صنعت کار » سرمایه گذاری در زیرساخت ها اولویت دولت جدید باشد

«صنعت کار» گزارش می دهد:

سرمایه گذاری در زیرساخت ها اولویت دولت جدید باشد

کمبود برق در یک ماه گذشته واحدهای تولیدکننده سیمان و فولاد را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است که در نهایت میزان تولید کاهش خواهد یافت. اتفاقی که در صورت ادامه دار شدن قیمت محصولات تولیدی در صنایع یاد شده را افزایش خواهد داد.

به گزارش صنعت کار، به گزارش خبرنگار صنعت کار، دسترسی به مواد اولیه و انرژی از دلایل مهم برای توسعه صنعت فولاد کشور بود. عواملی که باعث شد صنعت فولاد چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن را برای خود ترسیم کند.

اما قطع گاز در زمستان ۹۹ و حال کمبود برق در تابستان ۱۴۰۰ می تواند دستیابی به اهداف تولید را تهدید کرده و توجیه اقتصادی فعالیت بسیاری از واحدها را کاهش دهد.

از سویی دیگر کاهش تولید منجر به افزایش قیمت در بازار خواهد شد. اتفاقی که امروز در صنعت سیمان قابل رویت است.

از سویی دیگر کاهش عرضه در بازار می تواند به نظام واسطه گری قدرت بیشتری داده و رانت در بازار را افزایش دهد. این موضوع در نهایت محصول نهایی را چند برابر قیمت به دست مصرف کننده می رساند.

حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در نشستی کلاب هاووسی، گاز را یکی از مزیت های اصلی کشور دانست و گفت:  باید تمام مصارف انرژی را به سمت گاز ببریم.

وی گفت: ما در سبد مصرفی ۶ درصد مازوت و ۸۰ درصد گاز داریم. قیمت برق ۱۹۲ تومان کیلوات بر ساعت است. مشکل ما این است که وزارت نیرو یا دولت برنامه ای برای تامین برق ندارد.

نبود برنامه های مشخص برای توسعه زیرساخت ها، امروز واحدهای تولیدی فولاد و سیمانی را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

حسینقلی افزود: باید سرمایه گذاری برای زیرساخت ها ایجاد شود. امیدوار هستیم دولت جدید به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

مشارکت دولت و بخش خصوصی می تواند به ایجاد هرچه سریع تر زیرساخت ها کمک کند. اما فراموش نکنیم بخش خصوصی نیازمند امنیت در سرمایه گذاری است.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات