صنعت کار » تحقق کاهش پلکانی قیمت ها با کشف قیمت در بورس/ نقش دلالان در اداره بازار خودرو کمرنگ می شود

تحقق کاهش پلکانی قیمت ها با کشف قیمت در بورس/ نقش دلالان در اداره بازار خودرو کمرنگ می شود

شفاف سازی خرید و فروش، کشف قیمت های واقعی و حذف واسطه ها از بازار از جمله دستاوردهای مهم عرضه خودرو در بورس کالا عنوان می شود، طرحی که به زودی با تصویب در صحن علنی مجلس وارد فاز اجرایی شده و در دل تاریکی ها امیدی برای خروج خودروسازان از زیاندهی است.

به گزارش صنعت کار، در حالی با تصویب کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو، عرضه خودرو در بورس یک گام دیگر به اجرا نزدیک شده اما هنوز ابهامات زیادی برای اجرا وجود دارد. گفته می شود عرضه خودرو در بستری همانند بورس کالا بوده و بیشتر به سایتی برای خرید و فروش شباهت دارد که خودروها در آن با قیمت پایه شورای رقابت عرضه شده و قیمت نهایی بر پایه عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد. از نگاه تدوین کنندگان، نقطه مثبت این طرح عدم اجازه فروش سه ساله خریداران خودرو است چرا که در صورت تمایل به فروش موظف به پرداخت ۸۰ درصد مابه التفاوت قیمت خرید و فروش هستند که این بند با چنین سختگیری پای دلالان را از بازار کوتاه خواهد کرد.
هرچند خودروسازان نیز موافق این اقدام هستند اما چندی پیش دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرد که این راهکار اقدامی برای برخورد با دلالان و به تعادل رسیدن قیمت ها نخواهد بود. حال در این شرایط این پرسش مطرح می شود که این طرح تا چه اندازه می تواند پای دلالان را از بازار خودرو کوتاه کند.
مجید صفاری، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که هدف از اجرای این طرح خرید خودرو توسط مصرف کننده واقعی است، می گوید: پیش بینی ۸۰ درصد مالیات برای فروش کمتر از سه سال مانع از ورود واسطه ها به این حوزه می شود که در این شرایط کم کم قیمت ها به تعادل می رسد.
وی با تاکید بر این که در حال حاضر دلالان بیش از ۹۰ درصد متقاضیان خرید خودرو را شامل می شوند، می افزاید: با اجرایی شدن این طرح قیمت ها به قیمت منصفانه شورای رقابت نزدیک می شوند که با بازگشایی واردات قیمت ها واقعی و منصفانه خواهند بود.
صفاری ادامه می دهد: بورس بستری برای خرید و فروش است و شباهت سایت خرید و فروش کالا به بورس کالا تنها منجر به شفاف سازی خرید و فروش خواهد شد و در این مدل از خرید و فروش عرضه و تقاضا ملاک کشف قیمت خواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که به طور قطع کشف قیمت انجام شده در این سایت به مراتب بهتر از کشف قیمت انجام شده در سایت های خرید و فروش خودرو است، تصریح می کند: هم اکنون دلالان تعیین کننده قیمت سایت های خرید و فروش خودرو هستند و آن ها مسئول خط دادن به بازار شده اند و عرضه و تقاضا هم اکنون نقشی در تعیین قیمت ها ندارد.
صفاری می افزاید: زمانی قیمت ها به تعادل می رسد که قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شوند و در چنین شرایطی خریدار خودرو به جای خرید از واسطه ها به خرید از بورس کالا با شفافیت بسیار، تمایل پیدا خواهد کرد.
وی با بیان این که با بازگشایی این سایت به مرور زمان قیمت ها کاهشی خواهد شد، تصریح می کند: پایه قیمت بر اساس فرمول شورای رقابت اتفاق خواهد افتاد و در نهایت به مرور زمان و به تعادل رسیدن قیمت ها، عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت می شود که پایه قیمتی را منطقی خواهد کرد.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات