صنعت کار » رکوردشکنی تولید گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی

رکوردشکنی تولید گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: رکورد تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با تولید ۶۹۰ میلیون متر مکعب در روز شکسته شد.

به گزارش صنعت کار، محمد مشکین‌فام با بیان اینکه برای تامین گاز مورد نیاز کشور به دلیلی پایداری هوای سرد، تولید گاز از میدان پارس جنوبی افزایش داشته است، افزود: اکنون روزانه ۶۹۰ میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک تولید می‌شود.

وی تاکید کرد:‌ این رقم ۱۵ میلیون متر مکعب بالاتر از برنامه مصوب تولید از پارس جنوبی است.

مشکین‌فام ادامه‌داد: این آمادگی وجود دارد که تولید از پارس جنوبی را تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهیم.

وی در عین حال تاکید کرد که تا زمانی که نیاز وجود نداشته باشد، ‌تولید را افزایش نمی‌دهیم.

به گزارش ایرنا، ‌در هفته‌های اخیر به دلیل سرد شدن هوا،‌ مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری افزایش یافت.

هرچند بارها اعلام شده اولویت وزارت نفت تامین گاز بخش خانگی در فصل زمستان است، اما ادامه این روند مصرف در سال‌های آینده ایران را برای تامین نیاز داخلی واردکننده گاز خواهد کرد.

این در شرایطی است که کاهش ۱۰ درصدی مصرف، نه فقط کشور را از واردات بی‌نیاز خواهد کرد بلکه فرصت استفاده از این حامل انرژی را در بخش‌های مختلف اقتصادی فراهم می‌آورد.

آمارهای شرکت ملی گاز ایران نشان می‌دهد ایرانی‌ها در بخش خانگی و تجاری در حالی در ۱۰ روز نخست دی ماه امسال در مجموع بیش از ۶ میلیارد متر مکعب گاز مصرف کرده‌اند که این عدد در همین بازه زمانی طی سال گذشته، نزدیک به پنج میلیارد متر مکعب بوده است.

این اعداد نشان می‌دهد که به‌طور میانگین مصرف روزانه گاز در بخش خانگی و تجاری در سال جاری ۶۰۲.۷ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته ۲۲.۵ درصد رشد مصرف را نشان می‌دهد.

این در شرایطی است که برخی روزها این افزایش مصرف تا ۳۴ درصد نیز بالا رفته است.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات