صنعت کار » شکل‌گیری انحصار در بازار آلومینیوم

بدنبال واگذاری عجیب سهام ایرالکو رخ داد؛

شکل‌گیری انحصار در بازار آلومینیوم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اشکالات واگذاری سهام شرکت ایرالکو از اختلاف ۵۰ درصدی قیمت آلومینیوم در بورس کالا و بازار آزاد خبر داد.

به گزارش “صنعت کار”، در شرایط فعلی کشورمان که در جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم متاسفانه هر روز با خبرهای تلخ اقتصادی مثل نوسانات بازار ارز و سکه ، کمبود بودجه و … روبرو هستیم. در این میان تعطیلی برخی کارخانجات کشور به دلیل کمبود منابع و مشکلات در صادرات و واردات که در نهایت منجر به بیکاری تعداد زیادی از سرپرستان خانواده ها می شود بیشتر برتلخی این روزهایمان افزوده است. امروزه فساد اقتصادی و خاک خوردن تشکیلات صنعتی در پی تعطیلی کارخانجات صنعتی کشور بیش از پیش به چشم می آید. صنعت آلومینیوم در کشور از جمله صنایع ممتاز و مهم به شمار می‌رود. گفتنی است، ایران سالانه به ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم نیاز دارد که ۳۵۰ هزار تن آن در داخل تولید شده و مابقی از طریق واردات تأمین می‌شود. اما این صنعت مهم کشور مدتی است که از شرایط خوبی برخوردار نیست.
یکی از شرکتهای مهم در این حوزه شرکت ایرالکو با ۵ دهه فعالیت است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین واحد صنعت آلومینیوم کشور مطرح است که با چالشهای مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند که معیشت کارگران این کارخانه را دچار چالش کرده است. یکی از این مشکلات در سال‌های اخیر تغییر سهامداران شرکت مذکور بوده است.
دربرهه های مختلف و با روی کار امدن مدیران متعدد توان مالی و اقتصادی شرکتهای نظیر ایرالکو تضعیف شده و این موضوع روند پرشتاب تولید در واحدهای این چنینی را با چالش رو به رو کرده است.
به عقیده کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در حال حاضر جمعیت کارگری بسیاری از واحدهای تولیدی در استانهای مرکزی کشور به نصف کاهش پیدا کرده و نباید اجازه دهیم با ندانم کاریهای مدیریتی اشتغال در کشور با چالش رو به رو شود.
کریمی با اشاره به اینکه شرکت آلومینیوم المهدی با زحمت پرسنل شرکت ایرالکو ساخته شده و شرکت جاجرم نیز با سرمایه ایرالکو متولد شده، گفته است: بسیاری از واحدهای تولید آلومینیوم کشور با بهره‌گیری از ظرفیت ایرالکو حیات گرفته‌اند، اما امروز شاهد هستیم بعد از گذشت ۵۰ سال ظرفیت این شرکت از ۱۲۰ هزار تن به ۱۸۰ هزار تن افزایش پیدا کرده، در حالی که باید سرمایه‌گذاری‌های کشور در حوزه صنعت آلومینیوم در این شرکت صورت می‌گرفت.
فساد اقتصادی یکی دیگر از مشکلات متعدد در این صنعت است و با حضور افرادی که تنها به دنبال کسب ثروت های نامشروع از طریق رانت هستند نمایان می شود و به تعابیر مختلف کارشناسان اقتصادی آنها دقیقا آفت تولید و اقتصاد کشور هستند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره شکل گیری فساد در خصوصی سازی صنایع تولیدی کشور گفت: امروز شاهدیم آلومینیوم المهدی را به کسی واگذار کرده‌اند که با رانت‌خواری بعد از دو سال به گردن‌کشی رسیده است، شرکت ایرالکو محصولات تولیدی خود را با قیمت ۱۱ هزار تومان به بازار بورس عرضه می‌کند که از قیمت تمام شده هم پایین‌تر است و نمی‌توان قیمت تمام‌شده را پوشش دهد، اما شرکتهای رقیب، هیچ محصولی در بورس کالا عرضه نمی‌کنند و محصولات خود را با نرخ ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسانند که این رانت و مصداق بارز فساد اقتصادی است.
گفتنی است، بحث تحقیق و تحفص از واگذاری سهام ایرالکو در دستور کار مجلس قرار گرفته است بر اساس اطلاعات موجود سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حسابرس ویژه در این خصوص انتخاب شده است. مراجع قضایی باید به دقت تمام مسائل را رصد و بررسی کنند، اگر احتمال تخلف وجود دارد با متخلفین برخورد کنند.
منبع:تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات