صنعت و معدن

در سخنرانی ترامپ در داووس چه گذشت؟

به گزارش صنعت کار به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا – در سخنرانی خود در داووس گفت: به عنوان رئیس جمهور آمریکا، اولویتم همیشه آمریکاست همان طور که رهبران دیگر کشورها، کشور خود را در اولویت قرار می‌دهند؛ اما این شعار که اولویت با آمریکاست بدان معنا نیست که تنها آمریکا مورد توجه است، اگر آمریکا رشد کند، جهان هم رشد می‌کند.

این سخنان را بارها و بارها از زبان ترامپ شنیده‌ایم و این پیغام او که آمریکا آماده تجارت با سایر کشورهاست، حیرت کسی را بر نیانگیخت اما انتقادات ترامپ از مطبوعات اوضاع را تغییر داد. ترامپ گفت: وقتی که یک تاجر بودم، مطبوعات به خوبی با من رفتار می‌کردند اما حالا که سیاستمدار شده‌ام، می‌فهمم که یک خبرگزاری می‌تواند چه قدر شرور، چه قدر بدجنس و اخبارش چه قدر غیر واقعی باشد.

یکی از خبرنگاران شبکه ان. بی. سی در واکنش به ترامپ گفت: طی سال‌هایی که در اجلاس اقتصادی داووس بوده‌ام به ندرت چنین خندیدن حضار و هو کردن سخنرانی را دیده‌ام اما هر دو را این بار دیدیم. زمانی که ترامپ گفت نمی‌فهمد چرا رسانه‌ها به او توجه نمی‌کنند، حضار خندیدند و وقتی که به مطبوعات تاخت او را هو کردند. او می‌گوید که به آمریکا فکر می‌کند و هر کشوری باید به خودش فکر کند، مشکل اینجاست که تاریخ به ما اثبات کرده است وقتی کشوری فقط به فکر خودش باشد، می تواند در آخر نتایج بدی را برای جهان داشته باشد.

اما ترامپ در بخش دیگر سخنان خود، مدعی شد که رشد اقتصادی و صعود بازارها به خاطر اولین سال حضور او در کاخ سفید بوده است اما بر خلاف ادعاهای او، آمارها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ ضعیف‌تر از پیش‌بینی بوده و به ۲.۶ درصد رسیده است، در حالی که مقامات رشد سه درصدی را هدف‌گذاری کرده بودند.

رهبران سیاسی اروپا، هنگام سخنرانی ترامپ در سالن حضور نداشتند. آنگلا مرکل- صدراعظم آلمان-، امانوئل مکرون- رئیس جمهور فرانسه و پائولو جنتیلونی- نخست وزیر ایتالیا- در سخنرانی‌های خود در روز چهارشنبه نسبت به حمایت‌گرایی افراطی هشدار دادند.

پیر موسکویچی- کمیسیونر اقتصادی، امور مالی، مالیاتی و گمرکی اتحادیه اروپا – هم گفت: اول از همه از این واقعیت که ترامپ در داووس است، استقبال می‌کنم اما باید از راه خود دفاع کنیم، راه اروپا متفاوت از راه ترامپ است. ما حامی چندجانبه‌گرایی هستیم و حمایت‌گرایی را رد می‌کنیم و علیه تغییرات آب و هوایی مبارزه می‌کنیم. او می‌گوید اولویت با آمریکاست اما من نمی‌گویم اولویت با اروپاست، هرچند که عاشق راه اروپایی هستم. باید با روش اروپایی به شعار “اولویت با آمریکاست” ترامپ پاسخ داده شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا