اخبارگوناگوننفت و پتروشیمی

صادرات محصولات نفتی تا پایان امسال کمتر از پیش بینی ها است

به گزارش صنعت کار، حمید حسینی ضمن انتقاد از وضع صادرات فرآورده‌هاي نفتي، گفت: هدف دولت صادرات 50 ميليارد دلاري درسال 96 بود که ازاين ميزان 15 ميليارد دلارش سهم نفت و 10 ميليارد دلار آن هم سهم ميعانات گازي و محصولات پتروشيمي تعيين شده بود، اما به نظر مي رسد امسال جهشي در صادرات اين محصولات نداشته باشيم و صادرات کلي کشور روي رقم 40 تا 45 ميليارد دلار خواهد ماند.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، گاز و پتروشیمی با بيان اينکه ارزيابي ها نشان مي دهد صادرات پتروشيمي تا پايان امسال حدود 8 ميليارد دلار و صادرات ميعانات گازي به حدود 4 ميليارد دلارخواهد رسيد گفت : متاسفانه در صادرات قير تصميمي که کارگروه تنظيم بازار گرفت و خوراک واحدهاي توليد قير را با ارز آزاد محاسبه کرد باعث شد تا صادرات اين محصول 50 درصد کاهش يابد و در صادرات روغن پايه و روغن موتور هم با کاهش صادرات مواجه هستيم.
سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي با بيان اينکه بخشي از علت کاهش صادرات به دليل کاهش توليد، بخشي به دليل تصميمات غلط و مانع تراشي درسر راه صادرکنندگان و بخشي هم به دليل ضعف در حکمراني دولت بوده است، ادامه داد: بايد طوري تصميم‌سازي کرد که جلوي تخلفات گرفته شود. در اين بخش ميزان تخلف زياد است و ما از اين وضع راضي نيستيم. در بخش‌هايي از صادرات فرآورده‌هاي نفتي چه به صورت رسمي و چه به صورت غيررسمي قاچاق صورت مي‌گيرد.
حسيني افزود: امسال به دليل طولاني شدن اورهال چهار فاز پارس جنوبي شرکت نفت مجبور شد به نيروگاه‌ها گازوئيل بدهد و صادرات از مرزهاي زميني را قطع کرد واين مسئله باعث شد تا صادرات زميني نداشته باشيم و عملا بازار عراق و افغانستان را از دست داده ايم.
وي مشکل ديگر در راه صادرات فراورده هاي نفتي و پتروشيمي را نبود مرجعي مشخص براي تنظيم مقررات بازار و رگولاتوري عنوان کرد و افزود: تا زماني که دولت هم خود بازيگر وهم خود داور باشد رشدي در صادرات رخ نخواهد داد.
سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي با اشاره به لزوم اجراي رگولاتوري، گفت: متوجه نشديم چه کسي در کشور اجازه نمي‌دهد بحث رگولاتوري اجرا شود. شوراي رقابت در اين زمينه تکليف قانوني داشت که تصويب شد و به هيئت دولت فرستاد، اما هيئت دولت مخالفت کرد. مشخص نيست چه کسي بايد در اين زمينه پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا