صنعت کار » بدهی 3 میلیارد یورویی شرکت ملی گاز به حساب ذخیره ارزی

بدهی ۳ میلیارد یورویی شرکت ملی گاز به حساب ذخیره ارزی

حدود 89 درصد از مانده تسهیلات ارزی شرکت ملی گاز ایران در پایان سال 1397، مربوط به تسهیلات 2 میلیارد و 958 میلیون دلاری دریافتی این شرکت از حساب ذخیره ارزی است.

به گزارش صنعت کار، یکی از بخش هایی که در قالب یادداشت های توضیحی گزارش صورت مالی شرکت های دولتی، توضیحاتی درباره آن ارائه می شود، مانده تسهیلات دریافتی این شرکت هاست.

براساس صورت مالی شرکت ملی گاز ایران در سال ۱۳۹۷، مجموع مانده تسهیلات دریافتی این شرکت با احتساب سود و کارمزد سال های آتی در پایان سال ۱۳۹۷، ۳۲ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان بوده است که حدود ۹۴ درصد از این رقم معادل ۳۰ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان مانده تسهیلات ارزی این شرکت بوده و مابقی مانده تسهیلات ریالی این شرکت بوده که از محل بانک ها و وام ماده (۳۲) تامین شده است. حدود ۸۹ درصد از مانده تسهیلات ارزی شرکت ملی گاز ایران، از حساب ذخیره ارزی تامین شده است.

مبلغ بدهی تسهیلات ارزی شامل مبلغ ۲ میلیارد و ۹۵۸ میلیون یورو، اصل و فرع تسهیلات حساب ذخیره ارزی و مبلغ ۱۶۳ میلیون یورو تسهیلات بانک پارسیان است. همچنین مبلغ ۷ هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی از حساب ذخیره ارزی (معادل ۲۶۷ میلیون یورو اصل و ۴۶۶ میلیون یورو بهره و جرائم) بابت طرح پالایش گاز بیدبلند ۲ بوده است.

از طرف دیگر، مانده بدهی ریالی به بانک‌ها به مبلغ ۱۸۱۷ میلیارد تومان مربوط به بانک های ملت و پارسیان است که از محل بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و به صورت مشارکت مدنی طی سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ و فروش اقساطی در سال ۱۳۹۷ به ترتیب به نرخ های ۱۸، ۲۲ و ۲۴ درصد به ضمانت شرکت ملی نفت دریافت و وجوه تسهیلات مذکور به شرکت های گاز استانی جهت انجام طرح های گازرسانی به شهرها و روستاها و نیروگاه ها ارسال گردیده است.

قرارداد تسهیلات ماده ۳۲ قانون برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ به مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان با خزانه داری کل کشور منعقد شد که اصل تسهیلات ۲۱۹ میلیارد تومان و سود متعلقه ۲۰۱ میلیارد تومان است و قسط اول آن در سال ۱۳۹۷ پرداخت شده است.

مانده تسهیلات دریافتی شرکت ملی گاز ایران و شرکت های فرعی آن، به تفکیک نرخ سود و کارمزد و همچنین زمان بندی پرداخت در جدول زیر آمده است:

براساس جدول فوق، نرخ سود تسهیلات ارزی کمتر از ۱۰ درصد و نرخ سود تسهیلات ریالی بیش از ۱۵ درصد بوده است. همچنین قرار بوده است که حدود ۹۵ درصد از مانده تسهیلات دریافتی شرکت ملی گاز ایران یعنی رقمی بالغ بر ۳۰ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۸ تسویه گردد.

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات