صنعت کار » جزییات تجارت خارجی ایران با آفریقا اعلام شد

جزییات تجارت خارجی ایران با آفریقا اعلام شد

سخنگوی گمرک اعلام کرد: تجارت خارجی کشورمان با آفریقا طی 7 ماه سال 99 بالغ بر 959 هزار و 848 تن بوده است.
به گزرش صنعت کار، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در تشریح وضعیت تجارت خارجی کشورمان با آفریقا گفت : قاره آفریقا با دارا بودن ۵۴ کشور در واقع دومین قاره وسیع جهان محسوب می شود .این قاره با ۱٫۳ میلیارد نفر جمعیت در مقایسه با میانگین جهانی ، نرخ رشد بالایی دارد وبه همین دلیل قاره افریقا به عنوان یکی از بازارهای بالقوه آتی جهان به شمار می رود .و البته این قاره سهم اندکی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است .ودر واقع حجم تجارت خارجی افریقا سهمی کمتر از ۳ درصد از تجارت جهانی را تشکیل داده است . با این وجود ایران در طی ۷ ماهه اول سال جاری با ۲۷ کشور قاره افریقا دارای تجارت بوده است که حجم این تجارت از حیث وزن بالغ بر ۹۵۹ هزارو ۸۴۸ تن وبرابر با ۱۸۰ میلیون و ۴۳۲ هزارو ۱۶۱ دلار بوده است . واگرچه این حجم از تجارت درشرایط تحریم های ظالمانه امریکا  ونیز شرایط شیوع جهانی ویروس کرونا صورت گرفته است ولیکن افریقا ظرفیت بسیار زیادی دارد تا حجم تجارت خود را با کشورمان تاسطح بسیار بالاتری برساند .

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک  افزود : سهم صادرات محصولات ایرانی به افریقا ۹۵۱ هزارو ۵۴۹ تن برابر با ۱۶۰ میلیون و ۱۱۳ هزارو ۴۵۲ دلار بوده است واین در حالی است که میزان واردات کشورمان بالغ بر ۸ هزارو ۲۹۹ تن وبرابر با۲۰ میلیون و ۳۱۸ هزارو ۷۰۹ دلار بوده است .

لطیفی خاطر نشان کرد : ایران در این مدت با کشورهای ساحل عاج، کامرون، جیبوتی، الجزایر، مصر، غنا، گینه، کنیا، لیبی، مراکش، مالی، ماکائو، موریتانی، موریس، موزامبیک، نیجریه، سودان، سنگال، سومالی، توگو، تانزانیا، اوگاندا، آفریقای جنوبی، زامبیا ، اتیوپی، تونس و رواندا دارای روابط تجاری بوده است .

لطیفی اضافه کرد: بیشترین واردات کشورمان از افریقا از زیمباوه با۷۲۳ تن کالاوبرابر با ۵ میلیون و ۷۵۵ هزاردلار بوده است و پس از آن کشورهای غنا با ۵ میلیون و ۵۵۶ هزارو ۴۸۰ دلاروآفریقای جنوبی با ۳ میلیون و ۵۹ هزارو ۶۵۶ دلار قرار دارند .ضمن آنکه بیشترین صادرات کشورمان به غنا با ۱۹۶ هزارو ۵۷۸ تن وبرابر با ۵۲ میلیون و ۸۱۳ هزارو ۵۱۵ دلار  وپس از آن کامرون با ۲۲ میلیون ۸۵ هزارو ۲۸۵ دلارو کنیا با ۲۱ میلیون و۲۶۸ هزارو ۱۰۹ دلاربوده است .

لطیفی در خصوص محصولات وکالاهای تجاری تبادل شده با افریقا نیز گفت: صادرات کشورمان به افریقا شامل دوغ، شیر، خامه و لبنیات، انواع خرما، خمیرهای غذایی وخوراکی، گچ وسیمان، کربن، انواع صفحه وورق فلزی، تجهیزات ساختمانی، شیشه، انواع میله های آهنی، آلومینیوم، انواع اسید، پسته، انواع گل برای مصارف عطر سازی، شیره وعصاره شیرین بیان، تجهیزات پزشکی ودانه ها و میوه های روغنی است.

همچنین کالاهای وارداتی کشورمان از افریقا نیز شامل انواع بذر، چربی وروغن نباتی، کلر واسانس مواد شوینده، قطعات یدکی خودروهای صنعتی، لنت کلاج، ظروف بسته بندی، تجهیزات پزشکی، دانه کنجد، توتون وتنباکو، انواع ورق ورول صنعتی است.

 

منبع: ایلنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات