اخبارراه و ساختمان

آشنایی با اصول تخریب دیوار و ساختمان

به گزارش صنعت کار، در سالیان اخیر به مقاومت سازه در برابر حوادث ناگهانی مانند تکان های شدید، زلزله و… بسیار اهمیت می دهند؛ چرا که با جان ساکنین آن ارتباط دارد. اما در بناهای قدیمی این اصول نادیده گرفته شده است، ضمن اینکه مصالح آن در طی زمان دچار فرسودگی می شود. بنابراین مالکین به فکر نوسازی یا بازسازی ساختمان می افتند که نیاز به تخریب وجود خواهد داشت.

مهندسین ناظر معمولا بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ و منابع دیگر، اقدام به تخریب کلی یا جزئی دیوارها یا سایر بخش های بنا می کنند.

شما می توانید برای اطلاع کامل از اصول تخریب دیوار یا کل بنا و سایر قوانین مهم ساخت و ساز، از مبحث ۶ ویرایش ۱۴۰۰مقررات ملی ساختمان استفاده کنید که درباره بارهای وارده بر آن می باشد. قبل از شروع عملیات تخریب باید به موارد مهمی مانند میزان فرسودگی و مجوزهای منطقه برای نوسازی توجه نمود و سپس، بهترین روش را از بین شیوه های دستی، استفاده از ماشین های سنگین، مواد منفجره و گوی فولادی انتخاب کرد.

مهم ترین فاکتورها قبل از تخریب سازه

با دانلود کتاب های مهندسی عمران و معماری و توجه به مفاهیم اصولی آن ها، امکان تخریب سازه با ایمنی و سرعت بالا وجود خواهد داشت. گاهی ساختمان برای اضافه کردن تاسیسات، تعمیرات و… نیاز به تخریب جزئی دارد؛ اما بعضی اوقات برای بازسازی های بیشتر باید به کلی خراب شود. تمام اقداماتی که به منظور بازسازی، حذف یا نوسازی بخش های مختلف ساختمان انجام می شوند، جزئی از مراحل تخریب ساختمان هستند.

زمانی که مالک ساختمان برای تخریب آن تصمیم می گیرد، باید چند فاکتور مهم را مد نظر داشته باشد که عبارت هستند از:

میزان فرسودگی ساختمان
تشخیص نیاز ساختمان به بازسازی یا نوسازی
مجوز منطقه و موقعیت ساخت ساختمان بابت نوسازی

با در نظر گرفتن همین مولفه ها مالکین می توانند نسبت به تخریب کلی یا جزئی یک ساختمان تصمیم گیری کنند.

گاهی آسیب های وارده به ساختمان به قدری زیاد هستند که امکان تخریب جزئی آن وجود ندارد. برای همین اقدامات مختلف به منظور نوسازی فقط باعث صرف زمان، انرژی و هزینه های اضافه می شود و هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت. به همین دلیل قبل از هر اقدامی باید نیاز ساختمان را بسنجید تا مناسبترین روش برای از بین بردن آسیب های آن را انتخاب کنید.

انواع روش های تخریب ساختمان

تکنسین ها و کارگرها زیر نظر کارشناس های ناظر و بر اساس شرایط محیطی، سیستم سازه، تجهیزات مختلف و ساختمان های اطراف ملک اقدام به تخریب ساختمان ها می کنند. آنها پس ازاینکه شرایط را به طور کامل در نظر گرفتند، به روش های مختلفی ساختمان را تخریب خواهند کرد. اما آیا می دانید این روش ها چه هستند؟

تخریب دستی بنا

مهندسی ساختمان برای تخریب دستی سازه از نیروی کار حرفه ای و کاربلد کمک می گیرد. این روش هزینه های کمتری در پی دارد و با اثرات زیست محیطی کمتر، جزء روش های محبوب شناخته می شود. در روش کار دستی امکان بازیافت مصالح نیز وجود دارد؛ برای همین تا حد زیادی نیازتان به خرید مصالح جدید بابت ساخت بنا از بین می رود.

البته سرعت کار در روش تخریب دستی پایین است. در این روش کارگرها باید به ترتیب از طبقه های آخر شروع به تخریب کنند و به سراغ طبقه هایی پایینتر بروند.

تخریب ساختمان با ماشین های سنگین

در روش تخریب ماشینی کارشناس ها از راننده های حرفه ای می خواهند تا با ماشین های سنگین ساختمان ها را تخریب کنند. این روش بیشتر برای ساختمان های میان مرتبه یا بلند رتبه به کار می آید.

در این روش ابتدا باید ماشین بازو کوتاه به آخرین طبقه ساختمان انتقال یابد که این کار را با ایستگاه انجام می دهند. مهندس ها قبل از انتقال ماشین ابتدا شرایط کف و میزان تحمل آن را می سنجند.

امکان استفاده از ماشین های سنگین بازو بلند نیز برای تخریب ساختمان ها وجود دارد؛ البته در این روش، کار تخریب ساختمان از محیط بیرونی آن انجام می شود. استفاده از این روش باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها خواهد شد. استفاده از ماشین های بازو بلند معمولا برای ساختمان هایی به کار می آید که نیاز به تخریب کلی دارند و کاملا مخروبه هستند.

تخریب دیوار یا سازه با مواد منفجره

تخریب به واسطه مواد منفجره کار راحت و ساده ای نیست و حتما باید توسط نیروی کار حرفه ای و کاربلد انجام شود. در واقع این افراد ابتدا برنامه ریزی ها و محاسبات لازم را انجام می هند و با تکیه بر دانش و تجربه شان با استفاده از مواد منفجره اقدام به تخریب سازه موردنظر خواهند کرد.

تخریب انفجاری تاثیر زیادی روی محیط و موقعیت ساختمان می گذارد؛ به همین دلیل کوچکترین بی دقتی در انجام این روش مشکلات زیادی را برایتان به بار می آورد.

این شیوه تخریب باعث آلودگی صوتی زیادی نیز می شود و قطعا نارضایتی ساکنین آن منطقه را به همراه خواهد داشت.

تخریب بنا با گوی فولادی

گوی ها اجسام بزرگ و فولادی هستند که به بازوها متصل می شوند و به بدنه ساختمان ضربه می زنند. در واقع امکان استفاده از گوی با ابزاری مخصوص در محیط بیرونی ساختمان برای تخریب آن وجود دارد. هم اکنون این روش منسوخ شده است و دیگر کسی از آن استفاده نمی کند.

۱۷ اصل بسیار مهم برای تخریب دیوار و ساختمان

آیا می دانید اصول تخریب دیوار و ساختمان چه هستند؟ آیا از قوانین و استانداردهایی که در زمینه تخریب جزئی یا کلی ساختمان ها وجود دارد، مطلع هستید؟

۱٫ دریافت مجوز برای تخریب ملک
۲٫ انتخاب روش اجرایی بر اساس نظر کارشناس های حرفه ای
۳٫انتقال کنتور و قطع برق
۴٫ قطع تمامی انشعاب های گاز
۵٫ قطع آب ساختمان
۶٫ باز گذاشتن شیرالات و تجهیزات مختلف استفاده شده در محیط ساختمان
۷٫ ساخت حریم در محوطه ساختمان کاملا بر اساس ضوابط شهرداری
۸٫ جدا کردن تمامی چهارچوب ها
۹٫ جداسازی تمامی شیشه ها
۱۰٫ جداکردن اجزای جداشدنی ساختمان
۱۱٫ جداکردن تمام مصالح ساختمان
۱۲٫ در نظر گرفتن اسکلت ساختمان در فرآیند تخریب
۱۳٫ حمل درست و اصولی تمام نخاله های ساختمان
۱۴٫ استفاده از آهک برای پر شدن چاه هایی که دیگر قابل استفاده نیستند.
۱۵٫ بیمه کردن ساختمان قبل اینکه تخریب شود.
۱۶٫ تنظیم قرارداد با پیمانکار به صورت کاملا قانونی و معتبر
۱۷٫ کمک گرفتن از نیروهای حرفه ای و کاربلد به منظور تخریب ساختمان که دارای مجوزهای رسمی و فنی است.

آشنایی با مراحل تخریب ساختمان

با در نظر گرفتن اصول تخریب دیوار و ساختمان، کارشناس ها مراحل مختلفی را برای تخریب سازه ها به کار می برند. اما آیا می دانید این مراحل چه هستند؟

آماده کردن سایت، یعنی نصب ابزار روشنایی موقت و قطع تاسیسات
برداشتن اجزای غیر ساختاری مثل سیم های برق، سقف کاذب، آسانسور و …
تخریب دیوارهای پیرامونی و بالکن
تخریب دیوارهای داخلی که جز ساده ترین مراحل در تخریب ساختمان ها شناخته می شوند.
تخریب سقف
بارگیری ضایعاتی که در طول تخریب دچار آسیب نشده اند.
بهتر است از قبل با کارشناس ها و کارگران در میان بگذارید که تمامی ضایعات را با کیفیت کامل بازیافت کنند تا در پروژه های بعدی امکان استفاده از این مصالح را داشته باشید.

کلام آخر، اصول تخریب سازه با ایمنی کامل

آشنایی با اصول تخریب دیوار و ساختمان قبل از آغاز عملیات بسیار اهمیت دارد. در هر کدام از روش های تخریب دستی، استفاده از ماشین های سنگین، گوی فولادی یا انفجار، باید اصول مشخصی را رعایت نمود. به عنوان مثال در روش دستی، برای خراب کردن بنا از طبقه بالاتر شروع می کنند یا از ماشین، برای سازه های میان مرتبه یا بلند استفاده می کنند. معمولا خرابی بنا را بعد از برداشتن اجزای مصرفی مانند کابل های برق، از دیوارهای بیرونی شروع می کنند، سپس دیوارهای داخلی و سقف تخریب می شوند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا