صنعت کار » آیین گرامیداشت روز ملی آتش نشانی و ایمنی در پتروشیمی شهید تندگویان

آیین گرامیداشت روز ملی آتش نشانی و ایمنی در پتروشیمی شهید تندگویان

صبح امروز مراسم روز ملی ایمنی و آتش نشانی با حضور مدیر مجتمع پتروشیمی تندگویان، معاونت پشتیبانی و کارکنان واحد HSE و ایمنی در سالن آمفی تئاتر این مجتمع برگزار شد.

به گزارش صنعت كار، به نقل از روابط عمومی پتروشیمی شهید تندگویان، در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن و سرود ملی کلیپی از دشواری، سختی‌ها و سطح آمادگی نیروهای ایمنی و آتش‌نشانی به نمایش درآمد؛ در ادامه نیز پیام مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و مهندس جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به مناسبت روز ایمنی و آتش‌نشانی برای حضار قرائت شد.
دکتر نصیری معاونت پشتیبانی پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره اهمیت حوزه ایمنی اجتماعی اظهار داشت: تخصص بنده در زمینه آتش‌نشانی و ایمنی نیست اما با توجه به اینکه این کار جوانب کوچک و بزرگ جامعه و کشور را در برمی‌گیرد چندین نکته در زمینه ایمنی اجتماعی را بیان می‌کنم.
وی با اشاره به اهمیت آموزش گفت: آتش‌نشانی و ایمنی از جمله کارهایی هستند که آموزش در آنها بسیار مهم است؛ جامعه ما هر جا دچار مشکل شود به دلیل آموزش ندادن و یا آموزش‌های غلط است؛ دلیل توسعه و پیشرفت برخی کشورها توجه به آموزش و سرمایه‌گذاری در آن است.
معاونت پشتیبانی پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به اهمیت آموزش به کودکان و نهادینه کردن این موضوع بیان کرد: به طور مثال در دهه ۷۰ موضوع بستن کمربند ایمنی آسیب شناسی شده و با آموزش صحیح این فرهنگ در بین مردم جا افتاد بطوریکه هم‌اکنون افراد ناخودآگاه به محض ورود به خودرو کمربند ایمنی خود را می‌بندند.
وی افزود: از دیگر مشکلات حوزه ایمنی اجتماعی عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به رعایت ایمنی در محیط کار است که این مشکل اساسی به یک آفت جدی تبدیل شده است؛ همه کارکنان و مدیران یک مجموعه اعم از مدیران، مسئولان و کارشناسان باید الزامات قانونی را رعایت کنند و در صورتی که این امر انجام نشود این مشکل از مجموعه به جامعه نفوذ کرده و به یک بحران اساسی در سطح کشور تبدیل می‌شود.
دکتر نصیری در ادامه با تاکید بر اینکه باید تعارف و احساسات را کنار بگذاریم عنوان کرد: خواستن بعد از آموزش یکی از اصول مهم نهادینه کردن یک موضوع است؛ پس از آموزش و تدکرهای جدی در مباحث ایمنی باید با متخلفین برخوردی قاطعانه صورت گیرد.
وی گفت: سناریو نویسی از اصول مهم در موضوع ایمنی و آتش نشانی است، متاسفانه در سطح جامعه و حتی صنعت ما نبود سناریو نویسی یکی از ایرادات اساسی ایمنی و آتش نشانی است؛ سناریو نویسی یعنی اینکه پیش از وقوع حادثه تمامی جوانب و زوایای یک حادثه‌ای که رخ نداده شناسایی شده و با بررسی آن، آمادگی لازم برای مقابله با آن حادثه ایجاد شود.
معاونت پشتیبانی پتروشیمی شهید تندگویان در پایان با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب برای آتش‌نشانان حادثه پلاسکو و زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدای پتروشیمی آبادان خاطرنشان کرد: در کار آتش‌نشانی و ایمنی تجهیزات اهمیت زیادی دارد که ما باید در کنار وارد کردن تجهیزات به ساخت و تولید آنها بپردازیم اما تجهیزات در آتش‌نشانی همه چیز نیست و باید روحیه ایثار و از جان گذشتگی در عوامل ایمنی و آتش نشانی ایجاد شده و تقویت شود.
در ادامه این برنامه مهندس داوود اشتاد سرپرست ایمنی و آتش نشانی پتروشیمی تندگویان گزارشی کامل از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده و در حال انجام واحد ایمنی و آتش نشانی ارائه دادند.
در ادامه این جشن از داریوش جزاک به عنوان آتش نشان برتر، عماد غیبانی به عنوان کارشناس ایمنی نمونه به رسم هدایایی تقدیر به عمل آمد.
در پایان این برنامه خودرو آتش نشانی بازسازی شده واحد ایمنی و آتش نشانی با حضور مدیر مجتمع، معاونت پشتیبانی و کارکنان ایمنی و آتش نشانی پتروشیمی شهید تندگویان به بهره‌برداری رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهاي پيام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات