صنعت کار » رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

هفته گذشته ۹۳۹ هزار و ۳۱۸ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۲۳ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته نخست اسفند ماه حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد ۱۹ و ۱۷ درصدی را تجربه کردند.

به گزارش صنعت کار، هفته گذشته در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۵۷۲ هزار و چهار تن انواع کالا به ارزش ۷۵ هزار و ۷۵۹ میلیارد ریال معامله شد.

همچنین در این تالار ۴۷۷ هزار و ۹۶۹ تن فولاد، ۲۶۰ تن مس، هفت هزار و ۷۸۵ تن آلومینیوم، ۲۰۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۳۰ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۵۶۰ تن روی، ۸۵ هزار تن سنگ آهن، ۲۰۰ تن کک و ۱۶ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

علاوه براین در هفته معاملاتی یاد شده در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ۳۶۱ هزار و ۸۸۱ تن انواع کالا به ارزش ۴۷ هزار و ۳۴۱ میلیارد ریال به فروش رسید.

بالغ بر ۸۱ هزار و ۳۲۰ تن وکیوم باتوم (مواد اولیه تولیدقیر)، ۱۲۴ هزار و ۸۰۹ تن قیر، ۷۵ هزار و ۲۵۹ تن مواد پلیمری، ۴۰ هزار و ۳۶۷ تن مواد شیمیایی، ۲۱ هزار تن لوب کات (جزء اصلی و ماده اولیه تولید روغن موتور)، چهار هزار و ۱۵ تن روغن پایه، ۲۰ تن آرگون، ۴۰۰ تن عایق رطوبتی و ۱۶ هزار و ۲۰۰ تن گوگرد در این تالار معامله شد.

بر اساس این گزارش ۶۱۰ تن خرما نیز در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران دادوستد شد و چهار هزار و ۸۲۳ تن کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران به فروش رسید.

بورس کالا در سال ۹۸ پر رونق بود و ارزش معاملات این بازار در سال ۹۸ به ارزش معاملات در سال ۹۷ نزدیک شد و ارزش معاملات بازار فیزیکی رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

پارسال راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی بر روی زیره سبز و پسته نیز راه اندازی شد که در کنار زعفران سه گانه محصولات مهم کشاورزی را شکل دادند. پیش بینی شده این بازار خود را مهیای پذیرش محصولات جدیدتر از جمله خرما و زیتون کرده است.

ارزش معاملات بورس کالای ایران در سال ٩٨ به بیش از ۱۶۹ هزار و ۱۲۰ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان رسید که از نکات قابل توجه معاملات سال گذشته بورس کالا، رشد عمده متغیرهای بازار فیزیکی بود.

بر این اساس در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در سالی که گذشت معامله گران بیش از ۲۶ میلیون و ۳۳۵ هزار تن انواع کالا را در حالی دادوستد کردند که ارزش معاملات این بازار به ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان رشد کرد؛ حجم و ارزش کل بازار فیزیکی به ترتیب ۶.۱ و ۵۶ درصد رشد را نسبت به سال ۱۳۹۷ تجربه کرد.

همچنین از کل معاملات این تالار حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۸ هزار تن کالا به شکل سلف، ۶۲۵ هزار تن کالا نسیه و بیش از ۱۵ میلیون و ۳۲۱ هزار تن کالا به شکل نقدی مورد معامله قرار گرفت.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات