صنعت کار » صنعت نوشت افزار فرصتی برای رونق اقتصادی/ افزایش 41 درصدی صادرات و کاهش 65 درصدی واردات نوشت افزار در سال 1397

در گفتگو با معاون مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت مطرح شد؛

صنعت نوشت افزار فرصتی برای رونق اقتصادی/ افزایش ۴۱ درصدی صادرات و کاهش ۶۵ درصدی واردات نوشت افزار در سال ۱۳۹۷

به گفته معاون مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت، صادرات نوشت افزار در سال 1397 از لحاظ وزنی 41 درصد و از لحاظ ارزشی 65 درصد نسبت به سال 1396 افزایش داشته و واردات در این حوزه با کاهش 65 درصد از لحاظ وزنی و 62 درصدی از لحاظ ارزشی مواجه بوده است.

به گزارش صنعت کار، لوازم التحریر شامل طیف وسیعی از کالاهای مختلف شامل انواع مداد تحریر، خودکار، مداد پاک کن، تراش، ماژیک، خط کش، دفترچه مشق و غیره می­باشد. بر اساس تقسیم بندی هایی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام ‌گرفته ، تحت پوشش دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر اقبال مردم به سمت استفاده از لوازم التحریر ایرانی افزایش یافته که این امر به دلیل افزایش تنوع محصولات، کیفیت مطلوب و ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی با استفاده از نمادهای شناخته شده ایرانی
است .خوشبختانه با برنامه‌ریزی های صورت گرفته و در راستای اجرای سیاست‌های رونق تولید و حمایت از تولیدات داخلی توسط وزارت صنعت معدن و تجارت، صنعت نوشت افزار مملکت در شرایط فعلی بر مدار رونق قرار گرفته است . حمایت از تولیدکنندگان داخلی صنعت نوشت افزار با استفاده از ابزارهای تعرفه‌ای موثر و اعمال ممنوعیت واردات برخی از اقلام با توجه به وضعیت مناسب تولید داخلی انجام پذیرفته است.

در حال حاضر تولیدکنندگان لوازم التحریر داخلی علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشور قادر به صادرات محصولات خود نیز بوده و موفقیت‌هایی هم در این زمینه کسب کرده اند.

تولیدکنندگان داخلی در تلاشند نه‌تنها مانع از خروج ارز برای واردات شوند بلکه زمینه توسعه ارزش‌های ایرانی ـ اسلامی را هم فراهم کنند و محصولاتی را تولید کنند که در ارتباط با سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی کشورمان باشد.

گفت و گوی ما را با محسن صفدری«معاون مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت» در راستای راه اندازی نهصت ساخت داخل در حوزه صنعت لوازم التحریر در ادامه می خوانید .

*لطفاً در ابتدا آماری از واحدهای تولیدی و میزان تولید در حوزه نوشت افزار را بفرمایید.

براساس اطلاعات سامانه یکپارچه وزارت صمت تاکنون حدود۲۱۲ واحد تولیدی با اشتغال حدود ۷ هزار نفر مرتبط با صنعت نوشت افزار شامل صنایع تولیدکننده لوازم التحریر پلاستیکی(ماژیک، خط کش پلاستیکی، گونیا، نقاله، طلق پوشه، تخته رسم و وایت برد پلاستیکی و… )، خودکار، انواع مداد تحریر، مداد پاک کن، دفترچه مشق و کاغذ فتوکپی ثبت گردیده است.

همچنین میزان تولید برخی اقلام در سال ۱۳۹۷ از جمله خودکار حدود ۱۰۰ میلیون عدد، مداد تحریر حدود ۱۹۰ میلیون عدد، مداد پاک کن حدود ۲۱۰۰ تن، دفترچه مشق حدود ۴۰ هزار تن و کاغذ فتوکپی حدود ۹۲ هزار تن برآورد شده است.

*آیا در بخش صادرات و جلوگیری از خروج ارز، این صنعت حرفی برای گفتن دارد ؟

میزان صادرات در حوزه نوشت افزار در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۳۰۰ تن به ارزش ۵ میلیون و ۸۷۰ هزار دلار بوده که با احتساب آمارهای صادراتی این حوزه در سال ۱۳۹۶(۲۳۳۷ تن به ارزش ۳ میلیون و ۵۵۷ هزار دلار) با افزایش ۴۱ درصدی وزن و ۶۵ درصدی ارزش روبه رو بوده است.

همچنین مقایسه آمار صادرات لوازم التحریر پلاستیکی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ نشان دهنده افزایش ۲۲۵ درصدی از لحاظ وزنی و ۲۱۴ درصد از لحاظ ارزشی بوده است، ضمن اینکه میزان صادرات انواع خودکار از نظر وزنی حدود ۱۹۷ درصد و از نظر ارزشی حدود ۳۳۸ درصد افزایش یافته است. شایان ذکر است در سال ۹۷ با توجه به تخصیص ارز رسمی جهت وارادات انواع کاغذ چاپ و تحریر، صادرات انواع دفترچه مشق از شهریور ماه سال گذشته ممنوع اعلام گردیده است.

میزان صادرات انواع لوازم التحریر پلاستیکی و خودکار در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ از افزایش قابل توجهی از نظر وزنی و ارزشی برخوردار بوده است و با توجه به ظرفیت سازی های انجام شده در کشور، امکان تولید داخلی برخی از انواع خودکار تحت لیسانس کشورهای صاحب برند دنیا در داخل کشور مهیا گردیده است.

کاهش ۶۵ درصدی وزنی واردات نوشت افزار در سال ۱۳۹۷

میزان واردات انواع لوازم التحریر پلاستیکی، خودکار، انواع مداد ، مداد پاک کن و دفترچه مشق در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۶۰۰ تن و به ارزش حدود ۷ میلیون و ۵۸۰ هزار دلار بوده است که با توجه به میزان واردات سال ۱۳۹۶(حدود ۴۶۰۰ تن و به ارزش حدود ۲۰ میلیون دلار) با کاهش حدود ۶۵ درصدی وزنی و ۶۲ درصدی ارزشی روبه رو بوده است.

با توجه به ظرفیت سازی های انجام شده در کشور و افزایش سهم تولید داخلی در صنعت نوشت افزار، میزان واردات انواع لوازم التحریر پلاستیکی، خودکار، انواع مداد ، مداد پاک کن و دفترچه مشق طی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ از کاهش قابل توجهی از نظر وزنی و ارزشی برخوردار بوده است.

*در خصوص اقدامات حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنعت نوشت افزار توضیحاتی را بفرمایید.

وزارت صمت در این خصوص اقدامات حمایتی متنوعی در بخش‌های مختلف انجام داده است. به عنوان نمونه خودکار در فهرست ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی توسط دستگاه های دولتی قرار دارد و در راستای حمایت از تولیدات داخلی، حقوق ورودی انواع خودکار، ماژیک و روان نویس در کتاب مقررات واردات و صادرات سال ۹۸ همسان سازی شده و به ۲۶ درصد افزایش یافته است.

اعمال ممنوعیت ثبت سفارش جهت واردات انواع مداد و مداد رنگی در سال ۱۳۹۷

در زمینه تولید مداد نیز با توجه به ظرفیت سازی انجام شده و تولید انواع مداد و مداد رنگی در داخل کشور منطبق با استانداردهای کیفی لازم و امکان تامین کل نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی، انواع مداد در سال گذشته در فهرست ممنوعیت ثبت سفارش و واردات (گروه کالایی ۴) قرار گرفته است.

همچنین در راستای حمایت از تولید داخلی پاک کن، حقوق ورودی ۲۶ درصد برای پاک کن اعمال شده و لوازم التحریر پلیمری نیز در فهرست ممنوعیت خرید مشابه خارجی توسط دستگاه های دولتی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است در راستای اجرای سیاستهای حمایت از تولیدات داخلی و تعمیق ساخت داخل و تکمیل زنجیره ارزش صنعت نوشت افزار، جلسات مستمری با حضور تشکل و انجمن مربوطه با محوریت معاونت امور صنایع وزارت صمت برگزار می شود.

*و حرف آخر

سلسه نشست های تخصصی به منظور افزایش داخلی‌سازی و تکمیل زنجیره صنعت نوشت افزار با حضور تشکل‌های صنعتی ، انجمن ها و برخی تولیدکنندگان این صنعت به طور مستمر برگزار می شود .

همچنین کارگروه تخصصی که متشکل از نمایندگانی از انجمن تخصصی، دفاتر صنایع غیر فلزی و نساجی ، پوشاک و سلولزی و همچنین با حضور مشاور ارشد معاونت امور صنایع تشکیل گردیده که تدوین برنامه راهبردی توسعه براساس نماد والگوی ایرانی- اسلامی را در دستور کار خود دارند .

منبع: شاتا
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات