اخبارصنعت و معدن

رشد ۲۰ درصدی تصویب سرمایه‌گذاری خارجی

به گزارش صنعت کار، تا پایان خرداد ماه امسال ۲۵ طرح صنعتی، معدنی و تجاری به ارزش ۴۴۰ میلیون و ۶۰۴ هزار دلار در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده که به لحاظ تعداد و حجم به ترتیب ۴.۱ و ۱۹.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است؛ به‌طورری‌که در سه ماهه اول سال گذشته سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت شامل ۲۴ طرح به ارزش ۳۶۷ میلیون و ۴۹۰ میلیون دلار بوده است.

در این مدت بخش صنعت با ۱۷ طرح ۶۸ درصد حجم سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص داده است. در بخش معدن و تجارت نیز به ترتیب پنج و سه طرح با ۲۰ و ۱۲ درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد.

همچنین بر اساس این آمار از بین ۲۵ طرح یاد شده ۱۴ طرح به ارزش ۶۲ میلیون و ۴۲۷ هزار دلار در حال بهره‌برداری و ۱۱ طرح به ارزش ۳۷۸ میلیون و ۱۷۶ هزار دلار در حال طی مراحل اجرایی است.

سه گروه نخست سرمایه‌پذیر نیز شامل سه گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده در جای دیگر و ساخت کک، فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای است که به ترتیب ۳۷۱، ۲۶ و ۱۷.۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص دادند. از طرف دیگر آلمان، امارات اتریش و چین چهار کشور نخست سرمایه‌گذای هستند که به ترتیب ۳۳۹ ،‌۳۲، ۲۸ و ۲۷ میلیون دلار از حجم سرمایه‌گذاری مربوط به آن‌ها بوده است.

همچنین در بین استان‌ها سیستان و بلوچستان، تهران البرز، و اصفهان به ترتیب ۸۰، هشت، هفت و پنج درصد از این سرمایه‌گذاری را جذب کردند.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا