صنعت کار » وزیر نیرو: طرح انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری، طرحی بی نظیر در تاریخ ایران

به گزارش «صنعت کار»:

وزیر نیرو: طرح انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری، طرحی بی نظیر در تاریخ ایران

مرحله نخست طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به مناطق کویری با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش صنعت کار، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در این مراسم اظهار کرد: شیرین‌سازی آب دریا برای مصارف شرب و صنعت در همه جای دنیا به ویژه منطقه خاورمیانه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از  شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا در منطقه خاورمیانه انجام می شود، افزود:  ۸۵۰ آب ‌شیرین‌کن بزرگ و کوچک در کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال فعالیت هستند که ۲۵ عدد از آن‌ها بیش از ۱۰۰ هزار متر مکعب در روز آب تصفیه می‌کنند.

به گفته وزیر نیرو، قیمت تمام شده آب استحصال شده دو یورو به ازای هر متر مکعب خواهد بود. این در حالی است که برای تولید هر تن فولاد پنج متر مکعب آب نیاز است که در مجموع ۱۰ یورو، هزینه آب برای صنعت فولاد خواهد بود.

اردکانیان با اشاره به هزینه های تولید فولاد بیان کرد: این هزینه تنها ۲ درصد از هزینه تمام شده تولید فولاد در کشور، با توجه به قیمت جهانی فولاد است.

وی درباره این طرح بیان کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس حداکثر ۸۲۰ کیلومتر تا معادن چادرملو خواهد بود که روزانه بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب آب تصفیه خواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: چنین طرحی در تاریخ ایران بی‌نظیر بوده  و کارخانه‌های فولاد و مس می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

به گزارش صنعت کار، قطعه نخست انتقال آب از تاسیسات آب شیرین کن گل گهر به طول ۳۰۵ کیلومتر خواهد بود. قطعه دوم انتقال از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و همچنین قطعه سوم انتقال از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو ۱۵۰ کیلومتر خواهد بود.

در بخش تاسیسات آب شیرین کن در فاز نخست به مقدار ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال و ظرفیت تولید آن سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات