اخبارصنعت و معدن

کاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در چین

به گزارش صنعت کار، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در مجموع چهار ماه نخست امسال به ۲۸۶.۵۵ میلیارد یوان ( ۴۰.۳۶ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۶ درصد کاهش نشان می دهد. اصلی ترین دلیل این روند کاهشی با وجود شروع نسبتا خوب در ماه ژانویه، ناشی از انتشار ویروس کرونا بوده است.

تنها در ماه آوریل حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در چین در مقایسه با آوریل ۲۰۱۹ به میزان ۱۱ درصد کاهش داشته است.

هر چند که کووید-۱۹ در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از ۴۶۳۰ کشته و ۸۳ هزار مبتلا، کماکان اصلی ترین کانون درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف، بیشترین رشد سرمایه گذاری مربوط به خدمات فنی با ۴۶.۹ درصد، تجارت الکترونیک با ۷۳.۸ درصد و صنایع های تک با ۲.۷ درصد بوده است. کشورهای عضو اتحادیه  آ.سه.آن طی این مدت سرمایه گذاری های خود در چین را ۱۳ درصد افزایش داده اند؛ در حالی که اتحادیه اروپا ۲۹.۱ درصد کمتر در این کشور سرمایه گذاری کرده است.

متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۲ میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری ۱۳۴.۹۶ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری ۱.۸۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۰۰ بوده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

منبع: کالاخبر

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا