راه و ساختمانصنعت و معدن

اثر تلاطم دلار بر بازار مسکن چقدر است؟

به گزارش صنعت کار به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آذرماه شاخصه های مهم بازار مسکن همچون تعداد مبایعه نامه ها، مبلغ قراردادها، قیمت واحد مسکونی و همچنین تعداد پروانه های ساختمانی افزایش قابل توجهی را نشان می داد. تفسیر می شد که شاید این موضوع در آذرماه اتفاقی بوده و منتظر بودیم ببینیم آیا در دی ماه ادامه می یابد یا خیر. آمار دی ماه خوشبختانه نشان داد روند شتابانی که در آذرماه شروع شده در دی نیز ادامه یافت. یعنی در هر چهار شاخص نسبت به ۱۰ ماهه مشابه سال قبل افزایش یافت. بنابراین می توان گفت بازار مسکن به طور کامل وارد رونق شده است.

وی افزود: چیزی که نگران کننده است بحث تلاطم در بازار ارز است که اگر نتواند در مدت کوتاهی به ثبات برسد حتما بر روی همه بازارهای موازی تاثیر نامطلوب خود را خواهد گذاشت. ولی اگر تثبیت شود می توان امیدوار بود که رونق مسکن ادامه یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: دولت طی چهار سال گذشته صبوری داشت و شوک هیجانی به بازار ایجاد نکرد که این موضوع در دو ماه آذر و دی خود را نشان داده و حالا فقط منتظر اثرات بازار ارز هستیم.

خبرنگاری پرسید برخی فروشندگان واحدهای نوساز قیمتها را بعضا تا ۵۰ درصد بالا برده اند، در حالی که مردم قدرت خرید ندارند، تحلیلی شما از این مضوع چیست؟ که مظاهریان در پاسخ اظهار کرد: این چیزی که نمی دانم از قول چه کسی نقل می کنید، فقط باعث ایجاد تلاطم در بازار می شود و به هیچ وجه علمی نیست. در دی ماه ۱۹ هزار معامله در شهر تهران انجام شده، حالا اینکه یک مالک را نشان دهیم که قیمت پیشنهادی را ۵۰ درصد بالا برده مبنایی برای کل معاملات محسوب نمی شود.

مظاهریان تصریح کرد: روند کلی بازار مسکن، قیمت را تعیین می کند. در این شرایط هرکسی می تواند هر قیمتی بگذارد ولی بازار نشان داده کسی که قیمت پیشنهادی را بالاتر از میانگین قرار می دهد نمی تواند واحد خود را بفروشد. افزایش قیمت ۱۰ ماهه شهر تهران ۸ درصد است که نشان می دهد هنوز در حال نزدیک شدن به قیمت تورم هستیم. بنابراین شو و جنجالی که ممکن است بعضی بخواهند از آن سود ببرند اتفاق نمی افتد چون به اندازه کافی موجودی مسکن داریم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره پیش بینی از آینده بازار مسکن گفت: اگر در بازار ارز تلاطم داشته باشیم شاید با خروج سرمایه ها از بانکها منجر شود و ممکن است قیمتهای کاذب در هر بازاری خود را نشان دهد. البته فکر می کنیم ارز به زودی به ثبات می رسد.

وی در پاسخ به ایسنا که چه دهکهایی در بازار مسکن حضور دارند گفت: گروه کم درآمد در بازار ایران بیشتر اجاره نشینی است. قیمت مبایعه نامه های شهر تهران نشان می دهد که طبقات میانی که دارای توان هستند در بازار مسکن حضور دارند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا