صنعت کار » عاری بودن مواد و صنایع معدنی از تحریم‌ها فرصت بسیار مغتنم برای استان است

رییس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت آذربایجان شرقی:

عاری بودن مواد و صنایع معدنی از تحریم‌ها فرصت بسیار مغتنم برای استان است

رییس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت آذربایجان شرقی، عاری بودن مواد و صنایع معدنی از تحریم‌ها را یک فرصت بسیار مغتنم برای استان دانست و گفت: پیگیری طرح‌های تکمیل زنجیره مس سونگون شامل فاز سوم تغلیظ و کاتد در شهرک تخصصی صنعتی پایین دستی مس ورزقان، طرح‌های تکمیل زنجیره فلزات اساسی شامل شمش، بیلت، آهن اسفنجی و ورق فولادی ، احیای طرح نفلین سینیت سراب و شهرک صنعتی پایین دستی آن و نفلین سینیت کلیبر از برنامه‌های راهبردی سازمان صمت استان برای سال جاری است.

به گزارش صنعت کار، حبیب امین‌زاده در جلسه با جمعی از معاونین و مدیران وزارت صمت، اظهار کرد: سرمایه گذاری بخش خصوصی در مقاطع فولادی، تولید و صادرات لوازم خانگی، شیرینی و شکلات کشور، صنعت چرم و کفش و پیشگامی در صنعت مس و شیشه کشور، تنها بخشی از دستاوردهای صنعتی استان آذربایجان شرقی در دهه‌های گذشته محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ۹۰‌ درصد فعالیت بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام گرفته است و به عنوان استان شاخص در این زمینه در سطح کشور محسوب می‌شویم.

امین‌زاده، جذب سرمایه‌گذاری در دو ماهه اول سال جهش تولید از طریق صدور ۲۳۰ فقره جواز تأسیس ایجادی برای شروع سرمایه‌گذاری در داخل شهرک‌های صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری ۳۰۰۰میلیارد تومان و اشتغال ۶۰۰۰ نفر را نشان دهنده علاقه مندی سرمایه گذاران به بخش صنعت استان دانست .

رئیس سازمان صمت استان از کسب رتبه اول استان در صدور جواز توسعه‌ای در کشور در دو ماهه سال جاری خبر داد و افزود: حمایت و توسعه سرمایه‌گذاری‌های موجود با صدور۲۵ فقره جواز توسعه‌ای برای افزایش ظرفیت و تنوع محصولات تولیدی واحدهای صنعتی با پیش‌بینی افزایش سرمایه‌گذاری ۲۱۵ میلیارد تومان و افزایش اشتغال ۴۰۰ نفر از دیگر اقدامات سازمان در این حوزه است.

امین زاده با تأکید بر رویکرد سازمان در پیگیری محورهای هفت گانه وزارت صمت، افزود: تکمیل زنجیره ارزش فولاد و توسعه بازار های خارجی به عنوان یکی از برنامه‌های محوری استان در سال جهش تولید است.

وی صنایع غذایی از جمله شیرینی و شکلات را از دیگر صنایع دارای ظرفیت استان برشمرد که با حمایت‌های لازم برای توسعه بازارهای خارجی، می‌توان زمینه رونق این صنعت و ایجاد اشتغال را شاهد بود .

رئیس سازمان صمت استان با اشاره به رشد ۱۵۰ درصدی صدور پروانه اکتشاف در دو ماهه اول سال جاری نسبت به سال ۹۸، گفت : طی فروردین و اردیبهشت ۹۹ که به عنوان سال جهش تولید از آن یاد می‌شود، برای دو واحد معدنی با تناژ اسمی ۸۲۵ هزار تن و ذخیره قطعی حدود شش میلیون تن پروانه بهره‌برداری صادر شده است .

وی گفت: طرح‌های تکمیل زنجیره کانی غیرفلزی شامل طرح الیاف شیشه مرند، طرح خاک چینی و آهک هیدراته، طرح‌های تکمیل زنجیره معادن زغال سنگ نیز از دیگر اقدامات مهم حوزه معدن در استان است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان از صدور تعداد ۱۰ مجوز برداشت برای معادن با تناژ اسمی حدود ۱۴۰ هزار تن خبر داد و افزود : سال ۹۹ تمام همت خود را برای توسعه معدنی استان و احیای معادن بکار خواهیم بست.

وی جلوگیری از خام فروشی را از برنامه‌های محوری سازمان صمت استان برشمرد و اظهار کرد: معدن و صنایع معدنی زیربنای صنایع بزرگ بوده و لازم است که با اجماع و همت همگانی به سمت نهادینه کردن توانمندی‌های معدنی و حمایت از سرمایه‌گذاری در این بخش حرکت کنیم و با ارتقا دانش معدنی به علوم روز و فناوری‌های نوین معدنی در کنار بهره‌مندی از صنایع دانش بنیان در توسعه صنایع معدنی و بخش استحصال برنامه‌ریزی کنیم.

 

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات