صنعت کار » معدن عامل اصلی توسعه اقتصاد استرالیا

«صنعت کار» گزارش می دهد:

معدن عامل اصلی توسعه اقتصاد استرالیا

بخش معدن در استرالیا در سال های اخیر از سایر بخش های اقتصادی پیشه گرفته و نقش مهمی در توسعه اقتصادی ایفا می کند. رشد اشتغالزایی در این بخش آن هم در سال های اخیر حاکی از توسعه فعالیت های معدنکاری استرالیا است.

به گزارش صنعت کار، استرالیا با رشد مقادیر ۶٫۳ درصد بین سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ همراه بود. همچنین  بین سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۵درصد افزایش یافته است. البته در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ بدلیل شیوع کرونا ارزش سرمایه گذاری ۱٫۶ درصد کاهش داشت.

معدن و مهمترین بخش سرمایه گذاری مستقیم خارجی بین سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ بود. در سال ۲۰۱۸ ، ۳۷۴٫۶ میلیارد دلار استرالیا در این بخش سرمایه گذاری شد که در سال ۲۰۱۹ به ۳۷۵٫۸ میلیارد دلار افزایش یافت. در سال ۲۰۲۰ ، این بخش ۳۶۰٫۴ میلیون دلار استرالیا را به ثبت رساند ، که بیش از یک سوم (۳۵٫۱ دلار) بود.

معدن همچنین یک بخش کلیدی برای اقتصاد استرالیا است. از نظر ارزش افزوده ناخالص ، بهترین بخش است.  این خدمات از خدمات مالی و بیمه پیشی گرفت. بخش معدن استرالیا هم به لحاظ اسمی و هم از نظر سهم بازار در حال رشد است.

موارد یاد شده معدن را به بخشی پیش رو تبدیل کرده است. از لحاظ تاریخی ، بین مارس ۲۰۰۳ و مارس ۲۰۰۸ ، صنعت از طریق GVA بخش اصلی بود و ۱۱٫۹ درصد از کل GVA استرالیا را در مارس ۲۰۰۳ تشکیل می داد. در مقابل ، استخراج در رتبه دهم قرار گرفت و ۵ درصدGVA را در مارس ۲۰۰۳ تشکیل داد. تا مارس ۲۰۲۱ معدن  بخش در رتبه اول قرار دارد و ۱۱٫۷ درصد از کل GVA کشور را به خود اختصاص داده است.

 

 کدام شرکت های خارجی در بخش معدن استرالیا سرمایه گذاری می کنند؟

در سال ۲۰۱۹ ، آدانی مستقر در هند مجوز ساخت معدن زغال سنگ در حوزه کوئینزلند را گرفت.  پروژه بسیار بحث برانگیز ۱٫۴۹ میلیارد دلاری معدن کارمایکل در ابتدا ۱۲ سال قبل پیشنهاد شده بود.  این پروژه به دلیل تأییدیه های زیست محیطی ، از جمله نگرانی در مورد تأثیر معدن بر منطقه ، با موانعی روبرو شد.  این پروژه خود شامل ساخت یک خط ریلی جدید بود که بندر استرالیا را به معدن متصل می کرد.

در ژوئن ۲۰۲۱ ، اولین زغال سنگ از پروژه کارمایکل تولید شد و تولید آن به ۱۰ هزار تن زغال سنگ در سال رسید.

در سال ۲۰۲۰ ، شرکت Shell Australia ، بخشی از Royal Dutch Shell مستقر در هلند ، موافقت کرد که مرحله اول پروژه گاز Arrow Energy’s Surat را در کوئینزلند استرالیا توسعه دهد. یک سرمایه گذاری مشترک ۵۰-۵۰ بین شرکت های Shell و PetroChina مستقر در چین است.

علی رغم رشد بخش معدن در استرالیا ، در آوریل ۲۰۲۱ دولت توسعه دو معدن زغال سنگ را متوقف کرد.  همچنین درخواست زغال سنگ اقیانوس آرام استرالیا برای تبدیل معدن ذغال سنگ زیرزمینی خود به معدن روباز ، رد شد.

معدنکاری یک بخش کلیدی برای اقتصاد استرالیا است و اشتغال زایی می کند ، به ویژه در مناطقی که برای سایر صنایع کم است.  استخراج معدن تقریباً ۲۷۸،۸۰۰ نفر اشتغال دارد که ۲٫۱ درصد از کل نیروی کار را تشکیل می دهد.  طی پنج سال گذشته ، اشتغال در صنعت ۲۷٫۱ درصد افزایش یافته است.  ارزش بخش معدن توسط FDI و GVA نقش مهمی را که این بخش در اقتصاد بازی می کند برجسته می کند.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات