صنعت کار » بندی نمایشی در طرح ساماندهی صنعت خودرو/ واردات خودرو در قبال صادرات قطعات

بندی نمایشی در طرح ساماندهی صنعت خودرو/ واردات خودرو در قبال صادرات قطعات

در حالی در طرح ساماندهی صنعت خودرو از محل صادرات قطعات، امکان واردات خودرو پیش بینی شده که نبود آمار مشخص در زمینه صادرات قطعه و عدم امکان این امر به دلیل تحریم ها و همچنین عدم تولید قطعات خودروهای جدید، اجرای این بند از طرح با ابهاماتی روبرو است.

به گزارش صنعت کار، فعالان صنعت قطعه تاکنون از ارایه آمار مشخص در زمینه صادرات این صنعت طفره رفته اند و در مقابل فعالان حوزه واردات نیز معتقدند که صادرات این حوزه به اندازه ای نیست که کفاف واردات خودرو را بدهد و این بند تنها جنبه نمایشی خواهد داشت.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به صادرات اندک قطعات خودرو و درآمد ناچیز از این محل می گوید: به طور قطع این درآمد برای واردات خودرو کافی نخواهد بود این درحالیست که قطعات ساخته شده در ایران قابلیت صادرات ندارد چرا که خودروهای مصرفی در ایران در هیچ کشوری از دنیا در حال تردد نیست.
وی می افزاید: خودروسازی شاخه ای از تولید است و تولید بر مبنای اعداد بنا نهاده شده است و در صورت اشتباه در ثبت یک عدد همه محاسبات به انحراف خواهد رفت و در شرایطی که صنعت قطعه ایده ای برای تولید نداشته و در زنجیره تامین جهانی جایگاهی ندارد و هیچ محاسبه ارزی در این صنعت وجود ندارد، چگونه می توان به درآمد حاصل از صادرات قطعه امیدوار بود؟
دادفر با تاکید بر این که صنعت قطعه کسب و کار شفافی نیست، ادامه می دهد: یکی از دلایل چالش های فعلی صنعت خودرو، صنعت قطعه است و در حالی مجلس بر درآمد حاصل از صادرات قطعه برنامه ریزی می کند که تولید برخی از خودروهای داخلی به دلیل عدم توانایی در تامین و تولید قطعه متوقف شده و در این شرایط طبیعی است که امکان صادرات قطعات فعلی به خارج از کشور وجود ندارد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که هر قانونی که در کشور نوشته می شود لابی های قدرت و ثروت بر روی این قوانین اثرگذاری می کنند، تصریح می کند: در قوانین به ثبت رسیده کلمات و بندهایی از باب نمایش مطرح می شود تا از رفع ایرادهای احتمالی جلوگیری به عمل آورند در شرایطی که هیچ کدام از این بندها قابلیت اجرا ندارد، اما اهل فن متوجه این شعارها می شوند.
وی می افزاید: امکان واردات خودرو از محل صادرات قطعات امر امکانپذیری نیست و حتی در صورت اجرا، کشوری برای صادرات و دریافت این قطعات وجود ندارد ضمن ان که تاکنون امار مشخصی از صادرات قطعه استخراج نشده است.
دادفر با تاکید بر این که اگر مجلس به دنبال تدوین قوانین جدید است باید نسبت به شکستن این انحصار اقدام کند، اظهار می کند: این در حالیست که تاکنون هیچ راهکاری برای شکست انحصار با هدف پیشرفت صنعت خودرو و افزایش رضایت مندی و بهره مندی مردم از صنعت خودرو اعلام نشده و تنها به جزییات پرداخته می شود.
وی با تاکید بر این که ما مخالف تولید شرافتمندانه نیستیم، می گوید: بررسی امارها نشان می دهد که همواره در ۱۰سال اخیر شاهد افزایش واردات قطعه و افزایش تولید داخلی هستیم و در مقابل نیز با کاهش واردات ، تولید قطعه داخلی نیز کاهش یافته است.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات