان‌های شمالی که در آخر خط شبکه‌های گازرسانی هستند، با افت فشار گاز در زمستان مواجه می‌شوند و بنابراین زیرساخت‌های شبکه‌های داخلی باید اصلاح شود تا این استان‌ها در فصل زمستان و با کاهش دما دچار مشکل نشوند.

از سوی دیگر در کشور زیر ساخت‌های لازم برای استفاده از گاز در بخش حمل و نقل وجود ندارد. استفاده از LPG می‌تواند تحول عظیمی در حمل و نقل ایجاد کند که در کشور ما مغفول مانده است. این در حالی است که خودروهایی که از LPG استفاده می‌کنند، هشت برابر خودروهایی که از CNG استفاده می‌کنند، پیمایش بیشتری دارد.

همچنین نوسانات قیمت خوراک در بخش پتروشیمی مشکل دیگری است که گاز کشور با آن مواجه است. نوسانات قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را دچار مشکل کرده است.

در نهایت باید گفت شرکت ملی گاز باید هویت مستقل داشته باشد.منابع رسمی خارجی اعلام کرده‌اند که ایران بزرگترین دارنده گاز در جهان است بنابراین شرکت ملی گاز باید متناسب با این جایگاه رفتار کند و در دنیا شناخته شود.

محمد علی خطیبی نماینده پیشین ایران در اوپک

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات