اخبارنفت و پتروشیمیویژه ها

مدیریت نرخ‌های جهانی با رکورد شکنی در تولید/خطر از بیخ گوش غدیری ها گذشت/سود غیرعملیاتی غدیر به دارایی با کیفیت مبدل شد

به گزارش صنعت کار؛ این در حالی است که اگر نقایص موجود در مسیر تولید در سال‌های گذشته، درسال ۱۴۰۱ نیز دست بر گریبان این شرکت می آویخت ممکن بود سال ۱۴۰۱ به تلخکامی برای این شرکت پایان پذیرد. خطری که حال می توان اظهار کرد از بیخ گوش این شرکت گذشته است.

افت قابل ملاحظه ی قیمت pvc از ۲۱۰۰ دلار به رقمی حدود ۷۰۰ دلار آن هم برای اولین بار طی ۲۰ سال گذشته، شوک بزرگی را به تولید کنندگان این محصول وارد نمود اما با اتخاذ راهبرد تولید بی وقفه، این خطر مدیریت شد و غدیر در سکوی اول پتروشیمی های تولید کشور از لحاظ میزان تولید قرار گرفت.

حسین صفاری علی رغم جوانی، با تجربه عمل کرد و بجای راهکار آسان و متداول حفظ نقدینگی در بانک ها، سهام یکی از شرکت های بزرگ تولید یوتیلیتی در عسلویه (دماوند انرژی) را خریداری نمود که در آینده ای نه چندان دور سود غیر عملیاتی چشمگیری را نصیب شرکت پتروشیمی غدیر می کند و با توجه به سرعت توسعه «دماوند انرژی» دارایی های غدیر را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد که این خبر خوبی برای سهامداران این شرکت می تواند باشد. همچنین سود سال مالی گذشته ۱۶۰۰ میلیارد بوده که با اعلام سود خالص ۱۴۰۰ میلیاردی برای سال ۱۴۰۱ با در نظر گرفتن سود سالانه حدود ۱۸۰ میلیاردی ناشی از سرمایه گذاری در پتروشیمی دماوند این عدد معادل سود سال گذشته با وجود ریزش ۷۰ درصدی نرخ‌های جهانی بوده است.

با نگاهی به وضعیت دارایی ها و موجودی مواد این شرکت مشخص می‌گردد بر خلاف سالهای گذشته و مشکلات تامین مواد اولیه و مواد شیمیایی در برخی از مواد استراتژیک موجودی این شرکت به دو برابر نیاز یک سال رسیده است که با توجه به خرید ان اقلام در قیمتهای ارزی پایین‌تر در سال گذشته میتوان بهای تمام شده مطلوب تری در سال آینده انتظار داشت.

گفتنی است سود ناشی از تولید مازاد نسبت به سال گذشته پتروشیمی غدیر بیش از ۵۸۰ میلیارد و سود تولید بالاتر از ظرفیت اسمی معادل ۳۷۰ میلیارد بوده است و این شرکت در سال مالی ۱۴۰۱ با شکستن تمامی رکوردهای تاریخی ۱۵ ساله و با افزایش ظرفیت به میزان ۱۲۵ درصد نسبت به سال مالی ۱۴۰۰ و ۱۱۱ درصد ظرفیت اسمی سال پر آشوب pvc سازها را با موفقیت به پایان رساند.

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا