اخبارگوناگوننفت و پتروشیمی

افزایش قیمت نفت بدنبال اظهارات وزیر نفت عربستان

رویترز اعلام کرد، معامله گران نفت می گویند، علاوه بر اظهارات «خالد الفلیح»، رشد چشمگیر اقتصاد جهانی و کاهش فعالیت های حفاری در آمریکا نیز به افزایش امروز قیمت های نفت کمک کرده است.
به گزارش صنعت کار از ایرنا، قیمت نفت خام برنت دریای شمال در ساعت ۰۳:۱۵ صبح امروز به وقت گرینویچ در بازار لندن به ۶۸ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید و نسبت به جمعه گذشته ۲۵ سنت یا ۰٫۴ درصد افزایش یافت.
قیمت نفت برنت در تاریخ ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) رکورد ۷۰ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه را ثبت کرد که بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۴ (آذر-دی ۱۳۹۳) است.
نفت خام غرب تگزاس نیز صبح امروز در بازار نامکس آمریکا با ۲۴ سنت یا ۰٫۴ درصد افزایش نسبت به جمعه گذشته به قیمت ۶۳ دلار و ۶۱ سنت معامله شد.
نفت خام پایه آمریکا نیز ۱۶ژانویه (۲۶ دی) با رسیدن به سطح ۶۴ دلار و ۸۹ سنت، رکورد قیمت در بیش از سه سال گذشته را شکست.
عربستان و روسیه پس از نشست روز گذشته کمیته نظارت بر پایبندی به توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک، اعلام کردند: این توافق «راه حل بی نظیری» برای کاهش تولید نفت بود و اتحاد ما می تواند پس از سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یابد.
«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه و «خالد الفلیح» وزیر انرژی عربستان تاکید کردند: با وجود افزایش شدید تولید نفت شیل، ائتلاف اوپک و غیراوپک توانست مازاد عرضه نفت در بازارها که موجب افت قیمت ها می شد را کاهش دهد.
بنا به اعلام شرکت نفتی بین المللی بیکر هیوز آمریکا، هفته گذشته شمار دکل های فعال حفاری این کشور پنج واحد کاهش یافته و به ۷۴۷ دکل رسیده است.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا