اخباربانک و بیمهصنعت و معدنگوناگون

رایزنی کرباسیان با بورس و سازمان مالیاتی برای حل مشکل فعالان اقتصادی

به گزارش صنعت کار از اتاق بازرگانی تهران، فریال مستوفی در مورد این نشست گفت: دغدغه مهم بخش‌خصوصی رفع موانع تولید و خواسته جامعه ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مردم است و این دو موضوع در ارتباط مستقیم با هم قرار دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه رویکرد دولت و وزارت اقتصاد این است که بخش خصوصی و بخصوص فعالان اقتصادی که تعداد اشتغال بالایی دارند، بدون واسطه بتوانند گزارش‌های دقیقی از وضعیت حاکم برفضای کسب‌وکار به دولت ارائه دهند و این جلسات کمک می‌کند تا هر دو طرف درک درستی از وضعیت اقتصادی کشور پیدا کنند؛ طبیعتا اطلاعات دقیقی از وضعیت اقتصادی در اختیار دولت و وزرا قرار دارد ولی خیلی مواقع این مصادیق است که می‌تواند منجر به اصلاح روندها شود.

مستوفی اظهار داشت: به طور نمونه در جریان این نشست، مسعود کرباسیان از فعالان بخش‌خصوصی درخواست کرد تا به صورت مصداقی به مشکلات فضای کسب‌وکار اشاره کنند. چند نفر از فعالان بزرگ بخش خصوصی به مشکلاتی در سازمان بورس اشاره کردند. وزیراقتصاد هم در حضور آنان به صورت تلفنی با رئیس بورس گفت‌وگو کرد و پیش از پایان جلسه، رئیس بورس گزارشی از وضعیت مورد اشاره به وزیر و بخش‌خصوصی ارائه داد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: همچنین چند نفر دیگر از صاحبان کسب‌وکار به موضوعاتی در مورد سازمان مالیاتی اشاره کردند که این موضوع هم با تاکید وزیراقتصاد به حضور سید کامل تقوی‌نژاد در این جلسه حل و برطرف شد.

مستوفی افزود: واقعیت این است که بخشی از مشکلات بخش‌خصوصی به فضای کسب‌وکار مربوط است و می‌توان گفت که پیگیری‌های مقامات ارشد دولتی و وزرا این قدرت را دارد که مشکلات را حل کند. موضوع این است که افرادی مانند کرباسیان با پیگیری‌هایشان قصد کرده‌اند تا در فضای کسب‌وکار حضوری موثر داشته‌باشند و در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد که اتفاقا وسیع هم هست، قدم‌های موثری بردارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: اگر این فرهنگ در مسئولان کشور ایجاد شود که بخش‌خصوصی ایران صادقانه و برای کمک به توسعه کشور به موانع اشاره می‌کند، قطعا اقدامات موثری هم صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه انتشار اطلاعات این نشست‌ها برای کلیت فضای سرمایه‌گذاری ایران مثبت است، افزود: سرمایه‌گذار خارجی وقتی درک کند که مدیران و مسولان ایرانی تا این حد با بخش‌خصوصی ارتباط دارند، دغدغه‌های آنها را می‌شنوند و برای حلش اقدام عملی می‌کنند، قطعا تاثیر مثبت می‌پذیرند؛ نمونه مشابه این رفتارها در خیلی از کشورهای توسعه یافته رایج است؛ بخش‌خصوصی ایران هم سال‌ها تلاش کرده تا این ارتباط را شکل دهد و امروز خوشبختانه دولت پیش قدم شده‌است.

مستوفی بیان داشت: اگر این فرهنگ و رفتار در تمام ارکان اقتصادی ایران حاکم شود، به طور حتم می‌توان انتظار داشت که سرعت بهبود شرایط اقتصادی ایران بالا رود و خیلی از موانع ریز و درشت پیش پای صاحبان‌کسب‌وکار برداشته‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا