صنعت کار » خطر جدی رکود در بنگاه‌های اقتصادی

خطر جدی رکود در بنگاه‌های اقتصادی

جدیدترین بررسی اتاق بازرگانی ایران از وضعیت فعالیت بنگاه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در مهر ماه شرایط برای آنها دشوارتر از ماه قبل شده است.

به گزارش صنعت کار، اتاق بازرگانی ایران در ادامه بررسی‌های ماهانه خود از وضعیت اقتصاد ایران که آن را در قالب شاخص شامخ(شاخص مدیران خرید) بررسی می‌کند، اعلام کرده که عدد شامخ در مهر ماه به حدود ۴۴ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل کاهش بیش از دو واحدی را نشان می‌دهد.

این گزارش که از بررسی وضعیت تعداد قابل توجهی از بنگاه‌های اقتصادی به دست آمده، نشان می‌دهد که رکود در فعالیت بخش‌های خدمات و کشاورزی اصلی‌ترین علت کاهش فعالیت در مهر ماه بوده است. در رابطه با کشاورزی شرایط فصلی نقش آفرین است اما در حوزه خدمات، احتمالا نقش اصلی را همچنان ویروس کرونا بازی می‌کند.

همچنین در طول این مدت، شاخص قیمت خرید مواد اولیه برای بنگاه‌های تولیدی به بیش از ۹۳ واحد رسیده که بالاترین عدد در طول دو سالی است که اتاق بازرگانی این شاخص را بررسی کرده است. به دنبال این موضوع، هزینه تولید بالاتر رفته و به نظر می‌رسد اثرات خود را در ماه‌های آینده بیشتر نشان خواهد داد.

روند افزایشی قیمت‌ها در مهر ماه خود را در کاهش فروش کالا یا خدمات نشان داده که فعالان اقتصادی کاهش تقاضا را اصلی‌ترین علت آن دانسته اند.

بررسی وضعیت شاخص‌ها در حوزه صنعت نیز نشان می‌دهد که هرچند افتی در شامخ کل وجود دارد اما در بسیاری از حوزه‌ها، شرایط تقریبا ثابت مانده‌اند. در این حوزه نیز قیمت مواد اولیه و قیمت محصولات تولید شده بسیار بالا رفته و در کنار آن موجودی نهایی در انبار پایین آمده است. با این وجود فعالان اقتصادی پیش بینی کرده‌اند میزان تولیدشان در ماه آینده، نسبت به مهر ماه بیشتر خواهد بود.

این گزارش تاکید کرده که در صورت بهبود نیافتن شرایط در بازار مواد اولیه و تداوم روند افزایش قیمت در این حوزه، احتمالا از سویی تولیدکنندگان توان خود را از دست می‌دهند و از سوی دیگر با افزایش قیمت، تقاضای موجود در بازار نیز پایین خواهد آمد و در نتیجه در صورت تغییر نکردن شرایط، سایه سنگین رکود بر سر بنگاه‌های اقتصادی باقی خواهد ماند.

 

منبع: اتاق بازرگانی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات