اخباربانک و بیمهگوناگون

رشد ۶.۶ درصدی طلا در یک ماه گذشته/ طلا در اوج ۴ماهه ایستاد

به گزارش رویترز، قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز دوشنبه به بالاترین سطح خود از سپتامبر رسیده است. کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی عامل اصلی افزایش قیمت طلا بوده است.

به گزارش صنعت کار به نقل از سایت طلا، قیمت هر اونس طلا در با زارهای بین المللی امروز با 0.2 درصد افزایش به بیش از 1340 دلار رسیده است. این بالاترین رقم از 8 سپتامبر است که قیمت طلا به 1342 دلار در هر اونس رسیده بود.

قیمت طلا هفته گذشته نیز برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت و با رشد 1.4 درصدی روبرو شده است.

استفان اینس تحلیلگر ارشد موسسه اواندا در این باره تاکید کرد : در حالی که کاهش ارزش دلار عامل اصلی افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی است، سرمایه گذاران تحولات سیاسی خاورمیانه را به دقت زیر نظر دارند.

وی در ادامه افزود: ایران همچنان در بین مهمترین ریسک های سیاسی در خاورمیانه قرار دارد، آن هم پس از تصمیم ترامپ برای عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای. در صورت تشدید بحران در خاورمیانه، قیمت طلا با افزایش چشمگیرتری روبرو می شود.

رئیس جمهور اسلامی ایران روز یکشنبه تاکید کرد که آمریکا نتوانست به توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی لطمه بزند.

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به کشورهای اروپایی اولتیماتوم داده است تا “اشتباهات و نواقص وحشتناک” توافق هسته ای با ایران را اصلاح کنند.

ترامپ بار دیگر هشدار داده است که آمریکا در صورت عدم اصلاح توافق هسته ای، از این توافق خارج خواهد شد.

شاخص ارزش دلار آمریکا نیز با 0.2 درصد کاهش به 90.77 واحد رسیده که این پایین ترین رقم از ژانویه 2015 میلادی است.

وانگ تائو تحلیلگر ارشد اقتصادی نیز پیش بینی کرده است که قیمت طلا احتمالا سطح مقاومتی 1341 دلاری را خواهد شکست و تا 1357 دلار افزایش خواهد یافت.

به نظر می رسد انتشار امارهای مهم اقتصادی در آمریکا منطقه یورو و چین در روزهای آینده می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.

نوسانات ارزش دلار آمریکا و وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا خواهد بود.

قیمت طلا با افت بیشتر ارزش دلار افزایش خواهد یافت

تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازارهای بین المللی بر این باورند که افت ارزش دلار مهمترین عامل افزایش احتمالی قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد بود.

به گزارش اینترنتی کیتکو نیوز، قیمت طلا هفته گذشته برای پنجمین بار متوالی با افزایش روبرو شده است. قیمت طلا در هفته ای که گذشت بیش از یک درصد رشد داشته و همچنان بالاتر از سطح 1300 دلاری تثبیت شده است.

بر اساس این گزارش قیمت طلا پس از افت نسبی در ماه دسامبر، تا کنون بیش از 6.6 درصد رشد داشته است. در حالی که قیمت طلا به روند صعودی اش ادامه می دهد، نقره با چالش های زیادی روبرو شده و طی هفته گذشته یک درصد کاهش را تجربه کرده است.

جاش گریوس استراتژیست ارشد موسسه آر جی او فیوچرز تاکید کرد: به نظر من علت اصلی کاهش قیمت نقره در روزهای اخیر آن است که بازارهای بین المللی تمرکز و توجه زیادی به بازار طلا داشته است. با افت ارزش دلار سرمایه گذاران زیادی به بازار طلا روی آورده اند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر افت ارزش دلار همچنان روندی صعودی خواهد داشت. شاخص ارزش دلار در هفته گذشته بیش از 0.8 درصد کاهش داشته است.

فواد رزاق زاده از موسسه سرمایه گذاری سیتی ایندکس تاکید کرد: ادامه روند نزولی ارزش دلار مهمترین عامل افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت است. تا زمانی که طلا بتواند بالاتر از سطح 1300 دلاری تثبیت شود، دیدگاه من نسبت به طلا مثبت خواهد بود.

اعلام سیاست های جدید از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص ژاپن و اروپا در روزهای اخیر تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار داشته است. طی هفته گذشته بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که قصد دارد برنامه خرید اوراق قرضه را کاهش دهد.

چند روز بعد نیز بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که اگر روند رشد و رونق اقتصادی بهبود یابد، برنامه خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد.

رزاق زاده افزود: به نظر من سیاست های جدید پولی بانک های مرکزی ژاپن و اروپا تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار آمریکا داشته است.

این در شرایطی است که نگرانی های زیادی درباره تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره در سال 2018 به وجود آمده است. انتشار آمارهای ناامید کننده اشتغال و تورم در آمریکا، آینده افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را با ابهام روبرو کرده است.

نوسانات تورم در اقتصادهای توسعه یافته تاثیر مهمی بر قیمت طلا خواهد داشت

استراتژیست ارشد ساکسو بانک بر این باور است که نوسانات ارزش دلار آمریکا و نرخ تورم در اقتصادهای توسعه یافته مهمترین عامل موثر بر قیمت جهانی طلا خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، اوله هانسن استراتژیست ارشد ساکسو بانک تاکید کرد: گرچه نرخ تورم آمریکا در کوتاه مدت همچنین پایین است ولی به نظر می رسد انتظارات تورمی در اقتصاد آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته طی ماه های آینده افزایش خواهد یافت و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.

بر اساس این گزارش هانسن افزود: پیش بینی می شود سیاست های سختگیرانه پولی بانک های مرکزی جهان موجب کاهش تقدینگی در بازارهای بین المللی خواهد شد و این مساله به ضرر شاخص سهام خواهد بود.

وی تصریح کرد: چیزی که شاهد آن هستیم رشد فزاینده تقاضای سرمایه گذاری برای طلا است که مدت زمان زیادی آن را ندیده بودیم. سرمایه گذاران بین المللی نگران وضعیت تورم طی ماه های آینده هستند. به نظر من قیمت طلا در شرایط فعلی به دنبال تثبیت شدن است و این پتانسیل وجود دارد که در بلندمدت با افزایش بیشتری روبرو شود.

اوله هانسن گفت: طلا از اواسط دسامبر تاکنون بیش از 6 درصد رشد داشته و در حال جذب اعتماد سرمایه گذاران بین المللی است.

برخی تحلیلگران اقتصادی نیز نگران شکسته شدن ارتباط سنتی بین مهم در بازار طلا هستند به خصوص شکسته شدن رابطه معکوس بین قیمت طلا و بهره اوراق قرضه.

بارت ملک تحلیلگر ارشد موسسه تی دی اس نیز تاکید کرد: ادامه روند نزولی ارزش دلار موجب خواهد شد تا اعتماد سرمایه گذاران بین المللی نسبت به اقتصاد آمریکا و اوراق قرضه این کشور کاهش یابد و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.

وی افزود: سطح مقاومتی بعدی برای قیمت طلا 1357 دلار خواهد بود. اگر طلا بتواند این سطح مقاومتی را رد کند به زودی تا 1375 و سپس 1400 دلار افزایش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا