اخبارتاپصنعت و معدنگوناگون

کد شناسه بین‌المللی کالاها فراگیر می‌شود

به گزارش صنعت کار، با استفاده از تجربه موفق ثبت اطلاعات شماره های یکتای تلفن همراه (IMEI) و شماره شناسایی خودروها (VIN) گمرک در نظر دارد طرح ثبت شناسه بین المللی کالاها در اظهارنامه گمرکی را به صورت آزمایشی اجرایی کند.

بر این اساس واردکنندگان باید از امروز (اول بهمن ماه) در زمان اظهار کالا به گمرک، اطلاعات شناسه های کالا اعم از GTIN , IRC و … را به گمرک ارائه کند. این طرح فعلا اختیاری است و قرار است در آینده ای نزدیک اجباری شود.

گمرک ایران در اطلاعیه ای این موضوع را به کلیه صاحبان کالاهای وارداتی و نمایندگان آنها اعلام کرده است. اجرای این طرح برای تمامی گروه های کالایی مشخص شده اعم از کالاهای دارای ثبت سفارش یا بدون ثبت سفارش انجام خواهد شد.

گمرک ایران این اطلاعات را در راستای مکانیزاسیون تشریفات گمرکی بهره گیری می کند و امید دارد با همکاری لازم از سوی سایر سازمان های همجوار و ذینفعان حوزه تجارت کشور، این فرآیند را به صورت کاملا الکترونیک عملیاتی کند.

همچنین در راستای طرح تکریم ارباب رجوع و با توجه به آزمایشی بودن اجرای این طرح، صاحبان کالا، اظهارکنندگان و سایر صاحب نظران می توانند نظرات خود را درباره اجرای طرح شناسه کالا در گمرک، از طریق اکانت @poshtibanArzesh به گمرک ایران منتقل کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا