صنعت کار » افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی کشور

در 3 ماهه نخست سال 1397 رخ داد؛

افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی کشور

در 3 ماهه نخست­ امسال میزان صادرات کالاهای غیرنفتی کشور، 27 میلیون و 883 هزار تن و به ارزش 11 میلیارد و 618 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزن 0.8 درصد کاهش و از نظر ارزش 15.6 درصد افزایش داشته است.

­­ به گزارش “صنعت کار”، نسرین مهرآسا، رئیس گروه دفتر تحلیل آمار دفتر برنامه‌ریزی آمار و پژوهش‌های تجاری با اعلام این خبر افزود: ارزش یورویی صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در ۳ ماهه نخست ­امسال ۹۷۱۱ میلیون یورو که در مقایسه با ۳ ماهه ابتدای سال گذشته ۵٫۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: بر این اساس در ۳ ماهه نخست ­­سال ۱۳۹۶ میزان صادرات کالاهای غیرنفتی کشور ۲۸ میلیون و ۱۱۸ هزار تن و به ارزش ۱۰ میلیارد و ۵۲ میلیون دلار و ۹۱۷۹ میلیون یورو بوده است.

مهرآسا اظهار داشت: میزان واردات کالاهای غیرنفتی در ۳ ماهه اول امسال ۸ میلیون و ۳۷۱ هزارتن به ارزش ۱۱ میلیارد و۲۵۳ میلیون دلار و ۹ میلیارد و ۸۶ میلیون یورو بوده است که در مقایسه با مدت مشابه ر سال گذشته ۳٫۲ درصد از لحاظ وزنی ، ۲٫۸ درصد از لحاظ ارزش دلاری و ۱۳٫۹ درصد از لحاظ ارزش یورویی کاهش داشته است.

رئیس گروه تحلیل آمار سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از سوی دیگر، حجم تجارت خارجی کشور در ۳ ماهه نخست ­­امسال ۳۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن و به ارزش دلاری ۲۲ میلیارد و ۸۷۱ میلیون دلار و ارزش یورویی ۱۸ میلیارد و ۷۹۷ میلیون یورو بوده است که این رقم در ۳ ماهه اول سال گذشته ۳۶ میلیون و ۷۶۷ هزارتن به ارزش دلاری ۲۱ هزار و ۶۲۴ میلیون دلار و ارزش یورویی ۱۹ میلیارد و ۷۳۰ میلیون یورو بوده است.

گفتنی است، از لحاظ ترکیب وزنی صادرات نیز حوزه صنعت در ۳ ماهه اول امسال ۱۳ میلیون و ۸۳۰ هزار تن صادرات داشت که با توجه به صادرات ۹ میلیون و ۷۳۱ هزارتنی این گروه در ۳ ماهه اول سال گذشته، نشان‌دهندۀ افزایش ۴۲ درصدی است.
منبع:روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات