اخبارگوناگوننفت و پتروشیمی

قیمت نفت به ۶۹ دلار و ۸۵ سنت رسید

رویترز در گزارشی اعلام کرد: به‌رغم فعالیت‌های حفاری در آمریکا و کانادا که نشان‌دهنده افزایش تولید نفت آمریکای شمالی در ماه‌های آینده است، تداوم اجرای توافق کاهش تولید توسط اوپک و روسیه موجب شد تا قیمت نفت در نزدیکی بالاترین رقم‌های 3 سال گذشته باقی بماند.

به گزارش صنعت کار به نقل از تسنیم، بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 2 سنت کاهش به 69 دلار و 85 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 10 سنت کاهش به 64 دلار و 40 سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی هفته گذشته به بالاترین رقم‌ها از دسامبر 2014 تاکنون رسید به‌نحوی که نفت برنت رقم 70 دلار و 5 سنتی و نفت خام آمریکا رقم 64 دلار و 77 سنتی را تجربه کرد.

بانک ای‌ان‌زد در یادداشتی نوشت، قیمت نفت اخیراً «به‌پشتوانه آمارهایی که حکایت از تداوم کاهش شکاف عرضه و تقاضا دارد» افزایش یافته است.

عامل اصلی تقویت بازار نفت، کاهش تولیدهای اوپک و روسیه است. این کاهش‌ها که از ژانویه سال گذشته آغاز شده قرار است تا پایان سال 2018 ادامه یابد. همزمانی توافق کاهش تولید با رشد قوی تقاضا موجب شده تا قیمت نفت از اوایل ماه دسامبر تاکنون بیش از 13 درصد افزایش یابد.

اما عوامل دیگری از جمله ریسک‌های سیاسی نیز در رشد قیمت نفت بی‌تأثیر نبوده‌اند.

اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند قیمت‌های بالای 60 دلار پایدار نخواهد بود زیرا این رقم‌ها موجب تشویق تولید بیشتر نفت شیل در آمریکا خواهد شد.

شرکت‌های انرژی آمریکایی در هفته منتهی به 12 ژانویه، 10 سکو به تعداد سکوهای حفاری نفتی افزودند و تعداد کل سکوها را به 752 مورد رساندند. این بیشترین افزایش تعداد سکوها از ژوئن 2017 تاکنون است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا