صنعت کار » تکمیل زنجیره فولاد در کردستان با حمایت حداکثری دولت

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد؛

تکمیل زنجیره فولاد در کردستان با حمایت حداکثری دولت

عملیات اجرایی سه کارخانه زنجیره تولید فولاد با همت دولت تدبیر و امید در کردستان آغاز شد تا گامی بلند برای جلوگیری از خام فروشی سه میلیون و 400 هزار تن مواد معدنی به عنوان یک چالش مهم این استان، بر داشته شود.

به گزارش صنعت کار،کارخانه های تولید گندله آهن شرکت صبا نور در بیجار و شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه با سرمایه گذاری داخلی و تولید آهن اسفنجی در شرکت فولاد گستر الماس سقز با سرمایه گذاری خارجی واحدهای صنعتی هستند که عملیات اجرایی آنها روز پنجشنبه ۲۸ تیر ماه در مراسمی با حضور مسئولان آغاز شد.
این کارخانه ها به ظرفیت تولید سالانه حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن با پیش بینی ۲۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ارزی و ریالی و فراهم کردن زمینه اشتغال مستقیم یک هزار و ۵۵۰ نفر در این شهرستان ها احداث و پیش بینی می شود پس از بهره برداری از فروش خام حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن مواد معدنی جلوگیری شود.
بنا به این گزارش محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن وتجارت در مزاسم بهرهر برداری از این طرح ها گفت: ما حامی کسانی هستیم که در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند و در این راه بسترهای لازم را برای آنان فراهم می‌کنیم.
وی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی سقز با ابراز رضایت از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کردستان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طی سال‌های باقیمانده دولت دوازدهم گام‌های مهمی برای توسعه کردستان برداشته شود افزود: نیازمندی‌های فوق العاده کردستان می‌طلبد که سرمایه‌گذاری در این استان انجام شود و این مسئله همواره دغدغه دولت بوده است.
شریعتمداری وجود و ایجاد پروژه تولید آهن اسفنجی در شهرستان سقز برای ایجاد اشتغال و رونق تولید را حایز اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: حضور سرمایه گذار خارجی در سقز نشان امنیت بالای استان برای رونق فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی است.
وی با بیان اینکه از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خارجی سه سرمایه‌گذار در سقز فعالیت می‌کنند گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۷/۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که تاکنون ۲/۴ میلیارد دلار آن به نتیجه رسیده است.
شریعتمداری با بیان اینکه در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی استان معدن جایگاه ویژه‌ای دارد ادامه داد: همه پهنه استان به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مورد اکتشاف قرار گرفته است و این مهم پایه توسعه معدنی در استا ن به شمار می رود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه عملیات‌های پیوسته اکتشافی را در استان با قوت ادامه خواهیم داد گفت: بنابر مطالعات اولیه در هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع پهنه‌های مطالعه شده نتایج و ذخایر قابل توجه طلا، سنگ آهن وباریت پیدا شده است.
شریعتمداری با بیان اینکه حتما مطالعات معادن طلای سقز به جد در دستور کار مطالعه وبررسی قرار خواهد گرفت ادامه داد: تلاش خواهیم کرد که معادن کردستان به دست بخش خصوصی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
وی از بکارگیری همه ظرفیت‌ها برای تکمیل زنجیره فولاد خبر داد و گفت: تکمیل زنجیره فولاد سقز از همه چیز مهمتر است و تلاش خواهیم کرد واحد گندله سازی و کارخانجات کنسانتره آن نیز اجرا شود.
وی در ادامه سخنان خود وجود بازارچه‌های مرزی در استان را مزیتی اقتصادی برشمرد و گفت: با تفکیک لیست کالاهای ممکن در بازارچه‌ها درصددیم فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات مرزی را رونق دهیم.
شریعتمداری همچنین وعده داد: بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد و در این خصوص رایزنی‌هایی با مقامات عراقی انجام شده است. وی افزود: عدم بازگشایی بازارچه سیف سقز به دلیل مشکلات امنیتی آنسوی مرز است و امیدوارم در کمترین زمان این بازارچه نیز بازگشایی شود. شریعتمداری به سرمایه گذاری های انجام شده برای ایجاد طرح آهن اسفنجی سقز نیزاشاره کرد و گفت: در این پروژه بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ارزی و ریالی انجام شده است که در نهایت از محل آن برای هزار و ۱۵۰ شغل ایجاد خواهد شد و همچنین پنج هزار نفر دیگر غیر مستقیم از منافع آن بهره خواهند برد.
برای تامین آب زنجیره فولاد کردستان مشکلی وجود ندارد
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم کلنگ‌زنی واحد گندله‌سازی یک میلیون تنی شهرستان بیجار وجود صنعت فولاد در هر منطقه ای را عامل توسعه و رونق اقتصاد و صنعت ارزیابی کرد.
این مقام مسئول با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی اقدامات بسیار وسیعی برای انجام اکتشافات معدنی صورت گرفته است گفت: از مجموعه ذخایر ۲۰۰ میلیون تنی سنگ آهن کشور ٨۰ میلیون تن آن در این دولت کشف شده است.
وی ایجاد زنجیره فولاد در کردستان را حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: در زنجیره فولاد کردستان باید قدم‌های مهم و اساسی برای تولید محصول نهایی و ارزش افزوده و ایجاد شغل برداشته شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به موضوع تامین آب برای زنجیره فولاد استان اشاره کرد و گفت: در خصوص تامین آب این طرح موافقت و نظر مساعد وزارت نیرو اخذ شده است و بدون نظر آنها قطعا این طرح را در کردستان کلنگ زنی نمی‌کردم.
وی افزود: استان کردستان در خصوص آب نسبت به اکثر استان‌های کشور دارای شرایط مطلوب است و می‌توان گفت این استان جزو مناطق غنی ایران است. شریعتمداری با بیان اینکه ٨۰ درصد معادن سنگ آهن استان مربوط به شهرستان بیجار است گفت: برای تامین و ایجاد و زنجیره‌های بعدی فولاد با توجه به غنای معادن مشکلی وجود ندارد و باید استمرارپیدا کند.
وی در ادامه سخنان خود گریزی نیز به موضوع کشف فساد توسط دولت زد و گفت: اگر در دولت فسادی شکل گرفته افتخار دولت آن است که خود فسادها را کشف و عاملان را به مراجع ذیربط معرفی کرده است. شریعتمداری اضافه کرد: دولت باید برای کشف آن فسادها مورد تقدیر قرار بگیرد، چرا که بزرگترین افتخار دولت دور کردن فساد از خود است.
منبع:شاتا و ایرنا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات