بانک و بیمه

ارتقای استانداردهای تسویه و پایاپای بازار سرمایه

به گزارش صنعت کار به نقل از تسنیم؛ از هفته گذشته زمان تسویه معاملات اوراق بهاداری که تا پیش از این در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس با معیار سه روز پس از انجام معامله (T+3) انجام می‌شد، به دو روز پس از انجام معامله (T+2) کاهش یافته است.

البته فرآیند کاهش دوره تسویه پس از معاملات، تنها برای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس از جمله برای بازار پایه است که بر این اساس معاملات اشخاصی که در این بازارها می‌شود باید طی دو روز با اتاق پایاپای تسویه شود.

در این راستا مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) از اجرای موفقیت آمیز کاهش زمان تسویه معاملات بورس و فرابورس از T+3 به T+2 خبر داد و گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کاهش تسویه معاملات از سه به دو روز، اقدامات زیرساختی لازم را در کوتاهترین زمان انجام داد تا شرایط برای اجرای این مصوبه در بازار سرمایه مهیا شود. بر این اساس خوشبختانه اقدامات زیرساختی انجام شده نیز بلافاصله عملیاتی شد و بدون هیچ مشکلی آغاز به کار کرد.

حسین فهیمی افزود: با توجه به اینکه زمان اجرای مصوبه فوق روز 15 بهمن ماه جاری بود، نخستین تسویه معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس تهران عصر سه شنبه با موفقیت در شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام شد تا گامی بزرگ برای ارتقای استانداردهای تسویه و پایاپای و هماهنگی با استانداردهای بین المللی در بازار سرمایه ایران برداشته شود.

وی خاطر نشان کرد: طراحی و اجرای نظام تسویه «تحویل در مقابل پرداخت» (DVP) و راه اندازی واحد تسویه مرکزی (CCP) از برنامه های آتی شرکت سپرده گذاری مرکزی است تا مکانیزم های تسویه و پایاپای در بازار سرمایه به طور کلی با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا