صنعت کار » لزوم تقویت تشکل‌ها و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در پیشبرد اهداف اقتصادی

لزوم تقویت تشکل‌ها و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در پیشبرد اهداف اقتصادی

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با تاکید بر استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و بخش خصوصی در پیشبرد اهداف اقتصادی و لزوم انتقال برخی از مسئولیت‌ها به بخش خصوصی گفت: گام دوم تفویض اختیارات به خانه های صنعت و معدن اجرایی خواهد شد.

به گزارش صنعت کار، سعید زرندی در نشست هم‌اندیشی با روسا و دبیران خانه‌های صنعت و معدن استان‌های کشور، یکی از موضوعات مهم در راستای راهبری حوزه صنعت را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و فعالان آن حوزه دانست و گفت: با توجه به سیاست وزارت صمت درخصوص همراه کردن افراد ذینفع در فرآیندهای تصمیم‌گیری، استفاده بهینه از ظرفیت تشکل‌ها با توجه به اختیاراتی که قانون در اختیار ما قرار داده است، در دستور کار قرار گرفت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، الگوی مورد استفاده در تفویض اختیارات به بخش خصوصی و تشکل‌ها را یک الگوی مناسب و قابل اتکا توصیف کرد و افزود: شکل‌گیری خانه‌های صنعت از پایین به بالا، بر اساس رای‌گیری و از سطح بنگاه‌ها صورت گرفته است؛ با توجه به این ویژگی‌ها و هماهنگی و اقداماتی که در انجمن‌ها و خانه‌های صمت در استان‌های مختلف شکل گرفته است،بعضی از اختیارات دولت، به خانه‌های صمت استان‌ها واگذار شد.

وی با تاکید بر اختیارات قانونی وزارت صمت در واگذاری برخی از اختیارات به تشکل‌ها تصریح کرد: در گام اول تفویض اختیارات، هفت مسئولیت از جمله کارشناسی صدور جواز تاسیس،کارشناسی ستاد تسهیل برگزاری همایش صنعت و معدن و… واگذار شد و در گام دوم با توجه به ارزیابی عملکرد این واحدها در اجرای گام اول و بررسی کارشناسی شرایط و محدودیت‌های موجود، تفویض اختیارات اجرا خواهد شد.

زرندی در ادامه نشست و پس از شنیدن پیشنهادات و گزارشات روسا و دبیران خا‌نه‌های صمت سراسر کشور بر حمایت از خانه‌های صمت در راستای رسیدن به جایگاه و استفاده کامل از ظرفیت همه تشکل‌ها تاکید کرد و افزود: در حال حاضر خانه‌های صمت یکی از ارکان تصمیم‌گیری در این حوزه به شمار می‌آیند و این موضوع به معنی افزایش انتظارات و توقعات از آن‌هاست بنابراین تقویت این بخش لازم و ضروری به‌نظر می‌رسد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت، اعتماد به بخش خصوصی را لازمه اجرای تفویض اختیارات عنوان و تصریح کرد: وزارت صمت به دنبال استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌هاست اما برای این‌کار نیاز به تقویت خانه‌های صمت و انجمن‌هاست.

زرندی ایجاد یک تعامل قوی بین خانه صمت، اتاق بازرگانی، استانداری و سازمان صمت در هر استان را عامل موثری در تقویت تولید و پیشبرد اهداف اقتصادی دانست .

وی گفت: برای یک واحد صنفی کوچک گذراندن یک دوره آموزش الزامی است اما در صنعت برای گرفتن یک جواز چند میلیاردی آموزشی به آنان داده نمی شود و این خلا را خانه های صنعت می توانند برای سرمایه گذاران جدید پرکنند.

 

منبع: شاتا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات