صنعت کار » تهیه نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ‌ یزدان استان قم

به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورصورت گرفت:

تهیه نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ‌ یزدان استان قم

معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان از تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم به همت کارشناسان این دفتر خبر داد و گفت: در ابتدای این طرح نقشه زمین‌شناسی یک ‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ ‌یزدان واقع در استان قم تهیه شد.

به گزارش صنعت کار وبه گفته، دکتر مسعود زمانی‌پدرام اگر چه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ بیست‌ و پنج‌ هزارم از کیفیت مناسبی برخوردار است اما به دلیل محدود بودن منابع انسانی-مالی و همچنین وسعت بسیار زیاد کشور، تهیه حدود یازده هزار برگه نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎هزارم که کل کشور را پوشش دهد، کاری سخت و بسیار زمان‌بَر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیازهای جامعه بهتر است تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌‌بیست‌ و پنج‌هزارم محدود به محدوده‌های معدنی و یا زیر ساخت‌های شهری، راه‌های ارتباطی، خطوط انتقال نیرو، پروژه‌های تحقیقاتی‌و… شود.

زمانی ‌پدارم، درباره ضرورت تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی به مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود با توجه به توجیه اقتصادی و زمانی و دلایل ذکر شده از این پس تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم با هدف پوشش سراسری کل کشور و با اولویت تشخیص مناطق و زون‌های معدنی، حوضه‌های آبریز حیاتی، خطر زمینلرزه فعال، فرونشست‌‌و… در دستور کار قرار گیرد.

این کارشناس مسئول ضمن اشاره به محدودیت نیروی کارشناسی متخصص موجود در مدیریت زمین‌شناسی و همچنین هزینه‌های به نسبت زیاد مطالعات میدانی جهت تهیه نقشه، تصریح کرد: منطقی است به جای تهیه ۴ برگ نقشه زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ بیست‌ و پنج‌هزارم توسط ۴ نفر کارشناس، محدوده معادل آن تعداد نقشه را با مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم توسط یک کارشناس انجام داد.

معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان این‌ که این روش در بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته متداول است، یادآور شد: شرکت ملی نفت ایران نیز تهیه نقشه‌های یک‌ پنجاه‌هزارم بخش‌هایی از حوضه‌های رسوبی زاگرس و کپه‌داغ را انجام داده و یا در دست تهیه دارد که بر همین اساس هم مقیاس بودن این نقشه‌ها برای پوشش سراسری کشور قابل توجیه است.

منبع: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات