صنعت کار » تقاضا برای خرید ارز، بازار را متوهم کرد

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران:

تقاضا برای خرید ارز، بازار را متوهم کرد

باتوجه التهاباتی که در بازار ارز ایجاد شده و هزینه تولید و واردات کالاها را افزایش داده است، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید افزایش تقاضا برای خرید ارز، توهم در بازار و اقتصاد ایجاد کرده و باعث شده تولیدکنندگان به دلیل اینکه هماهنگ نبودن قیمت کالای نهایی با هزینه تمام شده، تولید را کم یا فعلا متوقف کنند.

به گزارش “صنعت کار”، طی ماه‌های اخیر بازار ارز دچار نوسان و التهاباتی شد که دولت برای مدیریت و کنترل بازار نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان به رسمی و تک نرخی اعلام کرد و قرار شد این نرخ به همه نیازمندان اقتصادی تعلق گیرد اما لیل رانت‌هایی که دربازار ایجاد شد و در بسیار موارد واردات با نرخ ۴۲۰۰ تومان انجام شد اما کالاها در بازار مصرف با قیمت چند برابر عرضه شدند که گلایه مصرف‌کنندگان و دست‌اندرکاران را در پی داشت. لذا دولت تصمیم گرفت بسته جدید ارزی ارائه کند.

بر اساس بسته جدید ارزی که طی روزهای آینده قرار است اعلام شود، احتمالا دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به کالاهای اساسی و دارو ارائه می‌شود و ارز مسافری نصف خواهد شد. همچنین از این پس مرجع رسمی نرخ دلار بازار ثانویه خواهد بود که قیمت پیشنهادی آن ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و ارز صادرکنندگان عمده غیرنفتی از سامانه نیما به بازار ثانویه منتقل خواهد شد.

در این باره سید علاء الدین میر محمد صادقی ، اظهار کرد: باتوجه به نوساناتی که در بازار ارز ایجاد شده، هر کس سعی دارد پولش را به ارز تبدیل کند و منفعتی ببرد؛ لذا این میزان تقاضا، توهم و جو روانی در بازار ایجاد کرده است. این در حالی است که ارقامی که معامله می‌شود محدود است.

وی همچنین اظهار کرد: این شرایط تولید را سخت کرده است، چراکه برای تولیدکنندگان تامین مواد اولیه با ارز ۱۲ هزار تومانی اصلا مقرون به صرفه نیست؛ لذا مجبورند صبر کنند که اگر قیمت محصولات تولیدی به میزان افزایش نرخ دلار، افزایش پیدا کرد آن‌ها هم به تولید ادامه دهند.

به گفته نائب رییس اتاق بازرگانی ایران، در حال حاضر قیمت کالاها تقریبا ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و از سوی دیگر به دلیل رکود در بازار کسی خرید نمی‌کند.

میرمحمدصادقی همچنین درباره انتصاب عبدالناصر همتی به عنوان رییس کل بانک مرکزی گفت: این انتخاب بر این مبنا بوده که وی مدت‌ها در بانک ملی فعالیت داشته‌ و علاوه بر این این‌گونه نقل می‌شود که در مسائل ارزی نیز مسلط است.

وی افزود: البته نمی‌شود امروز ایشان را قضاوت کرد که چقدر کارایی دارد و باید مهلت دهیم. ضمن اینکه باید بدانیم رییس کل جدید بانک مرکزی در موقعیتی خاص منصوب شده که شرایط خاص حاکم است؛ لذا باید همه کمک کنند که در این کار توفیق پیدا کند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات