صنعت کار » دلارهای پتروشیمی راه نجات دولت‌ها از بحران ارزی/ضرورت تکمیل صنایع پایین دستی پتروشیمی‌ها

دلارهای پتروشیمی راه نجات دولت‌ها از بحران ارزی/ضرورت تکمیل صنایع پایین دستی پتروشیمی‌ها

رئیس کمیته نفت و فرآوردهای نفتی کمیسیون انرژی با بیان اینکه هرگاه کشور دچار بحران ارزی شده، دلارهای پتروشیمی به کمک دولت‌ها آمده است، گفت: توجه به تکمیل زنجیره ارزش که علاوه‌بر ارزآوری، مصرف کم آب و سطح آلایندگی پایین، ایجاد اشتغال بالایی نیز دارد، ضروری است.

به گزارش صنعت کار، حسین حسین‌زاده با اشاره به افزایش ۷ درصدی تولید پتروشیمی‌ها در فروردین ۱۴۰۰ درباره وضعیت توسعه زیرساخت‌ها برای تحقق جهش تولید در صنعت پتروشیمی، گفت: سه جهش در حوزه پتروشیمی‌ها سیاست‌گذاری شده است که جهش نخست به اتمام رسیده، جهش دوم تا پایان سال ۱۴۰۰ به رقم ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و باید در جهش سوم تا افق ۱۴۰۴ به تولید ۱۳۳ میلیون محصولات پتروشیمی رسید.

نماینده مردم لارستان و خنج و گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته‌ای که باید به عنوان یک چالش باید در صنعت پتروشیمی به آن توجه ویژه شود توسعه پتروشیمی در صنایع پایین‌دستی و تکمیل زنجیره ارزش است چراکه هرگاه کشور دچار بحران ارزی شده، دلارهای پتروشیمی به کمک دولت‌ها آمده و درامدهای پایدار ارزی ایجاد کرده به همین دلیل توجه به تکمیل زنجیره ارزش که علاوه‌بر ارزآوری، مصرف کم آب و سطح آلایندگی پایین، ایجاد اشتغال بالایی نیز دارد، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح‌های جهش دوم، ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی ایران به ۱۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ می‌رسد، گفت: همچنین با تحقق جهش سوم ظرفیت تولید به ۱۳۳ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید و این روند از اهمیت صنعت پتروشیمی در توسعه متوازن کشور حکایت دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اعتقاد به اینکه با مکان یابی مناسب و نقشه جامع، می‌توان صنعت پتروشیمی را متحول کرد، افزود: اکنون پروژه و برنامه‌های توسعه‌ای خوبی در حوزه انرژی در حال اجرا است و صنایع پایین دست، ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی بالا و بازار هدف خوبی دارند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات