اخبارصنعت و معدنویژه ها

ثبت بیش از ۵۰۰هزار فرصت شغلی روی سامانه رصد/ پیشرفت ۴۷ درصدی برنامه اشتغال ۱۴۰۲

معاون اشتغال وزارت کار درباره اقدامات در حوزه کار گفت:دریکی دو ماه آینده سامانه جامع بازار کار رونمایی می شود. تاکنون پیشرفت برنامه اشتغال امسال روی ۴۷ درصد است. بیش از ۵۰۰هزار فرصت شغلی ایجادی جدید روی سامانه رصد ملی اشتغال ثبت شده است.

به گزارش صنعت کار – محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار با بیان اینکه هدفگذاری امسال وزارت کار اشتغال ایجادی بیش از ۱میلیون و ۸۸هزار شغل بوده است گفت: تقسیم تعهدات استانی انجام شده است و تاکنون پیشرفت برنامه اشتغال امسال روی ۴۷ درصد است. بیش از ۵۰۰هزار فرصت شغلی ایجادی  جدید روی سامانه رصد ملی اشتغال ثبت شده است. این اطلاعات در سه مرحله پیامکی,تماسی و حضوری رصد می شود. انشاالله به هدفگذاری ۱میلیون شغل در پایان سال ۱۴۰۲ خواهیم رسید.در حوزه مشاغل خانگی در سال ۱۴۰۱بیش از ۱۰۳هزار فرصت شغلی ایجاد شد. برای سال ۱۴۰۲ ایجاد ۱۵۰هزار فرصت شغلی است. منابع سال ۱۴۰۲به نسبت ۱۴۰۱ حدود ۳۵درصد رشدداشته است.

وی درباره نرخ بیکاری جوانان و زنان گفت: نرخ بیکاری زنان هم در دولت سیزدهم به نسبت به سال های گذشته کاهشی بوده است و به میانگین نرخ کلی نزدیک تر می شود. نرخ بیکاری جوانان از ۲۷٫۷ درصد در سال۹۷ به ۲۲٫۶ در ۱۴۰۱ رسیده است و حدود ۵درصد کاهشی بوده است. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز درسال ۹۷ از ۱۸٫۳درصد به ۱۲٫۹درصد درپایان سال ۱۴۰۱ رسیده است. نزدیک به ۶درصد کاهشی بوده است.

کریمی بیرانوند گفت: اشتغال ایجاد شده  زنان از منفی ۶۶۲هزار نفر درسال۹۹به مثبت۱۳۷ هزار نفر در سال ۱۴۰۱ رسیده است. نرخ بیکاری زنان از ۱۹درصد از ۱۳۹۷به ۱۶درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است. نرخ مشارکت زنان در سال۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایشی بوده است. نرخ بیکاری فارغ التحصیل زنان نیز از ۲۸٫۲ در سال ۹۷به ۲۲ درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وی اظهار داشت:دربهار ۱۴۰۲ هم نرخ بیکاری کل یک درصد کاهشی بوده است که عدد قابل ملاحظه ای است. در بهار ۱۴۰۲ نرخ اشتغال تمام وقت ۱۷درصد رشد داشته است. نرخ اشتغال ناقص به ۹٫۵درصد رسیده است که نشان دهنده پایداری در بازار کار است.

معاون اشتغال وزارت کار درباره نظام جامعع بازار کار گفت:سیاست های ابلاغی رهبری درسال۱۳۹۰ راه اندازی نظام جمع بازار کار بوده است و تأکیدات زیادی بر آن شده است. در قانون مبارزه بر پولشویی آیین نامه اجرایی آن مواد ۲۶ و ۲۷ آن تسریع شده است. وزارت کار با بانک مرکزی باید این سامانه را راه اندازی کنند. در سند تحول دولت سیزدهم از تکالیف دولت سیزدهم است. نزدیک به ۱۰سال بود که متوقف شده است و اقدامات شاخصی برای آن رخ نداده بود. در حالت کلی پایگاه اطلاعات بسیاری پیچیده است، باید تمام اطلاعات ثبتی در بازار کار اعم از اطلاعات ۷۴ دستگاه اجرایی جمع آوری شود. اخذ اطلاعات در مرحله ۷۰درصد است. اقدامات در حال انجام است. بعد از ۱۲سال ایجاد سامانه نظام جامع بازار کار روی ۷۰درصد رشد است.

کریمی بیرانوند هدف از راه اندازی سامانه جامع بازارکار را ثبتی مبنا کردن تمام بازار کار دانست گفت: پس از راه اندازی سامانه جامع بازارتمام مردم  با داشتن کد ملی دارای پروفایل شغلی مهارتی خواهد بود. این فقط در کشورهای پیشرفته  دارند. شناسایی بیکاران با الگوریتم های دقیق قابل انجام است.

وی ادامه داد: دریکی دو ماه آینده سامانه جامع بازار کار رونمایی می شود. روزانه روی پیشرفته فنی و اطلاعاتی آن کار می کنیم. درحال تطبیق اطلاعات سامانه هستیم.

کریمی بیرانوند با اشاره به رونمایی از سامانه جستجوی شغلی از خرداد ماه گفت: تمام کارجویان, کارفرماها و کاریابی ها که سه بازیگر اصلی   بازار کار می توانند درخواست های خود را ثبت کنند. فرآیند به کارگماری افراد از طریق سامانه و کاریابی ها از سوی وزارت کار به صورت روزانه رصد می شود. آخرین آماربیش از ۱۰۶هزارکارجودرخواست های خودشان را ثبت کرده اند و بیش از ۱۳۰هزار فرصت شغلی توسط کارفرماها بارگذاری شده است. نزدیک به ۱۰هزار به کارگماری و معرفی نامه از طریق سامانه ارائه شده است.

وی ادامه داد: اینکه می گویند صرفاٌ‌مشاغل سطح پایین بارگذاری می شود درست نیست,کارفرماها و کاریابی ها فرصت شغلی خودشان را ارائه می دهند و این چیزی است که در بازار کار رخ می دهد. اما تکنسین های سطح بالا هم در سامانه بازارکار بارگذاری شده است.طی  تفاهم‌نامه سه‌جانبه اخیراً جذب ۸هزار نیروی بومی در بستر سامانه جستجوی شغل میان استانداری هرمزگان، مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان به امضاء رسید.

وی درباره برنامه ریزی برای اشتغال فارغ التحصیلان گفت:کمیته ملی فارغ التحصیلان با هم افزایی تمام دستگاه ها اجرایی شده است.تمام دستگاه ها از جمله معاونت علمی و وزارت کارو وزارت صمت برنامه های مشترکی را دارند و در انتظار روند کاهشی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان هستیم. طرح های مختلفی در حال انجام است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا