صنعت کار » هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش برگزار شد

با حضور مشاور رئیس جمهور؛

هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش برگزار شد

هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، برخی از نمایندگان استان در مجلس، مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم برگزار شد.

به گزارش “صنعت کار”مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست تاکید کرد: کشور هم اکنون در شرایط سختی قرار دارد اما ضامن موفقیت و عبور از سختی ها؛ وحدت و انسجام داخلی است.
مرتضی بانک گفت: می توان با تفكر صحيح و مديريت منطقی شرايط سخت را تبديل به فرصت كرد. این شرایط سخت به معنی تسلیم شدن نیست. باید راه ها را پیدا کرد و ادامه مسیر داد.
او ادامه داد: ضامن موفقیت و عبور از سختی ها؛ وحدت و انسجام داخلی است. این انسجام به یک پویایی اجتماعی و سیاسی در کشور منجر می شود و موفقیت در اجرای برنامه ها را به همراه دارد.
مرتضی بانک با اشاره به اینکه مناطق آزاد موجود در استان هرمزگان می توانند به توسعه اقتصادی این استان کمک کنند گفت: ظرفيت های توسعه اقتصادی در استان هرمزگان با دو منطقه آزاد كيش و قشم و در آینده منطقه آزاد جاسك مضاعف خواهد شد.
وی تاکید کرد: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از برقراری تعامل، انسجام و هماهنگی میان استانداری هرمزگان و مناطق آزاد کیش و قشم حمایت می کند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در شرايط فعلی كشور؛ موقعيت ويژه و قانونی مناطق آزاد می تواند راهگشا باشد و مديريت كلان كشور بايد از اين ظرفيت موجود استفاده كند.
وی افزود: برقراری آرامش و امنيت برای سرمايه گذاران اولويت برنامه های ما در مناطق آزاد است و ابلاغ آيين نامه ثبت سفارش مخصوص اين مناطق تبيين كننده اين تلاش هاست.
مشاور رییس جمهور هم چنین در واکنش به انتقادات این روزهای رسانه ها نسبت به مناطق آزاد گفت: آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد فرافكنی بعضی رسانه هاست كه ناآگاهانه حاشيه ای امن را برای متخلفين اصلی ايجاد می كنند. اختيارات قانونی مناطق آزاد بايد در چارچوب مقررات مصوب شده برقرار باشد.
مرتضی بانک در ادامه این نشست ساخت اسکله ۳۵ هزار تنی جزیره کیش را گام بلندی در راستای توسعه اقتصادی این جزیره دانست و گفت: این اسکله شرایط متفاوتی را برای جزیره کیش ایجاد می کند که البته نیازمند لایروبی است ولی در نهایت منجر به افزایش طرفیت تخلیه و بارگیری در این منطقه می شود. هم چنین با افتتاح این اسلکه ظرفیت های گردشگری منطقه نیز بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
وی فعالیت ها و تلاش ها برای حل مشکل تامین آب و برق در جزیره کیش را کاری بسیار مهم قلمداد کرد و گفت در شرایطی که در برخی نقاط کشور با قطعی اب و برق مواجه بودیم اما این اتفاق در جزیره کیش نیفتاد که این کار حاصل فعالیت های سازمان منطقه آزاد کیش است.
وی هم چنین از مدیران و معاونین سازمان منطقه آزاد کیش به واسطه تلاش برای ساماندهی کردن و آغاز به کار پروژه های نیمه تمام در جزیره کیش قدردانی کرد.
مشاور رییس جمهور هم چنین بر ضرورت اجرای برنامه ها و فعالیت های متنوع برای جذب گردشگران در جزیره کیش تاکید کرد و گفت: رویکرد اصلی فعالیت های منطقه آزاد کیش، صنعت گردشگری و اقتصاد وابسته به آن است.
وی جزیره کیش را یکی از مقاصد برتر گردشگری در کشور معرفی کرد و گفت: باید برای اجرای برنامه های سفر ارزان و آسان به کیش تلاش بیشتری شود و هزینه ها تا حد امکان کاهش پیدا کرده تا فضا برای استفاده بیشتر اقشار مردم از امکانات و خدمات گردشگری کیش افزایش یابد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری در جزیره کیش را یک ضرورت دانست و گفت: سرمایه گذار باید از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد. اجرای برنامه هایی که منجر به ماندگاری ۴ تا ۵ روز گردشگران در کیش شود این نتیجه را در بر خواهد داشت که ابتدا سرمایه گذار و فعالان این حوزه به بازگشت سرمایه خود امیدوار می شوند و بعد از آن گردشگران و مردم نیز از خدماتی که دریافت می کنند رضایت خواهند داشت.
بانک تاکید کرد هدف اصلی مدیران سازمان منطقه آزاد کیش و متولیان صنعت گردشگری در این منطقه ارائه خدمات خوب به گردشگران باشد.
مرتضی بانک ساماندهی آژانس های مسافرتی، استفاده از منابع مالی غیرمستقیم، ورود به بازار پولی و مالی، ایجاد بورس بین المللی در منطقه آزاد کیش، ایجاد پنجره واحد اقتصادی، ایجاد صندوق حمایت و ضمانت، ایجاد اکوسیستم کسب و کارهای فعال در مناطق آزاد و توسعه مراکز نوآوری و فناورانه را از مهم ترین طرح هایی عنوان کرد که در دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال پیگیری است تا رونق خوبی به مناطق آزاد وارد شود.
استاندار هرمزگان عنوان کرد: این استان به تنهایی قابلیت و توان تامین نیازهای مختلف اقتصادی کشور را دارا است.
فریدون همتی در شورای اداری جزیره کیش گفت: ظرفیت، کشش و پتانسیل در استان هرمزگان آنقدر وجود دارد که اگر همه آنها را با هم بکار ببریم و پیوند ایجاد کنیم استان هرمزگان با ۲ منطقه آزاد و جزایر متنوع خود، کشش لازم برای کمک به اقتصاد کشور را دارا است.
وی یادآور شد: این ظرفیت و توان وجود دارد که در استان های مرزی می توانیم اشتعال ایجاد کنیم و اقتصاد را تغییر و تولید را نشاط دهیم.
وی اظهار داشت: بازرگانان و فعالان اقتصادی اعلام آمادگی کردند که در صورت واگذاری اختیار لازم، به خوبی نیازهای کشور را تامین کنیم.
وی گفت: در صورت توجه و دادن اختیار لازم به مناطق آزاد و مرزی ، تصمیات خوب برای اداره شرایط موجود و خروج از این جو سخت اقتصادی گرفت و آرامش و آسایش برای مردم فراهم نمود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در این نشست با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی کشور، مناطق آزاد را هم تحت تاثیر خود قرار داده است، گفت: تمام تلاشمان برای حفظ جایگاه گردشگری کیش بوده که در این بین با برنامه ریزی هایی که شد نه تنها کاهش ورود گردشگر به کیش نداشتیم بلکه با افزایش نزدیک به ۱۰ درصدی ورود گردشگر در طول جشنواره تابستانی روبرو بوده ایم.
محمد ابراهیم انصاری لاری با اشاره به روند رو به رشد تکمیل و بهره برداری از پزوژه های متعدد کیش، افزود: در شرایطی طرح های مختلف را در کیش به بهره برداری رساندیم که در ۱۰ ماه گذشته حتی یک متر زمین هم نفروخته ایم و با سیاست تهاتر معکوس سرمایه گذاران را تشویق به فعالیت در کیش کرده ایم.
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش هم به عنوان متولی اصلی توسعه، عمران و تکمیل طرح های زیرساختی دومین سخنران این جلسه بود.
خانزادی فاز اول اسکله ۳۵ هزار تنی در بندر تجاری کیش را يكي از مهمترين پروژه هاي عمراني كيش عنوان کرد که با بهره برداری کامل از این اسکله که ظرفیت پذیرش کشتی های اقیانوس پیمای کانتینر بر را دارست، تا حدود یک و نیم میلیون تن کالا در سال تخلیه و بارگیری می شود.
وی گفت: برای تکمیل این پروژه عظیم نزدیک به ۵۵۰ میلیارد ریال برآورد هزینه شده است.
خانزادی با اشاره به پیش راه اندازی مخازن روزانه سوخت هواپیما در فرودگاه کیش، گفت: هدف از ساخت این مخازن تامین روزانه مصرف سوخت هواپیما است
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام اینکه برای ساخت این مخازن ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است افزود: با ساخته شدن این چهار مخزن در مجموع ۳۶۰ مترمکعب سوخت ذخیره و مورد استفاده قرار می گیرد.
مخزن هوایی تعادل فشار آب جزیره هم دیگر طرحی است که بالاخره پس از سال ها به بهره برداری می رسد.
خانزادی گفت: این طرح با ظرفیت مخزن ۱۲۰۰ متر مکعبی با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال ساخته شده و با هدف بهبود و تامین فشار مستمر آب در شبکه توزیع بهره برداری و هفته آینده عملیاتی می شود.
پیوند دو نیروگاه برق جزیره به یکدیگر با هدف تامین برق پایدار در جزیره دیگر طرحی بود که امروز اجرایی می شود.
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص این طرح گفت: برای تحقق این موضوع ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده تا ۲۰ مگاوات برق به شبکه توزیع کیش افزوده شود.
پیوند دو آب شیرین کن جزیره برای تامین ۵ هزار متر مکعب آب در روز با هزینه اجرایی ۶۰ میلیارد ریال از دیگر طرح هایی بود که امروز به بهره برداری می رسد.
وي گفت: احداث جزیره مصنوعی با استفاده از مصالح لایروبی در کیش یکی از مهمترین طرح های گردشگری است که قرار است با حجم سرمایه گذاری ۱۵ هزار میلیارد ریال در ۳ سال ساخته شود.
خانزادی گفت: این جزیره در ۶۰ هکتار و با مشارکت بخش خصوصی ساخته خواهد شد.
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: عملیات اجرایی پلاژ جدید آقایان و بانوان در ۴ هکتار ، ساخت گراند هتل ۲ جزیره کیش با اعتباری بالغ بر ۲۶۵۰ میلیارد ریال را از ديگر طرحهاي جزيره كيش برشمرد.
وی افزود: هتل میراژ ۵ ستاره کیش در هشت طبقه با اعتباری در حدود ۴ هزار میلیارد ریال امروز به بهره برداری می رسد.
بازطراحی بازار ماهی فروشان کیش با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال دیگر طرحی بود که عملیات اجرایی آن آغاز شده و ظرف سه ماه آینده تکمیل می شود.
خانزادی اعلام کرد: کار ساخت معابر فاز هفت شهرک صدف از امروز با اعتباری بالغ بر ۳۸۵۰ میلیارد ریال آغاز می شود.
معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش به جشنواره تابستانی کیش اشاره كرد و گفت: با ارائه کارت های هدیه به مسافران چیزی در حدود ۳۰۰ میلیارد ریال به صورت مستقیم به چرخه اقتصادی کیش وارد می شود.
قائدیان با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده در جشنواره تابستانی کیش، افزود: نسبت به مدت مشابه سال قبل، با افزایش ۸ و نیم درصدی ورود مسافر به کیش مواجه شدیم به صورتی که در این مدت ۱۶۰ هزار نفر به کیش مسافرت کرده اند و روزانه چیزی در حدود ۳ هزار و ۵۵۰ مسافر به کیش سفر کرده اند.
مدیرعامل شرکت تله کیش هم در این جلسه با ارائه توضیحاتی در خصوص اقتصاد و تحول دیجیتالی گفت: در جزیره کیش تصمیم نهایی بر ارائه بالاترین سطح تکنولوژی در خدمات تلفن همراه گرفته شده است و در این بین افزوده شدن امکانات ۴G میزان مخاطبان خطوط تله کیش از ۵۳۰۰ مشترک فعال به ۷۱۰۰ نفر رسیده و درآمد شرکت هم با رشد ۴۲ درصدی مواجه بوده است.
عاشوری نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر تلاش های خوبی که در مناطق آزاد رخ داده است گفت: یکی از مشکلات مناطق آزاد ضعف اختیارات منطقه ای است که ما را در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج فارس دچار عقب افتادگی کرده است.
عاشوری با حمایت از نشست های مشترک مناطق آزاد هرمزگان با مسوولان این استان، این راهبرد را برای توسعه همه جانبه هرمزگان لازم و ضروری برشمرد.
منبع:فرینا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات