اخبارصنعت و معدنگوناگوننفت و پتروشیمی

تولید 218 هزار تن روغن موتور و صنعتی در 6 ‌ماهه امسال

 به گزارش صنعت کار از شاتا، روغن‌های موتور و صنعتی به عنوان یک گروه از کالاهای مهم و استراتژیک در دنیای صنعتی امروز مطرح هستند که بیشتر برای تسهیل حرکت سطوح در تماس با یکدیگر استفاده می‌شوند و عملا موتورهای مکانیکی بدون مصرف روغن موتور قادر به کار نیستند.
یکی از مؤلفه‌های اصلی و تعیین کننده در مزیت نسبی این محصول، وفور و دسترسی آسان به مواد اولیه است. از آنجا که جهت تولید انواع روغن‌های موتور و صنعتی به روش معمول، از یک برش مواد نفتی استفاده می‌شود، لذا با توجه به وجود ذخایر عظیم نفتی و همچنین وجود نیروهای متخصص در کشورمان، این صنعت از مزیت نسبی بالایی برخوردار است.
در ساخت روانکارها از دو ماده اصلی روغن‌پایه (به عنوان رکن اساسی) و مواد افزودنی استفاده می‌شود. برای تهیه روغن پایه در حال حاضر سه روش: استفاده از برش مواد نفتی، تصفیه روغن‌های کارکرده (تصفیه دوم)، تهیه مصنوعی (سنتتیک) استفاده می‌شود. مواد افزودنی نیز مواد شیمیایی با ترکیبات مخصوص هستند که خواص روغن پایه را ترمیم و تصحیح کرده و مشخصه‌های مورد نظر را به محصول نهایی اضافه می‌‎کند.

سهم 9.5 درصدی فرآورده های نفتی تصفیه شده از ارزش افزوده بخش صنعت

روغن‌های موتور و صنعتی در طبقه‌بندی آیسیک زیرگروه “تولید فرآورده های نفتی تصفیه شده” (2320) قرار می‌گیرند که میانگین سهم گروه “تولید فرآورده های نفتی تصفیه شده” (2320) از ارزش افزوده بخش صنعت (به قیمت جاری) حدود 9.5 درصد و میانگین سهم اشتغال آن 2.1 درصد براساس نتایج سرشماری کارگاه¬های ده نفر کارکن و بیشتر مرکز آمار ایران در سال‌های 1388 تا 1393 است.

حداقل ظرفیت اقتصادی سالیانه تولیدروغن موتور (تصفیه اول) 50 هزار تن و روغن صنعتی (تصفیه اول) 8 هزار تن است. متوسط هزینه سرمایه‌گذاری جهت ایجاد یک شغل در این صنعت 165 میلیون تومان و متوسط هزینه سرمایه‌گذاری برای ایجاد کارگاه 4 هزار و 700 میلیون تومان خواهد بود.

اضافه شدن ظرفیت 3.5 میلیونی با تکمیل طرح‌های نیمه تمام

در طرح‌های نیمه تمام این صنعت، استان‌های هرمزگان، اصفهان، گلستان، مازندران، خوزستان، بوشهر و یزد حدود 70 درصد ظرفیت اسمی را به خود اختصاص داده‌اند که در صورت بهره‌ برداری از تمامی طرح‌ها ظرفیتی معادل 3.5 میلیون تن به ظرفیت فعلی این محصول افزوده خواهد شد.

در کشور چهار پالایشگاه نفت بهران، نفت ایرانول، نفت پارس و نفت سپاهان با ظرفیت 950 هزارتن در زمینه تولید روغن پایه فعالیت دارند. واحدهای فعال مرتبط با تولید روغن موتور و صنعتی (تصفیه اول) مستقر در استان‌های تهران، اصفهان، قزوین، قم، سمنان و مرکزی، 70 درصد ظرفیت اسمی این صنعت را به خود اختصاص داده‌اند.

تولید 218 هزار تن روغن موتور و صنعتی در 6 ‌ماهه امسال

تولید روغن موتور و صنعتی (تصفیه اول) در سال 1395 برابر با 446 هزارتن و در شش‌ماهه سال 1396 معادل 218هزار تن بوده و در سال 1395 سهم استان تهران در تولید این محصول برابر 87 درصد و استان اصفهان 11.5درصد بوده است.

بیشترین مقصد صادرات این محصولات کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق و همچنین بیشترین میزان واردات این محصول از کشورهای امارت، آلمان و ترکیه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا