صنعت کار » پیش بینی اوپک از افزایش ۶ میلیون بشکه ای تقاضای روزانه نفت در سال ۲۰۲۱

پیش بینی اوپک از افزایش ۶ میلیون بشکه ای تقاضای روزانه نفت در سال ۲۰۲۱

اوپک پیش‌بینی می‌کند متوسط تقاضای جهانی نفت در ۲۰۲۱ برابر با ۹۶.۵ میلیون بشکه در روز باشد یعنی ۶ میلیون بشکه در روز بیشتر از تقاضا در سال گذشته میلادی.

به گزارش صنعت کار، اوپک همچنان خوش‌بین است شتاب گرفتن برنامه واکسیناسیون کرونا و افزایش تقاضا برای سوخت، تقاضای جهانی برای نفت را ۵٫۹۵ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی علیرغم بحران کرونا در هند افزایش دهد.

اوپک در گزارش ماهانه خود از بازار نفت اعلام کرد متوسط تقاضای جهانی نفت در ۲۰۲۱ برابر با ۹۶٫۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم ۶ میلیون بشکه در روز بیشتر از تقاضا در سال گذشته میلادی است و پیش‌بینی می‌شود روند افزایش تقاضا در نیمه دوم ۲۰۲۱ تسریع شود.

اوپک تخمین خود از تقاضای جهانی نفت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی را بخاطر تقاضای پایین‌تر از حد انتظار در آمریکای شمالی و بحران کرونا در هند و برزیل، ۳۰۰ هزار بشکه در روز پایین آورد. ولی دورنمای تقاضای نفت را در سه ماهه دوم و سوم دوم ۲۰۲۱ به ترتیب  ۱۵۰ هزار و ۲۹۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و آن را نتیجه افزایش تقاضا برای سوخت در آمریکا و تسریع واکسیناسیون کرونا در بسیاری مناطق دنیا دانست.

انتظار می‌رود مناطقی مانند خاورمیانه و آسیا هم در نیمه دوم ۲۰۲۱ به شرایط عادی بازگردند. در میان کشورهای توسعه یافته، بیشترین افزایش تقاضا مربوط به آمریکا و در کل ،آمریکای شمالی خواهد بود ولی انتظار نمی‌رود سطح تقاضا در سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد.

اوپک در گزارش خود عرضه نفت کشورهای غیر عضو اوپک را در سال جاری میلادی ۲۳۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر پیش‌بینی کرده است و آن را نتیجه یخبندان تگزاس در ماه فوریه می‌داند. پیش‌بینی می‌شود عرضه نفت کل کشورهای غیر عضو اوپک ۷۰۰ هزار بشکه در روز در ۲۰۲۱ افزایش یابد.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات