صنعت کار » تجارت کالا به کالای دوران تحریم مجددا احیا می شود

رییس سازمان توسعه تجارت:

تجارت کالا به کالای دوران تحریم مجددا احیا می شود

رییس سازمان توسعه تجارت در یک نشست خبری از رویکرد جدید دولت در خصوص تعاملات اقتصادی با کشور های جهان در زمان تحریم سخن گفت و بیان کرد که تجاربی که در دوره پیشین تحریم با روش کالا به کالا بدست آورده ایم می تواند دوباره برای ادامه کار تجاری و بازرگانی بین المللی وصادرات به ما کمک کند.

به گزارش “صنعت کار، مجتبی خسرو تاج رییس سازمان توسعه تجارت ایران یش از ظهر امروز در یک نشست خبری و به بهانه تقدیر از خبرنگاران گفت: بعد از برداشته شدن ارز دولتی برای واردات برخی از کالا ها میزان درخواست برای ثبت سفارش بسیار کاهش یافته و دیگر شاهد صفوف طولانی برای دریافت ارز نیستیم زیرا ممکن است دیگر واردات کالا با ارز ۸ هزار تومانی صرفه نداشته باشد.

خسروتاج اضافه کرد:بر این قاعده همه وزارتخانه های مرتبط با این موضوع اولویت بندی های خود را ارائه داده اند تا ارز دولتی خود را دریافت کنند.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت  با اشاره به تجربیات کشورمان در زمان تحریم گفت: ایران در تجربه تجارت خود در زمان تحریم های قبلی، سابقه تجارت کالا با کالا دارد که امروز نیز از این تجربه خود استفاده میکنیم.

وی همچین در ارتباط با صدور بخش نامه های متعدد در روزهای اخیر که باعث سردرگمی فعالان اقتصادی شده است، تصریح کرد: آماری درباره بخش نامه هایی که در روزهای اخیر صادر شده ندارم اما با توجه به کاهش تعداد کالا هایی که ارز رسمی دریافت میکنند، امیداوریم که تعداد بخش نامه های دولتی نیز کاهش یابد.

خسروتاج افزود: از طریق مکانیزم‌های تهاتری می‌توانیم تحریمهای ایالات متحده آمریکا را دور بزنیم هرچند این روش منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود هر چند که در مواقع تحریم مجبور به استفاده از این روش هستیم و کار نشد ندارد و برای جابه‌جایی پول نیز هرچند با هزینه‌های بیشتر مشکلی نخواهیم داشت.

وی گفت: اروپاییان به دنبال آن هستند که حداقل روابط چند بانک خود را با ایران حفظ کنند تا هزینه‌های تجارت با کشور ما افزایش نیابد.

بنابراین گزارش خسروتاج در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به رشد صادرات ایران به کشورهای همسایه در ۴ ماهه نخست سالجاری گفت: در این مدت صادرات ما به کشورهای همسایه ۳۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

وی با اشاره به کاهش روابط ایران با برخی کشورها به خاطر مسائل بانکی گفت: امیدواریم که با دور زدن تحریم‌ها بتوانیم روابط خود با کشورهایی که ارتباطات اقتصادی ما کاهش یافته دوباره به حالت قبل برگردانیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: در چهار ماهه ابتدایی سالجاری صادرات غیرنفتی کشورمان ۴٫۷ درصد رشد تجربه کرده است.

تجارت با ایران از کاهش پول ترکیه تاثیر می پذیرد

وی در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا کاهش ارزش پول ترکیه چه تاثیری در روابط اقتصادی ما با این کشور می‌گذارد گفت: کاهش پول ترکیه باعث می‌شود از ارزش صادرات کالاهای ما به این کشور کاسته شود و در مقابل صادرات ترکیه به کشور ما به صرفه‌تر شود و در مجموع کاهش ارزش پول این کشور اثر منفی در تجارت کشورمان خواهد داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۷ صادرات ما به کشور ترکیه ۵۵۱ میلیون دلار بوده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴۸۸ میلیون دلار بود و ۱۲ درصد رشد تجربه کرده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به اظهارات روز گذشته وزیر کشور مبنی بر افزایش ۱۰ برابری ثبت سفارش کالا در زمان اختصاص ارز رسمی به واردات کالاها گفت: در حال حاضر و براساس آخرین آمار ۴۰ میلیارد دلار از ابتدای سال جاری تاکنون ثبت سفارش کرده‌ایم که برای ۲۰ میلیون آن تخصیص آن  برای ۹ میلیارد دلار آن تامین ارز واردات صورت گرفته است.

خسروتاج  یادآور شد: در صورتی که منحنی ثبت سفارش امروز با سال گذشته را مقایسه کنیم دوباره به شکل سال قبل برگشته است و اوجی که دارد مربوط به مقطعی است که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می‌کرد که تقاضا خیلی بالا رفته بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  یادآور شد: زمانی که متقاضیان با تاخیر در اختصاص ارز مواجه شدند این نگرانی برایشان ایجاد شد که ممکن است که بانک مرکزی ارزی به وارد کنندگان اختصاص ندهد به همین منظور صفوف طولانی برای بهره‌گیری از ارز تشکیل دادند.

وی افزود: در واقع دلیل افزایش این تعداد ثبت سفارش به خاطر همان ارز ارزان قیمتی بود که وقتی سیستم بانکی مقرر کرد که اختصاص آن به برخی کالاها صورت گیرد و ثبت سفارش برخی کالاها که بازار شناور ارز معرفی شدند تقاضا کاهش یافت.

خسروتاج  افزود:  براساس تصمیم جدید کالاهایی که اساسی هستند می‌توانند با روش گذشته ترخیص شوند اما گروه‌های دیگر باید به سازمان حمایت بروند و مابه‌التفاوت نرخ ارز را پرداخت کنند.

وی افزود: این کالاها که امروز رسیده است و می‌خواهد و با ارز ارزانقیمت ترخیص شود در مقایسه با کالاهایی که جدیدا ثبت سفارش می‌شود رانتی برای قبلی‌ها ایجاد می‌شود به همین منظور تصمیم گرفته شده که مابه‌التفاوت دریافت شود.

استثنا دولت برای خودروسازان در پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز

وی  افزود: البته استثنایی برای خودروسازان و در مجموع بخش ماشین‌آلات صورت گرفته است و آنها از پرداخت مابه‌التفاوت معاف هستند.

خسروتاج همچنین درباره وضعیت جوایز صادراتی که از سالهای گذشته به صادرکنندگان پرداخت نشده، گفت: ۳۶۰ میلیارد تومان بدهی دولت به صادرکنندگان بوده است و بعضی صادرکنندگان مدعی هستند که جایزه آنها پرداخت نشده است اما باید توجه کرد که برای پرداخت این جایزه صادراتی نیازمند ردیف بودجه جدید هستیم.

کنترل وزارتخانه ها بر روند واردات کالا مشکلات اختصاص ارز را مرتفع می کند

وی گفت: به کالاهایی که ارز رسمی اختصاص می یابد باید مشخص شود که این کالاها کجا توزیع و مصرف می‌شوند و در صورتی که وزارتخانه‌ها بتوانند در نظام توزیع این کالاها نظارت لازم را داشته باشند مشکلی برای اختصاص ارز به آنها وجود ندارد اما این کالاها باید حتما به نرخ تعیین شده توسط سا زمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به فروش برسد.

وی در بخش دیگری ازصحبت‌های خود با اشاره به حواشی روزهای اخیر تجارت ایران با کشور عراق گفت: روابط کشورها ممکن است در ظاهر  و باطن با یکدیگر تفاوت مشخصی داشته باشند و در مجموع فکر می‌کنم که برای صادرات به کشور عراق مشکلی نخواهیم داشت.

خبر دستگیری مرا از اژه ای بپرسید

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین در واکنش به خبر دستگیری خود به دلیل واردات خودرو گفت: در سال گذشته با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت پرونده متخلفان کامل شد؛ این پرونده در بهمن سال قبل برای دستگاه‌های نظارتی ارسال شد که در آن شرکت به شرکت اسامی متخلفان مشخص شده بود.

خسروتاج افزود: بنده به عنوان فردی مطلع که بیشتر از همه آگاه به اطلاعات صورت گرفته بودم با مراجعه به دستگاه قضایی این اطلاعات را در اختیار آنها قرار دادم.

وی در پاسخ به این پرسش که بالاخره آیا دستگیر شده است یا خیر گفت: آقای اژه‌ای در باره خبر دستگیری بنده پاسخ لازم را ارائه داده است. کسانی که آن را نشنیده‌اند می‌توانند بروند و اظهارات ایشان را بخوانند.

وی با بیان اینکه در بحث خودرو در حق سازمان توسعه تجارت جفا شد گفت:‌در سازمان توسعه تجارت اداره‌ای برای توسعه واردات نداریم و همه بخش‌های مدیریتی هستند و تنها یک اداره مقررات صادرات و واردات داریم که آن نیز تبدیل به بخش حاکمیتی شده است یعنی امور آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌شود.

به اندازه یک سوم نیاز کشور کاغذ وارد کرده ایم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صبحت‌های خود با اشاره به مشکلات روزنامه‌ها در مورد تامین کاغذ خود گفت:‌براساس اعلام وزیر صنعت محموله ۲۰ هزار تنی کاغذ در حال ورود به کشور است که این می‌تواند یک سوم مصرف کل کشور را تامین کند.

خسروتاج اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های صنعت بسته‌بندی در این روزها آن است چرا که در حالی که ما وارد کننده کاغذ هستیم اجازه صادرات به آنه داده می‌شود که با دستور وزیر صنعت جلوی صادرات این محصول از ابتدای شهریور گرفته می‌شود.

وی در خاتمه با اشاره به نبود امکانات لازم برای توسعه صنتیع کاغذ و سلولز گفت: در این حوزه هنوز کمبودهایی وجود دارد  و بر این اساس باید سیاست واردات چوب مصرفی اعمال شود.

فرزین سوادکوهی:خبرنگار سرویس صنعت و بازرگانی “صنعت کار”

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات