خودرو

افزایش قیمت تایر به نرخ ارز زنجیر شد

به گزارش صنعت کار به نقل از خودروکار، طی هفته اخیر که همه توجهات به واردات خودرو و تعرفه واردات خودروها بود، شایعاتی مبنی بر احتمال افزایش قیمت تایر به گوش رسید. در همین زمان نرخ ارز نیز در بیشترین نوسان خود به سر برد و حتی در روزهایی به چهار هزار و 700 تومان هم رسید.

در همین زمان بود که بسیاری از صنعتگران و تولید کنندگان از افزایش نرخ ارز ترسیدند و شایعات افزایش قیمت بیش از پیش شد، اما ولی الله سیف- رییس کل بانک مرکزی وعده ثبات نرخ ارز و تعدیل قیمت ها را داد.

اما نگرانی و ترس تولید کنندگان صنعت خودرو، از قطعه سازان تا تایرسازان و وارد کنندگان بیش از پیش شد و حتی در مواردی افزایش قیمت خودرو به واسطه نوسانات نرخ ارز شنیده شد. البته چنین شنیده هایی همه ساله و نزدیک به شروع سال جدید برای کلیه صنایع و تولید کنندگان طبیعی است و تایر سازان و وارد کنندگان تایر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در همین رابطه نیز مصطفی تنها سخنگو انجمن صنفی تایر سازان به خبرنگار خودروکار می گوید: « تا زمانی که نرخ ارز در کشور ثابت بماند قیمت تایر نیز تغییری نخواهد داشت و تایرسازان سعی می کنند بازار را ثابت نگه دارند».

او می افزاید: «افزایش قیمت تایر نیز تا زمان درخواست انجمن صورت نمی گیرد. در مدت اخیر انجمن هیچ پیشنهاد و نامه ای مبنی بر افزایش قیمت تایر نداده است، اما اگر نرخ ارز با نوسان همراه شود، حتما افزایش قیمت اجرایی می شود».

سخنگوی انجمن تایرسازان اظهار می کند: «اگر وضعیت نرخ ارز از آنچه که هست تغییر کند و دولت نتواند وعده های خود همچون کنترل و تعدیل نرخ ارز را اجرایی کند، قطعا تایرسازان نیز با افزایش قیمت همراه می شوند. چرا که تاکنون نیز در شرایط سخت تحمل کرده اند».

تنها تاکید می کند: «همان گونه که نرخ ارز با افزایش 27 درصدی همراه شد، صنعتگران و تولید کنندگان نیز با این نوسانات ضرر کردند، در همین میان نیز تایر سازان خود را با شرایط سخت همراه کردند. حالا اگر بازهم نوسانات نرخ ارز در کشور حکم فرما شود، قطعا انجمن و تایرسازان برای قیمت تایر چاره ای می اندیشند».

او با اشاره به شایعات پیش رو مبنی بر افزایش قیمت تایر در سال 97 نیز اظهار می کند: به طور طبیعی قیمت تایر نیز متناسب با تورم تولید کننده افزایش می یابد اما اینگونه نیست که پیشنهادی قطعی برای افزایش قیمت روی میز باشد».

تنها در پاسخ به اینکه آیا طی مدت اخیر، تایرسازان از نوسانات نرخ ارز ضرر کرده اند و یا هزینه و درآمدشان دچار مشکل شده است، تصریح می کند: تایرسازان در ماه های اخیر ضرر نکرده اند و درآمد و هزینه شان با ضرر همراه نشده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا