اخبارتاپگوناگون

تولید ۸۵درصد غذای کشور در داخل

به گزارش صنعت کار به نقل از تسنیم، معاون وزیر جهاد کشاورزی درامور دام با اظهار اینکه قبل از انقلاب شرایط سخت و خفقان زیادی حاکم بود، یادآور شد: به لحاظ اقتصادی نیز شرایط خوبی نداشتیم اما پس از انقلاب اسلامی توقع ما رو به جلو است تا رفتارهای اجتماعی، اقتصادی و همه موضوعات توامان توسعه پیدا کنند. خیلی مواقع ممکن است شرایط خود را نقد کنیم ولی در واقع دستاوردهایی که انقلاب داشته قابل توجه است.

حسن رکنی به حوزه امنیت غذایی اشاره کرد و عنوان داشت: جمعیت کشور در اوایل انقلاب کمتر از 30 میلیون بود و امروز به قریب به 80 میلیون رسیده ایم بنابراین تامین غذا با آن زمان متفاوت است و امروز شرایطی را داریم تجربه می کنیم که علیرغم افزایش جمعیت الگوی غذایی نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است.

وی در رابطه با خودکفایی برای تولید گندم بیان کرد: قریب به 117 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی مان در حوزه های مختلف است و ذخیره گندم خیلی خوبی را داریم و خودکفا هستیم. ذخایر راهبردی مثل گندم قریب به 8.5 میلیون تن داریم.

معاونت وزیر جهاد کشاورزی در امور دام، به دستاوردهای صنعت دامپروری اشاره کرد و گفت: در اوایل انقلاب یکی از کشورهایی بزرگ واردکننده محصولات لبنی بودیم ولی امروز به وفور این محصولات در داخل تولید می شود و تولید شیر در کشور به بیش از 10 میلیون تن در سال رسیده که تا نه ماهه اول امسال قریب به 750 هزار تن صادرات شیر را به صورت متنوع داشته ایم یعنی بیش از 20 محصول را به 30 کشور دنیا صادرات داشته ایم.

وی افزود: سرانه مصرف مرغ در اوایل انقلاب کمتر از پنج کیلو بود، امروز حدود 28 کیلو سرانه مصرف در کشور است.

در وضعیت موجود علیرغم اینکه نزدیک به دو برابر میانگین سرانه جهانی تولید و مصرف مرغ مان است، امکان صادرات را پیدا کرده ایم و در چهار ساله گذشته قریب به 1,5 میلیون تن محصولات حوزه طیور را صادرات داشته ایم.

رکنی با اظهار به اینکه در حوزه آبزیان بیش از 30 درصد افزایش صادرات امسال نسبت به سال گذشته داشته ایم، متذکر شد: در اوایل اقلاب سرانه مصرف آبزیان کمتر از چهار کیلو بود ولی اکنون به بیش از 10 کیلو رسیده است و با رشد بسیار خوب در بحث صادرات پیش می رویم.

وی با بیان اینکه بیش از 85 درصد تامین غذا که امنیت غذا و کاهش فقر را به دنبال دارد، در داخل انجام می پذیرد، تاکید کرد: به دنبال این هستیم که همزمان با افزایش غذا بر کیفیت آن پرداخته شود و پایداری اکوسیستم هایی که در بخش کشاورزی است مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که محدودیت آب را هم متوجه هستیم و به دنبال این هستیم که تغییر رفتار در کارمان داشته باشیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا