صنعت کار » افزایش پنج هزار مگاواتی ظرفیت تجدیدپذیرها تا پایان برنامه ششم توسعه

وزیر نیرو در سفر به استان یزد:

افزایش پنج هزار مگاواتی ظرفیت تجدیدپذیرها تا پایان برنامه ششم توسعه

وزیر نیرو توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را جزو اولویت‌های برنامه دولت دوازدهم برشمرد و گفت: امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم قادر باشیم طبق برنامه تنظیم شده تا چهار هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور اضافه شود و تا پایان برنامه ششم توسعه این رقم به پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کند.

به‌گزارش “صنعت کار”، “رضا اردکانیان” در حاشیه مراسم آغاز بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی مهریز غدیر با حضور در جمع خبرنگاران توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را جزو اولویت‌های برنامه دولت دوازدهم برشمرد و افزود: امیدواریم تا پایان دوران دولت دوازدهم قادر باشیم طبق برنامه تنظیمی تا چهار هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور اعم از بادی، خورشیدی و… اضافه شود و تا پایان برنامه ششم توسعه این رقم به پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کند.

وزیر نیرو تصریح کرد: طبیعتا در کشور ما با توجه به مزیت نسبی فراوانی زمین، شدت بسیار خوب انرژی خورشیدی، محدویت نیروگاه‌های فسیلی و منابع سوخت فسیلی سرمایه گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر جذابیت مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی دارد.

وی با تاکید بر اینکه امکان تبادل انرژی با تمامی همسایگان خود را فراهم کرده‌ایم، عنوان کرد: سرمایه گذاران داخلی و خارجی می‌توانند علاوه بر تامین انرژی داخلی کشور، با استفاده از تسهیلات شبکه برق ایران انرژی تولیدی خود را به کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان و عراق صادر کنند و از حقوق انتقال انرژی بهره‌مند شوند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: امیدواریم استان نیز در زمینه‌های مختلف از جمله صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین گسترش نیروگاه‌های تجدیدپذیر جزو استان‌های پیشرو و الگو باشد.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که تغییر ساعات کار ادارات تا چه میزان در کاهش پیک مصرف برق تاثیرگذار بوده است، گفت: در پی افت بی‌سابقه بارش‌ها و و کاهش محسوس منابع آبی حدود پنج هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی خود را از دست داده‌ایم. از طرفی گرمای نسبتا پایدار و طبیعتا افزایش استفاده از نیروی برق برای تامین انرژی دستگاه‌های سرمایشی موجب شده تا در تابستان امسال با کمبودی حدود ۶ تا هفت هزار مگاوات در زمان اوج بار مصرف مواجه شویم.

وی یادآور شد: برای جبران این کمبود  مذاکرات لازم با صنایع بزرگ  از اواخر سال گذشته شروع شده و از اردیبهشت‌‌ماه قراردادهای مربوط به این بخش نیز منعقد شده است تا صنایع بزرگ در مواقع اوج بار برخی واحدهای خود را بدون اینکه لطمه‌ای به روند تولید بزنند از مدار خارج خواهند کرد و در ساعات غیر پیک برق ارزان‌تری دریافت می‌کنند.

اردکانیان ادامه داد: با کشاورزان زیادی به توافق رسیده‌ایم که در ساعات اوج بار چاه‌های خود را خاموش کنند و در ساعات غیر پیک مصرف، برق رایگان استفاده کنند.

وزیر نیرو اضافه کرد: در بخش مصرف خانگی و عمومی نیز صرفه‌جویی را از خود دولت شروع کرده‌ایم و با تغییر ساعت کار ادارات و توقف دستگاه‌های سرمایشی در ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه موفق شده‌ایم تا حدود زیادی در این بخش صرفه‌جویی داشته باشیم.

اردکانیان در پایان تصریح کرد: تنها در تهران بزرگ تا حدود ۶۰۰ مگاوات در برخی از روزهای تابستان کاهش اوج بار داشته‌ایم و این رقم در کشور تا دو هزار مگاوات نیز امکان توسعه دارد.

شایان ذکر است نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی پژواک اردکان با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی؛ با تولید میزان ۱۹ میلیون کیلووات ساعت در سال راه اندازی شده است.

در این نیروگاه بیش از ۳۷ هزار پنل ۲۷۰ وات و ۱۹۳ اینورتر ۴۷ کیلوواتی نصب شده است.

اجرای این پروژه  به صورت استراکچر ثابت است که به پست فوق توزیع امام زاده اردکان متصل شده است.

گفتنی است، با بهره برداری از این نیروگاه شاهد صرفه جویی گاز طبیعی  به میزان ۵,۷ میلیون متر مکعب و کاهش گاز آلاینده به میزان ۱۳ هزار تن در سال و صرفه جویی در مصرف آب به میزان  ۴,۵ میلیون لیتر خواهیم بود.

منبع:پاون

انتهای پیام/

امتیاز شما به این مطلب

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازدهمین شماره ماهنامه صنعت کار منتشر شد

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات