صنعت کار » بورس، مقصد اصلی برای ورود سرمایه‌های مردم

بورس، مقصد اصلی برای ورود سرمایه‌های مردم

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه اکنون بازارهای موازی جذابیتی برای سرمایه گذاری ندارند؛ بنابراین مقصد اصلی برای ورود سرمایه های مردم بورس است و این بازار تا یک سال آینده به صورت پله ای و مرحله ای رو به افزایش و صعود است.

به گزارش صنعت کار، «احمد اشتیاقی»  اظهار داشت: موضوعی که اخیرا باعث ایجاد روند اصلاحی شاخص بورس شده است عدم وجود خریدار و تقاضا در بازار است.

وی با بیان اینکه از چند وقت گذشته دیگر شاهد تعادل در معاملات بازار نیستیم، افزود: اکنون هیچ خطری بازار را تهدید نمی‌کند و تنها مشکلی که بازار در وضعیت فعلی با آن مواجه است، طرز تفکر سهامداران است که گمان می‌کنند سهامی که دارای صف خرید نیستند باید به سرعت فروخته شوند، این موضوع در چند وقت اخیر باعث افزایش عرضه در بازار شده است.

اشتیاقی گفت: روز شنبه تلاش بسیاری از سوی مسوولان برای ایجاد تعادل در معاملات بازار صورت گرفت اما تلاش‌های انجام شده توسط سهامدارانی که ترس از اصلاح بازار دارند به هدر رفت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار در چند وقت اخیر از سمت تقاضا با محدودیت همراه شده است، اظهار داشت: سهامداران، بدون تحلیل فقط به دنبال سهامی هستند که با صف خرید همراه باشند، به همین دلیل بازار روز گذشته بدون هیچ علت خاصی با حجم کمی از معاملات روبرو شد و زمینه تداوم افت شاخص بورس در بازار را فراهم کرد.

وی به میزان عرضه در بازار اشاره کرد و افزود: سهامداران تمایلی به فروش سهام خود در بازار ندارند، این موضوع باعث شده تا حجم معاملات در این بازار با کاهش زیادی همراه شود. عدم عرضه در بازار از سوی سهامداران نشانه خوبی از پایان اصلاح بازار است که می‌تواند امید را دوباره به این بازار بازگرداند.

اشتیاقی با بیان اینکه نگرانی کنونی در بازار وجود برخی از مسایل سیاسی در کشور است، گفت: سهامدارانی که اخیرا وارد این بازار شده‌اند با تصور احتمال کاهش قیمت دلار در بازار در انتظار ثبات موقعیت سیاسی در کشور و مشخص شدن مسیر اصلی این بازار هستند، به همین دلیل تصمیم گرفتند اکنون در بازار نقد باشند و بعد از آن دوباره سرمایه‌های در اختیار خود را وارد بورس کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اکثر سهامداران هیچ نگرانی از آینده بازار ندارند، به همین دلیل به نظر نمی‌رسد بازار سهام به روزهای پایانی رونق خود در میان دیگر بازارها نزدیک شده باشد.

وی گفت: میزان ریزشی که ممکن است از این به بعد در بازار وجود داشته باشد حداکثر ١٠ درصد است و بعد از آن تا پایان سال روزهای مثبتی در انتظار بازار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه آینده بازار دلار نامشخص است و ممکن است با روند نزولی همراه شود، گفت: با توجه به اصلاحی که بورس در این مدت تجربه کرده است کاهش قیمت دلار نمی‌تواند خطری را برای بازار سهام داشته باشد.

وی اظهار داشت: افرادی که همچنان در بازار سرمایه، سهام‌دار هستند نباید نگرانی چندانی از وضعیت بازار داشته باشند و به فکر فروش سهام خود در بازار باشند زیرا این بازار دوباره با اقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری مواجه خواهد شد.

اشتیاقی افزود: اکنون کشور با برخی از مسایل سیاسی همره است که با مشخص شدن نتیجه آن، بازار سرمایه می‌تواند بیشترین بازدهی را در میان دیگر بازارها کسب کند به همین دلیل سهامداران نباید سرمایه خود را بعد از اصلاح ایجاد شده در معرض حراج با قیمت‌های بسیار پایین قرار دهند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در میان سهامداران باید اطمینان خاطری برای منتفی شدن افزایش نرخ سود بانکی ایجاد شود، گفت: بهتر است فعالان اقتصادی کف قیمتی دلار را براساس ساختار اقتصادی کشور به بازار اعلام کنند و به مردم ارزش ذاتی و عددی را که نرخ دلار بیش از آن کاهش پیدا نمی کند را مطرح کنند.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد این عدد کمتر از ٢٠ هزار تومان نباشد، ادامه داد: بازار سرمایه اصلاح خود را با این قیمت دلار انجام داده است؛ بنابراین خطری از لحاظ قیمت دلار بازار را تهدید نمی‌کند و اتفاق ناگواری برای سودآوری شرکت‌ها رخ نمی‌دهد.

اشتیاقی گفت: اقدام‌های مثبت مانند عدم قیمت‌گذاری دستوری فولاد و تصمیم‌گیری‌های مثبتی که توسط دولت و بدنه اقتصادی دولت اتخاذ شده بسیار مثبت بوده است و این مسایل نشانه خوبی برای بازار سرمایه است که نه تنها معاملات آن با کاهش همراه نمی شود بلکه با افزایش سودآوری شرکت‌ها روبروخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اکنون بهترین موقعیت برای خرید در بازار است و سهامداران بهتر است با قیمت‌هایی که سهام شرکت‌ها بعد از اصلاح به دست آورده‌اند اقدام به فروش سهام خود در بازار نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در باقی‌مانده سال جدید شرکت ها با ارزندگی قیمت همراه خواهند شد؛ به همین دلیل بازار سرمایه بهترین بازار برای فعالان بازار و نیز سرمایه‌گذاری آنها خواهد بود و سود خوبی نصیب آنها می‌شود.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات