اخبارتاپصنعت و معدنگوناگون

حمایت ايران از توليد مشترک محصولات صنعتي با بلاروس

به گزارش صنعت کار، معاون اول رييس جمهور با قدرداني از جمهوري بلاروس بخاطر همكاري و همراهي با جمهوري اسلامي ايران در دوران سخت تحريم ها گفت: در دوران پس از برجام كه فرصت همكاري با كشورهاي مختلف دنيا براي ايران فراهم شده است ترديدي نيست كه در دوران پسابرجام دوستان ايران از جمله بلاروس از جايگاه ممتاز و اهميت خاصي براي همكاري در زمينه هاي مختلف برخوردار هستند.

اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (سه شنبه) در «ديدار ويتالي ووك» وزير صنايع جمهوري بلاروس با اشاره به ديدار خود با نخست وزير بلاروس كه چندي پيش در شهر سوچي روسيه انجام شد،‌ خاطر نشان كرد: در اين ديدار تاكيد شد كه جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روابط و ارتقاء سطح همكاري هاي خود با بلاروس هيچ محدوديتي قائل نيست و در همه زمينه ها آمادگي همكاري دارد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه جمهوري بلاروس در سياست خارجي ايران از اهميت ويژه اي برخوردار است،‌گفت: تهران و مينسك از روابط دو جانبه و همكاري هاي بين المللي خوبي برخوردار هستند و تبادل هيئت ها و سفرهاي مسئولين دو كشور مي تواند نقش تعيين كننده اي در توسعه مناسبات فيمابين داشته باشد.
وي افزود: متاسفانه آمريكا و بخصوص رييس جمهور فعلي اين كشور با فضاسازي و اعمال تحريم هاي جديد تلاش مي كند مانع از توسعه همكاري هاي تهران با كشورهاي ديگر شود اما خوشبختانه در حال حاضر شرايط بين المللي خوبي براي گسترش همكاري هاي ايران با ساير كشورها وجود دارد.
معاون اول رييس جمهور اظهار داشت: با وجود آنكه تروريسم در منطقه ما فعال است و گروه هاي تروريستي در سوريه، عراق و برخي كشورهاي ديگر فعاليت دارند، اما جمهوري اسلامي ايران با همكاري دوستان خود از جمله روسيه موفق شده است بسياري از اين مسائل را حل و فصل كند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه ايران و بلاروس از فرصت ها و زمينه هاي همكاري مناسبي براي توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همكاري ها برخوردار هستند، خاطر نشان كرد: دو كشور از ظرفيت هاي خوبي در صنعت برخوردار هستند و پيشنهاد همكاري مشترك در توليد كمباين و تراكتور ايده بسيار خوبي است و ايران در اين زمينه آمادگي كامل دارد.
وي با اشاره به دستاوردهاي خوب شركت هاي داروسازي كشورمان، افزود: شركت هاي داروسازي ايران دستاوردها و توفيقات خوبي در سالهاي اخير داشته اند به گونه اي كه برخي از محصولات خود را به كشورهاي اروپايي نيز صادر مي كنند كه در اين زمينه آمادگي همكاري با بلاروس نيز وجود دارد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: ايران و بلاروس از فرصت ها و ظرفيت هاي متعددي براي همكاري در بخش تكنولوژي هاي پيشرفته و صنايع نظامي برخوردار هستند كه مي توانند با استفاده از اين فرصت ها سطح همكاري هاي خود را ارتقاء دهند.
وي همچنين با اشاره به پيشنهاد وزير صنايع جمهوري بلاروس براي گسترش همكاري هاي نفتي دو كشور اظهار داشت: ايران از حضور شركت هاي بلاروس براي سرمايه گذاري در بخش نفت و همكاري هاي مشترك در اين بخش حمايت مي كند.
دكتر جهانگيري از آمادگي ايران براي افزايش فروش نفت به بلاروس و تامين نيازهاي نفتي اين كشور خبر داد و گفت: در اين زمينه لازم است توافقاتي در خصوص سازوكار مبادلات مالي انجام شود و ايران آمادگي دارد در چارچوب اين توافق، نفت مورد نياز بلاروس را تامين كند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برگزاري جلسات و نشست هاي كميسيون مشترك همكاري هاي ايران و بلاروس كه در سطح وزراي دو كشور انجام مي شود، تصريح كرد: انتظاري كه از كميسيون مشترك همكاري هاي دو كشور وجود دارد اين است كه موانع پيش روي توسعه مناسبات را شناسايي و تدابير لازم را براي حل اين موانع اتخاذ كند تا با برطرف شدن هر چه سريعتر مشكلات فراروي توسعه مناسبات فيمابين، شاهد افزايش حجم مبادلات تجاري دو كشور باشيم.
وي با اشاره به برخي مشكلات و مسائل شركت هاي ايراني كه در بلاروس سرمايه گذاري كرده اند خواستار توجه ويژه مسئولين بلاروس به اين شركت ها و تلاش در جهت حل مشكلات آنان شد.
وزير صنايع جمهوري بلاروس نيز در اين ديدار با اشاره به همراهي يك هيأت بلند پايه سياسي و اقتصادي در سفر خود به تهران، گفت: در اين سفر در تلاش هستيم تا زمينه هاي همكاري هاي دو كشور را در بخش هاي مختلف از جمله بخش دارو،‌ راه آهن، حمل و نقل الكترونيكي و توليد مشترك فعال تر كنيم.
ويتالي ووك تصريح كرد: در اين سفر مذاكرات و توافقاتي با طرف ايراني انجام داده ايم تا زمينه هاي جديدي براي همكاري هاي دو كشور ايجاد كنيم و در همين چارچوب نقشه راهي براي توسعه مراودات و مبادلات تجاري تا سال ۲۰۲۰ تدوين خواهيم كرد.
وي با اشاره به بازديد خود از شركت تراكتورسازي تبريز و انجام مذاكرات براي همكاري هاي مشترك گفت: بلاروس آمادگي دارد با ايران در توليد كمباين و تراكتور همكاري مشترك داشته باشد و تكنولوژي خود را به ايران منتقل كند.
وي همچنين از آمادگي جمهوري بلاروس براي صادرات محصولات غذايي و دامي و نيز همكاري هاي مشترك در زمينه هاي مختلف به ايران خبر داد و ضمن تبريك به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي براي ملت ايران آرزوي موفقيت كرد و خواستار ارتقاء سطح همكاري ها و افزايش مبادلات تجاري ميان دو كشور شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا